Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چگونه با افرادی که ماسک به صورت نمی‌زنند برخورد کنیم؟

چگونه با افرادی که ماسک به صورت نمی‌زنند برخورد کنیم؟
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی انتشار خبرها از آمار بیمارستان‌های لبریز از مبتلایان بیماری کووید-۱۹ و شمار رو به افزایش جانباختگان در چندماه گذشته، اکنون بسیاری از مردم از دستورالعمل دولت‌ها در گذاشتن ماسک بر صورت پیروی می کنند. اما چگونه می‌توان کسانی را که ماسک نمی‌زنند متوجه رفتارشان کرد؟

آگهی

در پی انتشار خبرها از بیمارستان‌های لبریز از مبتلایان بیماری کووید-۱۹ و آمار رو به افزایش جانباختگان در چندماه گذشته، اکنون بسیاری از مردم از دستورالعمل دولت‌ها در گذاشتن ماسک بر صورت پیروی می‌کنند.

با این حال ممکن است زمانی که در اتوبوس یا قطار هستید و یا در فروشگاه‌ها قدم می زنید ببینید که هنوز نیمی از افراد ماسک به صورت ندارند.  چگونه می توان بدون اینکه به این افراد بربخورد، آن‌ها را متوجه کرد که باید ماسک به صورت بزنند؟ آیا باید به آن‌ها گوشزد کرد؟

نخست باید پذیرفت که پوشیدن ماسک صورت کار چندان خوشایندی نیست؛ در روزهای تابستانی اذیت کننده هستند، باعث احساس خفگی می شوند، بخار به عینک‌هایتان می اندازند، خنده شما را می پوشانند و باعث اختلال در خوردن و آشامیدن می شوند. طولانی شدن زمان همه گیری کرونا نیز مزید علت شده است تا بسیاری از استفاده از آن خسته شوند.

با این حال با توجه به عمق خطری که از ناحیه بیماری کووید-۱۹ انسان‌ها را تهدید می کند، چاره‌ای نیست جز آنکه آن‌ها را بر صورت گذاشت.

جولیا مارکوس، پروفسور بیماری‌های همه گیر در مدرسه طب هاروارد، می گوید به رو آوردن و سرزنش کردن کسانی که ماسک نمی زنند کاری غیرسازنده است و تاثیری ندارد. او می گوید به جای این کار، بهتر است از روشی استفاده کرد که سازمان‌های فعال در زمینه مبارزه با ایدز در دهه ۸۰ میلادی برای ترغیب افراد به استفاده از کاندوم انجام می دادند. آن‌ها کاندوم را به طور رایگان در مراکزی قرار می دادند که در آنجا‌ها احساس نیاز بیشتری می شد.

توزیع ماسک در جاهایی نظیر فرودگاه‌ها یا فروشگاه‌ها مردم را به استفاده از آن‌ها ترغیب می کند.

او همچنین می افزاید که اگر بتوان ماسک‌ها را به نحوی طراحی کرد که جذاب تر شوند، مردم نیز به استفاده از آنها علاقه بیشتری نشان خواهند داد.

متخصصان علوم رفتاری نیز می گویند که تقابل و تنش با کسانی که در محیط‌های عمومی یا فروشگاه‌ها ماسک به صورت نزده اند عموما بی‌فایده است.

لیزی پست، متخصص علوم رفتاری، می گوید: «ذهن ما ممکن است تمایل داشته باشد کسی که از قانون پیروی نمی کند را سرزنش یا تنبیه کند. اما این کار هرگز آن آدم‌ها را به سمت ما جلب نمی کند. کاری که می توانید انجام دهید این است که کنترل خودتان را حفظ کنید و همه کاری برای حفاظت از خودتان انجام دهید.»

عزیزه احمد، پروفسور قوانین سلامت در دانشگاه نورث استرن، در عین حال اشاره می کند که ممکن است افرادی که ماسک نمی زنند دلایل موجهی داشته باشند. پس باید این را نیز در نظر گرفت.

از منظر او گاهی اوقات بهترین روش این است که اگر این افراد بدون ماسک خواستند زیاد به ما نزدیک شوند، محترمانه از آن‌ها خواهش کنیم دورتر بایستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماسک یا طلق محافظ، کدامیک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا موثرتر است؟

توصیه شرکت حمل‌ونقل برلین به مسافران: اُدکلن نزنید تا همه درست ماسک بزنند

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید