ماسک‌های یکبار مصرف؛ اماکن عمومی اروپا در خطر آلودگی دوباره به ویروس کرونا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Alessandra Tarantino
Alessandra Tarantino   -   کپی رایت  AP Photo

ماسک‌ها و دستکش‌های یکبار مصرف به مشکلی جدی در بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی تبدیل شده‌اند.

این محصولات پوشیدنی که استفاده از آنها در پی شیوع ویروس کرونا رایج شده، باید پس از یک بار مصرف، در سطل‌های زباله انداخته شوند و چیزی که بسیار مهم است اینکه جای آنها در سطل زباله‌های بازیافتی (دور ریختنی‌های خشک) نیست.

اما واقعیت این است که این قانون ساده از سوی بسیاری از مصرف کنندگان این ماسک‌ها رعایت نمی‌شود و به این ترتیب جان بسیاری از کارکنان بخش نظافت شهری و بخش زباله‌های بازیافتی به خطر افتاده است.

لیسبون، پایتخت پرتغال یکی از مکان‌هایی است که این مشکل بطور جدی در آنجا مشاهده می‌شود. با وجود تاکید مسئولان و پیام‌های مکرر آنها، همچنان ماسک‌ها و دستکش‌های یکبار مصرف به وفور در میان زباله‌های قابل بازیافت دیده می‌شوند و کارکنان مرکز بازیافت این شهر می‌گویند که تنها در مدت زمان دو ساعت توانسته‌اند از میان زباله‌های قابل بازیافت، سه ساک را از ماسک و دستکش یکبار مصرف پر کنند.

در پاریس نیز شهرداران منطقه‌های مختلف هشدار داده‌اند که بی‌توجهی عابران و انداختن ماسک‌ها روی زمین، جان بسیاری از رفتگرها را به خطر انداخته است.

پل سیمون، معاون شهردار پاریس به ساکنان این شهر توصیه کرده است: «هنگامیکه در خانه هستید، بهترین کار این است که ماسک‌ها و دستکش‌های یکبار مصرف را در داخل کلیسه‌ای پلاستیکی انداخته و در کیسه را به مدت ۲۴ ساعت محکم ببندید. پس از ۲۴ ساعت، می‌توانید این کیسه پلاستیکی را در سطح زباله بیندازید. این کار احتمال آلوده شدن کارکنان بخش جمع‌آوری زباله‌ها را کاهش می‌دهد.»

پوشیدنی‌های حفاظتی برای مقابله با ویروس کرونا، یک نگرانی دیگر را نیز بوجود آورده است. سازمان‌های مدافع محیط زیست می‌گویند که مصرف فراوان انواع ماسک‌ها، کیسه‌های نایلونی، نقاب‌ها و محافظ‌های پلاستیکی و ورق‌های پلکسی گلاس برای حفظ فاصله اجتماعی در اماکن عمومی، تهدیدی جدی برای محیط زیست است و علاوه بر سطح زمین، باعث آلودگی گستردۀ اقیانوس‌ها نیز می‌شود.