Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا استفاده از ماسک بر برقراری ارتباط و انتقال احساسات تاثیر می‌گذارد؟

استفاده از ماسک در شهر نیویورک
استفاده از ماسک در شهر نیویورک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روانشناس آلمانی معتقد است که انسان‌ها از راه‌های مختلفی برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند که لزوما به بخش پائین چهره وابسته نیست.

آگهی

استفاده از ماسک در حالی به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا در بسیاری از کشورها رواج یافته است که برخی معتقدند چهره پوشیده شان امکان برقراری ارتباط با دیگری و انتقال احساسات را مشکل می کند.

اما یک روانشناس آلمانی معتقد است این تصور که پنهان کردن بخش پائین صورت در برقراری ارتباط با دیگری مشکل ایجاد می کند درست نیست. اورزولا هس، استاد روانشناسی در دانشگاه هومبولت در برلین بر این باور است که انسان ها از راه های مختلفی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند که لزوما به بخش پائین چهره وابسته نیست. او از مشت کوبیدن بر روی میز یا حرکت ابروها به عنوان حرکاتی یاد می کند که احساسات افراد را بدون توجه به وضعیت نیمه پائینی صورت منتقل می کند.

او همچنین معتقد است که برخی احساسات مانند «امیدواری» تنها از طریق صدای افراد منتقل می شوند و انعکاسی در چهره آنها ندارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
استفاده از ماسک در هاوانا، پایتخت کوباAP Photo

از سوی دیگر این استاد روانشناسی تاکید می کند که اهمیت نیمه بالای چهره افراد به ویژه چشمان در انتقال احساسات را نباید نادیده گرفت. پیش از این نتیجه بررسی های سایمون بارون کوهن، روانشناس بریتانیایی در دهه ۱۹۹۰ نشان داده بود که اغلب افراد تنها با نگاه به چشمان دیگری و مشاهده تغییر حالت چشمان او می توانند متوجه شرایط روحی و روانی وی بشوند.

با این حال اورزولا هس بر این باور است که بدون مشاهده دهان افراد درک برخی از احساسات مشکل خواهد بود. به گفته او حالت نیمه بالای چهره افراد هنگام «ترس» و «تعجب» مشابه است و آنچه افراد را قادر به تفکیک این دو احساس از یکدیگر می کند حالت دهان است.

از سوی دیگر احساس افراد در مورد استفاده از ماسک می تواند بر برقراری رابطه بین آنها و افرادی که ماسک به صورت زده اند تاثیر بگذارد. اگر فردی استفاده از ماسک را «بی فایده» بداند نحوه ارتباط گیری او با کسی که ماسک زده است متفاوت از فردی خواهد بود که به استفاده از ماسک و «فایده» آن باور دارد.

در برخی از کشورها از جمله آمریکا و برزیل استفاده از ماسک جنبه ای سیاسی یافته است و همین امر می تواند به پیش داوری در مورد فردی که ماسک به چهره دارد دامن بزند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات کرونا بر محیط زیست؛ انباشت تکه‌های دستکش و ماسک در رودخانه‌های اروپا

ماسک‌های یکبار مصرف؛ اماکن عمومی اروپا در خطر آلودگی دوباره به ویروس کرونا

در بریتانیا میانگین سنی زنانی که درمان‌های باروری را شروع می‌کنند به بیش از ۳۵ سال رسید