Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تبعات کرونا بر محیط زیست؛ انباشت تکه‌های دستکش و ماسک در رودخانه‌های اروپا

تبعات کرونا بر محیط زیست؛ انباشت تکه‌های دستکش و ماسک در رودخانه‌های اروپا
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رودخانه‌هایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته جزو ۹ رودخانه بزرگ اروپا هستند که توسط کارشناسان موسسه تارا از حیث وجود ریز میکروپلاست‌ها مورد آزمایش و نمونه برداری قرار گرفته‌اند.

آگهی

پلاستیک که به دلیل خاصیت تجزیه ناپذیری به عنوان یکی از مخرب‌‌ترین آلاینده‌ها شناخته می‌شود اینک با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و بحران سلامت مرتبط با شیوع بیماری کووید۱۹ بستر مناسب‌تری برای ایفای نقش در آلودگی محیط زیست یافته است.

تارا، یک موسسه فرانسوی ارائه دهنده خدمات عمومی در زمینه تحقیق و محافظت از اقیانوس‌ها، پس از بررسی نمونه‌برداری‌های انجام شده در ماه ژوئن از هفت رودخانه بزرگ اروپا، نسبت به انباشت روز افزون ماسک و دستکش‌های رها شده توسط افراد در این کانال‌های آبی هشدار داده است.

رمی آنتیجر، سخنگوی موسسه تارا روز یکشنبه در جریان یک گفتگوی رادیویی ضمن طرح این هشدار یادآور شد: «نتیجه این تحقیق و بررسی که حکایت از یافت مقادیر زیادی ماسک و دستکش در آب‌ رودخانه‌های اروپا دارد، هشدار دهنده و در عین حال نگران کننده برای آینده است.»

به گفته سخنگوی این موسسه تحقیقاتی فرانسوی «با توجه به شرایط موجود می‌توان از هم‌اکنون انتظار داشت که حجم این آلاینده‌ها روز به روز افزایش یابد.»

سخنگوی موسسه تارا در ادامه تصریح کرد ماسک‌های محافظ یک‌بار مصرف که از پلی‌پروپیلن ساخته شده و بسیار ظریف هستند به سرعت تکه‌تکه شده و متلاشی می‌شوند.

رودخانه‌هایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته جزو ۹ رودخانه بزرگ اروپا هستند که پیش‌تر در سال گذشته میلادی توسط کارشناسان موسسه تارا از حیث وجود ریز میکروپلاست‌ها مورد آزمایش و نمونه برداری قرار گرفته بودند.

رودخانه‌های «تیمز» در بریتانیا، «البه» و «راین» در آلمان، «سِن»، «رون»، «لوآر» و «گارون» در فرانسه، «تیبر» در ایتالیا و «ایبرو» در اسپانیا ۹ رودخانه بزرگ و مهم اروپا هستند که در این تحقیق مورد نمونه‌برداری قرار گرفته‌اند.

مارتین هرتائو، کاپیتان کشتی موسسه تارا که از آن به عنوان یک لابراتوار سیار نام برده شده است، به رادیو فرانس‌انفو فرانسه گفته است: «ماموریت انجام شده وجود میکروپلاستیک‌ها را که برخلاف تصور در آب دریا و زیر نفوذ اشعه ماوراء بنفش و نمک تجزیه و متلاشی نمی‌شوند به اثبات رسانده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل نسبت به استفاده از ماسک و موادضدعفونی کننده قاچاق هشدار داد

میکروپلاستیک‌ها به عمق اکوسیستم زمینی جنوبگان هم راه یافتند

آیا استفاده از ماسک بر برقراری ارتباط و انتقال احساسات تاثیر می‌گذارد؟