Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روز جهانی اقیانوس؛ انداختن ماسک و دستکش در آب در فرانسه جریمه خواهد داشت

لاک پشتی که پلاستیک می‌خورد
لاک پشتی که پلاستیک می‌خورد Copyright  یورونیوز
Copyright  یورونیوز
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سالانه ۱۳ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود و نیمی از پلاستیک‌های تولید شده در سطح جهان برای اقلام یکبار مصرف است.

آگهی

جنجال تصاویر منتشر شده از چند ماسک و دستکش پلاستیکی یکبار مصرف در دریا، دولت فرانسه اعلام کرد از این پس افرادی که این اشیا را روی زمین بیاندازند، جریمه می‌شوند.

امروز دوشنبه ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) روز جهانی اقیانوس است و تصمیم جدید دولت فرانسه روز یکشنبه اعلام شد. برون پوارسون، معاون وزیر محیط زیست فرانسه گفت که جریمه بر زمین انداختن ماسک و دستکش یکبار مصرف ۶۸ یورو خواهد بود و در صورت تکرار تا ۱۳۵ و بسته به مورد تا حداکثر ۷۵۰ یورو نیز افزایش می‌یابد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

وی در توییتر نوشت: «زباله‌های پلاستیکی مرتبط با بحران کرونا به ما یادآوری می‌کند که اگر بخواهیم اقیانوس‌های تمیز داشته باشیم، باید پاکیزه‌سازی را از پیاده‌روها شروع کنیم.»

«عملیات دریای پاک»

هشدار آلودگی اقیانوس را یک هفته پیش یک سازمان مردم‌نهاد طرفدار محیط زیست در فرانسه داد. این انجمن که «عملیات دریای پاک» نام دارد، تصاویری از یکی از عملیات اخیر خود برای تمیز کردن دریای مدیترانه منتشر کرد که در آن ماسک‌های جراحی و دستکش‌های پلاستیکی دور انداخته شده در بستر دریا در کنار آشغال‌های دیگر مانند فنجان‌های خالی و قوطی‌های آبجو در حال جمع‌آوری دیده می‌شد.

ژوفره پلتیه، یکی از بنیانگذاران این گروه به یورونیوز گفت: «این تازه آغاز کار ماست.» لوران لمبار، دیگر بنیان‌گذار این انجمن که این ویدئو را منتشر کرده، در شرح آن نوشته است: «آیا مایلید تابستان امسال با کووید ۱۹ آب‌تنی کنید؟» و پس از آن درباره افزایش آلودگی در آب‌های مدیترانه هشدار داده بود.»

ماسک‌ها چگونه سر از دریا در می‌آورند؟

پلتیه به یورونیوز چنین توضیح داد که اگر زباله به طور صحیح در سطل آشغال ریخته نشود و آن را در خیابان یا پیاده‌رو قرار بیندازند، به راحتی می‌تواند با آب باران به رودخانه‌ها سرازیر شده و از آنجا به دریا و اقیانوس برسد.

وی گفت: «چنین زباله‌هایی با یک حرکت باد سبک یا باران جابجا می‌شوند و در نهایت مسیر همگی‌شان مستقیماً به دریا ختم می‌شود.»

نه به پلاستیک

انجمن عملیات دریای پاک از مردم خواسته است که ضمن مسئولیت‌پذیری در رفتار خود خیابان‌ها را پاکیزه نگه دارند. این انجمن همچنین خواستار آن شده است که مردم برای کاهش آلودگی حتی‌الامکان از ماسک‌های یکبار مصرف و دستکش‌ها و ظروف پلاستیکی استفاده نکنند.

پلتیه در این زمینه گفت: «البته ما باید از خودمان در برابر کووید ۱۹ محافظت کنیم اما فکر نمی‌کنم پلاستیک راه حل مناسبی برای این کار باشد. ما می‌توانیم ماسک قابل استفاده مجدد داشته باشیم و به جای استفاده از ژل هیدروالکلی، دستان خود را با صابون بشوییم زیرا در میان اشیایی که ما اکنون در دریا پیدا می‌کنیم، بطری‌های ژل ضدعفونی‌کننده هم دیده می‌شود.»

کنفرانس حفاظت از اقیانوس

دولت‌ها و رهبران جنبش‌های دفاع از محیط زیست هفته گذشته یک کنفرانس آنلاین درباره حفاظت از اقیانوس‌های جهان برگزار کردند.

گفتگوهای مجازی پنج روزه اقیانوس به میزبانی مجمع جهانی اقتصاد و «دوستداران کنش برای اقیانوس» برگزار شد. تمرکز اصلی کنفرانس امسال بر مبارزه با آلودگی آب و ایجاد اقتصاد آبی بود.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد سالانه ۱۳ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود و نیمی از پلاستیک‌های تولید شده در سطح جهان برای اقلام یکبار مصرف است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

میزان تولید کل اقلام پلاستیکی در جهان حدود ۳۰۰ میلیون تن در سال است. تنها ۹ درصد از این مقدار هر سال بازیافت شده و مابقی اغلب به صورت زباله راهی اعماق زمین یا آب‌های دریاها و اقیانوس‌ها می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حدود یک سوم فرانسوی‌ها از پنجره خودرو آشغال به بیرون پرتاب می‌کنند

تصاویر جدید از عمق اقیانوس؛ کشتی غرق شده تایتانیک در حال نابودی کامل

آوای سازهای یخی برای حفظ اقیانوس‌‌ها