حدود یک سوم فرانسوی‌ها از پنجره خودرو آشغال به بیرون پرتاب می‌کنند

حدود یک سوم فرانسوی‌ها از پنجره خودرو آشغال به بیرون پرتاب می‌کنند
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق قانون فرانسه، پرتاب زباله چه از طریق خودرو در بزرگراه‌ها، چه رها کردن آن در مکان‌های عمومی و خصوصی می‌تواند فرد را با جریمه‌ای تا ۱۵۰۰ یورو روبرو کند.

آگهی

طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی موسسه نظرسنجی و تحقیقات بازار ایپسوس Ipsos، درصد زیادی از فرانسوی‌ها با وجود جریمه‌های سنگین همچنان آشغال‌های خود را از پنجره خودرو به بیرون پرتاب می‌کنند.

ته سیگار، کیسه‌های پلاستیکی، کاغذ، آدامس، قوطی از آشغال‌هایی است که معمولا از پنجره خودرو به بیرون انداخته می‌شود.

ایپسوس می‌گوید که ۳۰ درصد فرانسوی‌ها یا تقریبا از هر سه نفر، یک نفر زباله‌های خود را در مسیر حرکت خود در زمان تعطیلات به بیرون خودرو پرتاب می‌کند. این گزارش تاکید می‌کند که هر روز ۲۵ تن زباله در امتداد بزرگراه‌های فرانسه جمع‌آوری می‌شوند.

این نتایج پس از مصاحبه با ۲۱۶۰ نفر به دست آمده است و در حالیکه مسائل زیست محیطی این روزها به طور فزاینده‌ای راه خود را برای بحث و گفت‌وگوی عمومی پیدا کرده است اما به نظر می‌رسد برخی عادت‌های نامناسب همچنان پا برجاست.

این بررسی همچنین نشان می‌دهد که ۱۲ درصد سیگاری‌ها نیز آشغال سیگار خود را از پنجره خودرو به بیرون می‌اندازند که این رقم شامل بیش از یک سیگاری در بین سه سیگاری ارزیابی شده است. این موسسه تاکید می‌کند این عادت نامناسب می‌تواند باعث ایجاد آتش‌سوزی‌های بیشماری شود که هر ساله به این دلیل پدید می‌آید.

در خیابان‌ها نیز وضع بهتر نیست. طبق آخرین بررسی صورت گرفته، ۳۸ درصد فرانسوی‌ها زباله‌های خود را در مکان‌های عمومی رها می‌کنند. این رقم در سال ۲۰۱۵ شامل ۲۷ درصد فرانسوی‌ها می‌شد. با توجه به اجباری شدن استفاده از ماسک در برخی از مکان‌ها، پنج درصد فرانسوی‌ها اعتراف می‌کنند یا ماسک خود را گم کرده‌اند یا آن را روی زمین انداخته‌اند. این رقم در بین افراد زیر ۲۵ سال ۱۱ درصد است.

طبق قانون فرانسه، پرتاب زباله چه از طریق خودرو در بزرگراه‌ها، چه رها کردن آن در مکان‌های عمومی و خصوصی می‌تواند فرد را با جریمه‌ای تا ۱۵۰۰ یورو روبرو کند.

جریمه اولیه این نوع جرم، ۶۸ یورو است اما اگر در مدت ۴۵ روز این جریمه پرداخت نشود، رقم آن به ۱۸۰ یورو افزایش پیدا می‌کند. اگر جریمه ثابت در نهایت پرداخت نشود، پرونده به دادگاه می‌رود و قاضی می‌تواند مبلغ جریمه را تا ۴۵۰ یورو بالا ببرد. و اگر از وسیله نقلیه برای حمل زباله استفاده شود این جریمه نقدی به ۱۵۰۰ یورو می رسد و همزمان وسیله نقلیه نیز مصادره می‌شود.

وضع ایران چگونه است؟

طبق مقررات ایران و طبق جدول جرایم، درصورتیکه ماموران راهنمایی و رانندگی مشاهده کنند خودرویی آشغال‌های خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند، می‌توانند راننده خودرو را ۳۰ هزار تومان جریمه کنند. اما در ایران ارزیابی دقیقی درباره اینکه چه میزان از مردم آشغال خود را از پنجره خودرو به بیرون پرتاب می‌کنند وجود ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جریمه ۱۳۵ یورویی کسانی که در اماکن بسته فرانسه ماسک نمی‌زنند

روز جهانی اقیانوس؛ انداختن ماسک و دستکش در آب در فرانسه جریمه خواهد داشت

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان