میکروپلاستیک‌ها به عمق اکوسیستم زمینی جنوبگان هم راه یافتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
میکروپلاستیک‌ها به عمق اکوسیستم زمینی جنوبگان هم راه یافتند
کپی رایت  AP Photo

میکروپلاستیک‌ها که بیش از حد تصور در آلودگی اقیانوس‌های جهان نقش ایفا می‌کنند بر اساس یک مطالعه علمی جدید حتی به دورافتاده ترین اکوسیستم های زمینی جنوبگان نیز راه یافته‌اند.

یک مقاله علمی که روز چهارشنبه در مجله بیولوژی لِتِرز Biology Letters منتشر شد وجود ذراتی از پلیمر پلی‌استایرن در بدن بندپایان کوچک زمینی را به اثبات رسانده است.

نفوذ ریزذرات پلاستیکی به درون بدن موجودات زنده در چهار گوشه جهان از آب‌های سطحی گرفته تا درازگودال ماریانا، ژرفترین درازگودال اقیانوس‌های جهان پیش‌تر از نظر علمی تایید شده بود.

مطالعه جدید در باره میکروپلاستیک‌ها که روز چهارشنبه منتشر شد تاکید دارد که آلودگی اکوسیستم زمینی ازاین حیث مورد غفلت واقع شده است.

محققان برای انجام این مطالعه سواحل کینگ جورج واقع در یکی از دورافتاده‌ترین مناطق قطب جنوب را که به دلیل وجود ایستگاه‌های تحقیقات علمی، زیرساخت‌های نظامی و حتی گردشگری یکی از آلوده‌ترین مناطق جنوبگان محسوب می‌شود، انتخاب کردند.

در این مطالعه ذراتی از پلی‌استایرن منبسط شده و پوشیده از میکرو‌جلبک ها و گلسنگ‌ها در میان صخره‌ها کشف شد که غذای مورد علاقه نوعی حشرات دم‌فنری سازگار با محیط جنوبگان را تشکیل می‌دهند.

دانشمندان با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای تصویربرداری مجهز به مادون قرمز موفق به ردیابی ریزذرات پلی‌استایرن در درون بدن حشرات دم‌فنری شدند.

این مسئله نگران‌کننده که ریزذرات پلی‌استایرن از طریق تغذیه به روده دم‌فنری‌ها راه یافته‌ منعکس کننده این واقعیت تلخ است که میکروپلاست‌ها به دورترین اکوسیستم‌های زمینی و حتی زنجیزه غذایی حیوانات کوچک راه یافته‌اند.

میزان تاثیر مصرف غذای آلوده به میکروپلاستیک‌ها توسط حیوانات دریایی یا زمینی هنوز به طور دقیق مشخص نشده اما محققان در سراسر جهان به دنبال ارزیابی تأثیر مواد شیمیایی مرتبط با پلاستیک یا پاتوژن‌ها بر روی بقایای شناور بر آب‌ها هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید