Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نمایش بنِر «جان سفید پوست ارزش دارد» در بریتانیا جنجال‌ساز شد

 نمایش بنِر «جان سفید پوست ارزش دارد» در انگلیس جنجال‌ساز شد
نمایش بنِر «جان سفید پوست ارزش دارد» در انگلیس جنجال‌ساز شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بنر که توسط هواپیمایی کوچک در آسمان حمل می‌شد در آغاز مسابقه دو تیم منچسترسیتی و برنلی و پس از زانو زدن بازیکنان دو تیم به احترام جنبش ضد تبعیض نژادی و خشونت پلیسی موسوم به «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» در آسمان به نمایش گذاشته شد.

آگهی

نمایش هوایی بنِرِ «جان سفیدپوست ارزش دارد» همزمان با برگزاری یک مسابقه فوتبال در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر انگلیس انتقادهای زیادی را در بریتانیا برانگیخته است.

اتفاق روز سه شنبه و در جریان دیدار دو تیم منچسترسیتی و برنلی روی داد و انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های محلی و نشریات ورزشی دیگر کشورهای اروپایی داشت.

این بنِر که توسط هواپیمایی کوچک در آسمان حمل می‌شد در آغاز مسابقه و پس از زانو زدن بازیکنان دو تیم به احترام جنبش ضد تبعیض نژادی و خشونت پلیسی موسوم به «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» در آسمان به نمایش گذاشته شد.

در پی انتقادهای گسترده‌ای که پس از این ماجرا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد مقامات پلیس بریتانیا روز سه شنبه اعلام کردند که به دنبال عاملان این اقدام جنجال برانگیز هستند.

شعار «جان سفیدپوست ارزش دارد» در حالی همزمان با دیدار من سیتی و برنلی به نمایش درآمد که کلیه بازیکنان باشگاه‌های فوتبال انگلیس همانند بسیاری از تیم‌های مطرح اروپایی از زمان شروع مجدد مسابقات پس از توقف سه ماهه به دلیل ویروس کرونا، به احترام جرج فلوید و کلیه قربانیان برخوردهای نژادپرستانه و خشونت‌آمیز با اقلیت‌های رنگین پوست در آغاز مسابقات زانو به زمین می‌زنند.

Michael Regan/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نمایش هوایی بنر «جان سفیدپوست ارزش دارد» همزمان با برگزاری مسابقه دو تیم منچسترسیتی و برنلیMichael Regan/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

سان‌جی بانداری، رئیس تشکل مبارزه با نژادپرستی در فوتبال انگلیس موسوم به «کیک ایت آوت» Kick It Out در اعتراض به نمایش این بنر می‌گوید: هدف از جنبش «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» به هیچ وجه تاکید بر کاهش اهمیت جان دیگر افراد نیست.»

وی در ادامه افزود: این جنبش تنها بر احقاق حقوق رنگین پوست‌ها و عدالت و برابری تاکید دارد؛ حامیان این جنبش معتقدند که سیاه پوستان نباید تنها به دلیل رنگ پوست نادیده از برخی حقوق انسانی محروم شوند.

پلیس لانکاشایر نیز روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحقیقاتی برای روشن شدن کلیه جزئیات ماجرا (نماش بنر جنجالی جان سفید پوست ارزش دارد) آغاز شده است. در این بیانیه به نقل از راس پروکتر، رئیس پلیس منطقه‌ای تاکید شده است که بنر یاد شده افراد بسیاری را آزار داده و باید ماهیت جرم و یا تخلف بودن آن مشخص شود.

باشگاه برنلی که گفته می‌شود به نمایش درآمدن بنر جنجالی کار هواداران و یا نزدیکان به این باشگاه بوده این اقدام را محکوم کرده و قول داده که عاملان و طراحان را از دسترسی به ورزشگاه اختصاصی این باشگاه منع کند.

«جان سفیدپوست ارزش دارد» شعاری است که تشکل‌ها و محافل نزدیک به جریان برتری نژاد سفید در ایالات متحده آنرا برای نخستین بار مطرح کردند. جریان‌های راست افراطی در اروپا نیز به طور معمول از این شعار در تقابل با جنبش اعتراضی به نژادپرستی و برخوردهای خشونت‌آمیز با اقلیت سیاه‌پوست استفاده می‌کنند

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجسمه مالک سابق باشگاه فوتبال آمریکایی از بیم حمله معترضان برچیده شد

فدراسیون فوتبال آمریکا ممنوعیت زانو زدن حین پخش سرود ملی را لغو کرد

رئیس یوفا: مسابقات فوتبال به زودی با جذابیت گذشته و در حضور تماشاگران برگزار می‌شود