تظاهرات ده‌ها هزار نفری در لندن در اعتراض به مرگ جورج فلوید

تظاهرات در لندن
تظاهرات در لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از معترضان به نژادپرستی در لندن در مورد تصاویر مرگ جورج فلوید می‌گوید: «نمی‌خواهم گریه کنم؛ این [تصاویر] خونم را به جوش می‌آورد.»

آگهی

دهها هزار نفر روز چهارشنبه در لندن، پایتخت بریتانیا در اعتراض به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان تظاهرات کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات نام جورج فلوید، مرد سیاهپوستی را که روز ۲۵ مه (پنجم خرداد) پس از بازداشت از سوی پلیس مینیاپولیس کشته شد فریاد زدند. 

انتشار تصاویر لحظات مرگ جورج فلوید نشان می دهد که یک مامور پلیس ایالت مینه سوتای آمریکا زانوی خود را بر روی گردن این مرد سیاهپوست گذاشته است. جورج فلوید در این تصاویر ویدئویی بارها پیش از مرگ خطاب به مامور پلیس می گوید «نمی توانم نفس بکشم.»

تصاویر مرگ جورج فلوید موجی از اعتراض ها را در آمریکا و دیگر کشورهای جهان به دنبال داشت. هزاران نفر روز سه شنبه در اعتراض به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا و فرانسه در پاریس تظاهرات کرده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
یکی از معترضان در لندنAP Photo

بسیاری از شرکت کنندگان در تظاهرات روز چهارشنبه لندن به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا ماسک به صورت زده بودند. بر روی ماسک برخی از شرکت کنندگان نوشته شده بود: «نمی توانم نفس بکشم». یکی از معترضان به نژادپرستی در لندن در مورد تصاویر مرگ جورج فلوید می گوید: «نمی خواهم گریه کنم؛ این [تصاویر] خونم را به جوش می آورد.»

برخی از معترضان پلاکاردهایی را دست داشتند که روی آنها از بریتانیا انتقاد شده بود. روی برخی از این پلاکاردها نوشته شده بود: «بریتانیا بی گناه نیست. نژادپرستی کمتر، همچنان نژادپرستی است.»

بوریس جانسون، نخست وزیر محافظه کار بریتانیا روز چهارشنبه از حق تظاهرات قانونی معترضان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی دفاع کرده بود. او همچنین تاکید کرد که «خشم» معترضان در آمریکا و سراسر جهان را «درک» می کند.

مقامات پلیس بریتانیا از برگزارکنندگان تظاهرات اعتراض آمیز در این کشور خواسته اند تا با آنها برای رعایت محدودیت هایی که برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا اعمال شده است همکاری کنند. صدها نفر از معترضان روز یکشنبه پس از تجمع در مرکز لندن به سوی سفارت آمریکا راهپیمایی کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلبوم عکس؛ تظاهرات بزرگ ضدنژادپرستی در وین

قاتل شهروند سیاه‌پوست آمریکایی پس از تیراندازی توهین نژادی کرده بود

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟