Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قاتل شهروند سیاه‌پوست آمریکایی پس از تیراندازی توهین نژادی کرده بود

قاتل شهروند سیاه‌پوست آمریکایی پس از تیراندازی توهین نژادی کرده بود
قاتل شهروند سیاه‌پوست آمریکایی پس از تیراندازی توهین نژادی کرده بود Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احمد آربری جوان بیست و پنج ساله سیاه‌پوست ۲۳ فوریه هنگامی که مشغول انجام ورزش در یکی از پارک های شهر ساحلی «برانزویک» بود از سوی دو مرد سفید پوست که گفته می‌شود مک‌مایکل و فرزندش هستند تحت تعقیب قرار گرفت و به ضرب گلوله کشته شد.

آگهی

عامل اصلی قتل یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی در ایالت جورجیا پس از تیراندازی او را مورد توهین نژادی قرار داده بود.

این اعتراف تازه‌ای است که یکی دیگر از مظنونان به دست داشتن در حادثه به بازپرس پرونده قتل احمد آربری، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی-آفریقایی گفته است.

اتهام توهین نژادی روز پنجشنبه چهارم ژوئن در جریان جلسه مقدماتی دادگاه رسیدگی به این پرونده و پس از طرح اتهامات وارده به سه مظنون حادثه یعنی گرگوری مک مایکل ۶۴ ساله، فرزند ۳۴ ساله‌اش تراویس مک مایکل و ویلیام رادی بریان ۵۰ ساله، همسایه او فاش شد.

سه مظنون حادثه ماه گذشته میلادی در پی برملا شدن نحوه به قتل رسیدن احمد آربری در ماه فوریه دستگیر شدند. گرگوری مک مایکل و پسرش از داخل زندان و از طریق ویدیو کنفرانس به جلسه دادگاه وصل شدند و همسایه آنها که مظنون دیگر این حادثه است در جلسه روز پنجشنبه حضور نداشت.

ریچارد دایال، مامور ویژه رسیدگی به این پرونده که با اداره تحقیقات قضایی ایالت جورجیا همکاری می‌کند در جریان جلسه دادگاه روز پنجشنبه که به طرح اتهام و استماع دفاعیات اختصاص داشت از اتهام جدید توهین نژادی پرده برداشت.

آقای دایال یادآور شد که ویلیام بریان همسایه دو مظنون اصلی، سیزدهم مه در مصاحبه‌‌ای به شنیدن توهین‌های زشت نژادی را از زبان تراویس، فرزند گرگوری مک مایکل اعتراف کرده بود.

مک مایکل و فرزندش هفتم ماه مه پس از انتشار ویدیوی مرتبط با تیراندازی مرگبار به سوی احمد آربری به اتهام دست داشتن در قتل این جوان سیاه‌پوست دستگیر و بازداشت شدند. بریان، همسایه آنها نیز دو هفته بعد به عنوان مظنون سوم دستگیر شد.

احمد آربری جوان بیست و پنج ساله سیاه‌پوست ۲۳ فوریه هنگامی که مشغول انجام ورزش در یکی از پارک های شهر ساحلی «برانزویک» بود از سوی دو مرد سفید پوست که گفته می‌شود مک‌مایکل و فرزندش هستند تحت تعقیب قرار گرفت و به ضرب گلوله کشته شد.

در ویدیوی منتشر شده از صحنه قتل احمد آربری دیده می‌شود که وی پس از آنکه مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد چند قدمی به حرکت خود ادامه می دهد و سپس به زمین می افتد و جان می‌دهد.

گرگوری مایکل و فرزندش در بازجویی‌های اولیه گفته‌اند که فکر می‌کردند این جوان سیاه‌پوست مظنونی است که در محله اقدام به یک سری دزدی کرده است.

آنها همچنین گفته‌اند که قبل از تعقیب آربری خود را به سلاح تجهیز کرده بودند زیرا گمان می‌کردند که او سلاح گرم به همراه دارد. این در حالیست که وکلای خانواده آربری اعلام کرده‌اند وی مسلح نبوده است.

Stephen B. Morton/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
تجمعات اعتراض آمیز به مرگ احمد آربریStephen B. Morton/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

بریان، همسایه مک ‌مایکل‌ها که ویدیوی تیراندازی را ضبط کرده بود طبق حکم کیفری ایالتی متهم است که از وسیله نقلیه خود برای«تلاش در جهت حصر و بازداشت احمد آربری» بدون مجوز قانونی استفاده کرده است.

بازرسان پرونده معتقدند اقدام بریان در حبس کاذب احمد آربری زمینه ساز مرگ وی و کامل شدن عمل جنایی شده است.

وکلای بریان معتقدند که وی تنها شاهد تیراندازی بوده و فقط برای گرفتن عکس از آربری مک مایکل‌ها را دنبال کرده است.

پس از کشته شدن احمد آربری و فاش شدن جزئیات حادثه برخی از شهرهای آمریکا صحنه برپایی تجمع معترضانی شد که خواهان اجرای عدالت برای قاتلان مرد سیاه پوست بودند.

برخی گزارش‌ها حاکی است که گرگوری مک‌مایکل،‌ مظنون اصلی قتل احمد آربری پیش‌تر به مدت هفت سال مامور پلیس بود و پیش از بازنشستگی برای ۲۴ سال به عنوان کارآگاه فعالیت کرده است.

این حادثه سه ماه پیش از کشته شدن جرج فلوید، سیاه‌پوستی دیگر بدست یک مامور پلیس در شهر مینیاپولیس روی داد که اعتراض‌های گسترده به این اقدام مجرمانه همچنان در اغلب شهرهای بزرگ ایالات متحده ادامه دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در لندن در اعتراض به مرگ جورج فلوید

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است