انتقاد اوباما از عملکرد دولت ترامپ: حتی تظاهر نمی‌کنند که مسئول هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتقاد اوباما از عملکرد دولت ترامپ: حتی تظاهر نمی‌کنند که مسئول هستند
کپی رایت  Chip Somodevilla/Poo via AP

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا روز شنبه از عملکرد دولت ترامپ در مواجه با بحران کرونا انتقاد کرد.

این انتقادات در زمانی مطرح شد که بیش از ۱ میلیون و ۵۰۷ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۹۰ هزار نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

آقای اوباما که بصورت آنلاین در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان کالج‌ها و دانشگاه‌هایی که از لحاظ تاریخی به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار اختصاص دارند (HBCUs) سخنرانی می‌کرد، گفت بحران شیوع کرونا نشان داد که بسیاری از مقامات کنونی آمریکا «حتی تظاهر نمی‌کنند که مسئول هستند.»

او با اشاره به گزارش مقامات بهداشت این کشور مبنی بر اینکه آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار درصد قابل توجهی از مبتلایان و قربانیان کووید۱۹ را تشکیل می‌دهند گفت: «بیایید صادق باشیم، این بیماری نابرابری‌های اساسی و رنج‌هایی را نشان داد که جامعه سیاهان آمریکا بطور تاریخی در این کشور با آن دست به گریبانند.»

او افزود: «این بیماری بیش از هر چیز پرده‌ها را انداخت و نشان داد که مقامات در حال انجام چه کاری هستند. بسیاری از آنها حتی وانمود نمی‌کنند که در قبال این بحران مسئول هستند.»

آقای اوباما گفت بی‌عدالتی‌هایی که متوجه جامعه آفریقایی‌تبارهای آمریکا می‌شود چیز جدیدی نیست و سپس به ماجرای قتل احمد آربری، جوان سیاهپوست غیرمسلحی اشاره کرد که به تازگی در حالی که در کنار جاده مشغول ورزش بوده، توسط دو سفیدپوست کشته شده است.

این دومین بار در هفتۀ اخیر است که آقای اوباما به انتقاد از عملکرد دولت ترامپ در قبال بحران جاری می‌پردازد. ایالات متحده اکنون با دو چالش مهم دست و پنجه نرم می‌کند: از یک سو ویروس مرگبار کرونا و از سوی دیگر رکود اقتصادی و بیکاری گستردۀ ناشی از شیوع کرونا.

در این کشور تنها طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۲۰۰ نفر جان باخته‌اند و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی نیز همچنان تعطیل هستند.

باراک اوباما که از زمان ترک قدرت در ژانویه ۲۰۱۷ میلادی به ندرت در قبال عملکرد جانشین خود صحبت کرده، در روزهای گذشته به همراه همسرش میشل اوباما بارها دولت ترامپ را به دلیل مدیریت ناموفق بحران کرونا سرزنش کرده است.

او هفته گذشته نیز عملکرد دولت ترامپ در مدیریت این بحران را «یک هرج و مرج مطلق و فاجعه‌بار» توصیف کرد؛ سخنانی که باعث شد دونالد ترامپ این دو را متهم به تلاش برای تضعیف ریاست جمهوری‌اش کند.