فدراسیون فوتبال آمریکا ممنوعیت زانو زدن حین پخش سرود ملی را لغو کرد

مگان راپینو بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا که هنگام پخش سرود ملی زانو زده است
مگان راپینو بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا که هنگام پخش سرود ملی زانو زده است Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدراسیون فوتبال آمریکا در بیانیه‌ای می‌گوید ضمن عذرخواهی از بازیکنان، هواداران و تمام کسانی که برای مبارزه با نژادپرستی فعالیت می‌کنند از تمام تلاش‌ها برای ریشه‌کن کردن نژادپرستی حمایت خواهد کرد.

آگهی

فدارسیون فوتبال ایالات متحده آمریکا قانون جنجالی ممنوعیت زانو زدن بازیکنان در هنگام پخش سرود ملی را لغو کرد.

مسئولان فوتبال ایالات متحده، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند آیین‌نامه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در خصوص ممنوعیت این کار منتشر شد، «اشتباه» بوده است.

طبق قانونی که این فدراسیون در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود بازیکنان فوتبال این کشور در مسابقات ملی و در زمان پخش سرود ملی این کشور باید بایستند و حق زانو زدن ندارند.

این اتفاق پس از آن افتاد که مگان راپینو، کاپیتان تیم فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا در یک مسابقه ملی در سال ۲۰۱۶ برای اعلام همبستگی با کالین کپرنیک، ستاره پیشین فوتبال آمریکایی این کشور، در هنگام پخش سرود ملی، به جای ایستادن، زانو زد.

کپرنیک در آغاز یک بازی دوستانه در سال ۲۰۱۶، در هنگام نواخته شدن سرود ملی آمریکا، برعکس سایر بازیکنان نایستاد و در اعتراض به تبعیض نژادی رو نیمکت نشست.

اعتراض او به خشونت پلیس آمریکا علیه آمریکایی-آفریقایی‌تباران بود که در سالهای اخیر شدت یافته است.

ما برای درک تجربیات و مشکلات و تبعیض‌ها علیه سیاهان و دیگر اقلیت‌ها در کشورمان به اندازه کافی فعالیت نکرده‌ایم
فدراسیون فوتبال آمریکا

فدراسیون فوتبال آمریکا: عذرخواهی می‌کنیم

در بیانیه تازه فدارسیون فوتبال آمریکا سیاست پیشین و اعلام ممنوعیت برای زانو زدن در هنگام پخش سرود ملی این کشور یک سیاست اشتباه خوانده شده است. در ادامه این بیانیه آمده است: «ما برای درک تجربیات و مشکلات و تبعیض‌ها علیه سیاهان و دیگر اقلیت‌ها در کشورمان به اندازه کافی فعالیت نکرده‌ایم و از تمام بازیکنان و به ویژه سیاه‌پوستان و همچنین از هواداران و تمام کسانی که برای ریشه‌کن کردن نژادپرستی فعالیت می‌کنند، عذرخواهی می‌کنیم و می‌خواهیم اعلام کنیم از تمام تلاش‌ها برای مبارزه با نژادپرستی حمایت می‌کنیم.»

بیانیه جدید فدراسیون فوتبال آمریکا بعد از آن منتشر می‌شود که در هفته‌های اخیر این نهاد به شدت برای پس گرفتن قانون ممنوعیت پیشین خود تحت فشار قرار گرفته بود. پس از کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا بسیاری از شهروندان آمریکایی برای ابراز همدردی با سیاه‌پوستان در اعتراضات سراسری و خیابانی خود روی زمین زانو زدند.

ما نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم اما می‌توانیم در آینده تغییراتی ایجاد کنیم. ما به این تلاش برای تغییر متعهد هستیم و امیدواریم بتوانیم در آینده اقدامات حمایتی بیشتری را در دستور کار قرار دهیم
فدراسیون فوتبال آمریکا

روز دوشنبه ۸ ژوئن انجمن بازیکنان فوتبال زنان ایالات متحده از فدراسیون فوتبال این کشور خواسته بود ممنوعیت وضع شده خود را لغو و از بازیکنان و کسانی که علیه نژادپرستی فعالیت می‌کنند عذرخواهی کند.

در حالی که این روزها اعتراض نمادین زانو زدن برای مخالفت با نژادپرستی در سراسر جهان متداول و مرسوم شده است، حالا فدراسیون فوتبال آمریکا می‌گوید از این پس بازیکنان حق دارند به بهترین شکل با انواع اشکال نژادپرستی، تبعیض و نابرابری مبارزه کنند.

همچنین در بخش پایانی بیانیه فدراسیون فوتبال آمریکا آمده است: «ما نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم اما می‌توانیم در آینده تغییراتی ایجاد کنیم. ما به این تلاش برای تغییر متعهد هستیم و امیدواریم بتوانیم در آینده اقدامات حمایتی بیشتری را در دستور کار قرار دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان در آمریکا تندیس کریستوف کلمب را به آب انداختند

هزاران نفر در پایتخت شیلی در حمایت از اعتصاب سراسری علیه دولت بوریچ تظاهرات کردند

پورتو پرنس، پایتخت بی‌قانون؛ باندهای خلافکار هائیتی از قدرت سهم‌ می‌طلبند