Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هدف سفر مقام‌های افغانستان به ایران؛ پیگیری وضعیت مهاجران یا گسترش همکاری‌ها؟

وزرای خارجه ایران و افغانستان در تهران
وزرای خارجه ایران و افغانستان در تهران Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در حالی وارد تهران شد و با همتای ایرانی خود دیدار کرد که کابل مهمترین دلیل این سفر را مرتبط با اتفاق‌های اخیر درباره مهاجران افغان عنوان می‌کند اما تهران اهداف اصلی این سفر را همکاری‌های اقتصادی و مرزی و در نهایت همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان برشمرد

آگهی

حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در حالی وارد تهران شد و با جواد ظریف دیدار کرد که کابل مهمترین دلیل این سفر را اتفاق‌های اخیر درباره مهاجران افغان عنوان می‌کند اما تهران اهداف اصلی این سفر را همکاری‌های اقتصادی و مرزی و در نهایت همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان برشمرده است.

سایت وزارت خارجه افغانستان درباره دیدار امروز حنیف اتمر نوشت: «در این دیدار دو کشور در مورد حوادث ناگوار اخیر در رابطه با اتباع افغانستان، پیگیری تحقیقات، راه حل ها برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و برنامه کمیته های کاری سند همکاری‌های جامع صحبت و تبادل نظر کردند.»

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که نمایندگان هفت وزارتخانه، پنج ریاست، مشاوران حقوقی ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی در این سفر حضور دارند.

از سوی دیگر عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته گفته بود که «این هیات در طول دو روز حضور خود در ایران در موضوعات مختلف و در چارچوب کار گروه‌های سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های مرزی، همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان، همکاری‌های رسانه‌ای، همکاری‌های امنیتی، همکاری‌های بهداشتی و کارگروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.»

همزمان رسول موسوی، دستیار وزیر خارجه ایران نیز روز گذشته در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس درباره اهداف سفر هیات افغانستان به ایران، این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و بررسی مسائل بین دو کشور عنوان کرد.

این نخستین سفر اتمر به ایران در این سمت است. او پیش از این به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به ایران سفر کرده بود.

واکنش وزارت خارجه افغانستان نسبت به سخنان مقام ایرانی درباره غرق شدن مهاجران افغان

هنوز جزییات بیشتری در گفت‌وگوهای دو طرف منتشر نشده است اما وزارت خارجه افغانستان صبح امروز همزمان با سفر هیات افغانستان به تهران اظهارات رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران درباره غرق شدن مهاجران افغان در مرز ایران و افغانستان را دور از انتظار عنوان کرد.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران روز گذشته گفته بود که مرزبانی جمهوری اسلامی ایران هیچ تخلفی در خصوص مرگ اتباع افغانستان در مرز ایران و افغانستان (هریرود) نداشته است و اگر مسئولان افغانستان مستنداتی دارند، ارائه کنند.

وی افزود: « هیچ گونه سندی تاکنون در این موضوع دریافت نکرده ایم تا منجر به تشکیل پرونده شود و اگر هم بخواهیم کسی را احضار کنیم باید ادله‌ای برای تفهیم اتهام داشته باشیم و ادله ما هم مستند باشد.»

شماری از شهروندان افغانستان که برای کار در تاریخ ۱۲ ثور/ اردیبهشت به ایران می‌رفتند، در رودخانه هریرود که یک رودخانه مرزی بین ایران و افغانستان است غرق شدند. برخی از شاهدان ماجرا و افراد نجات یافته می‌گویند که مرزبانان ایرانی با دشنام و شکنجه این افراد را وادار کرده‌اند تا به درون رودخانه بپرند. محمد حمید طهماسبی، رئیس هیات تحقیق افغانستان درباره قربانیان این حادثه گفته است که ۱۲ نفر کشته شدند و ۱۷ نفر همچنان ناپدیده هستند و ۱۷ نفر دیگر نیز نجات یافته‌اند. ایران با این حال در چندین نوبت این روایت را تکذیب کرده است.

وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ای در واکنش به سخنان روز گذشته مقام ایرانی گفت که کابل پیگیری‌های مستمر خود برای دریافت نتایج تحقیقات جانب ایران را با اسناد، شواهد و مدارک سپرده شده به هیأت دیپلماتیک آن کشور، از مجاری دیپلماتیک انجام داده و تا تامین عدالت این پیگیری‌ها را ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر دو هفته پیش حادثه دیگری در ارتباط با مهاجران افغان در ایران رخ داد و در آتش‌سوزی یک خودروی حامل شماری از این مهاجران در شهر یزد ایران سه نفر در آتش سوختند و ۱۱ نفر دیگر مجروح شدند.

به گفته مرتضی خرمی، رایزن کنسولگری افغانستان در زاهدان این خودرو ۱۴ سرنشین داشته است که به جز یک پاکستانی، بقیه اتباع افغانستان بوده‌اند. شهروندان افغانستان که از این حادثه جان بدر برده‌اند می‌گویند نیروهای امنیتی ایران پس از تعقیب خودرو به سوی آن تیراندازی کرده‌اند. مقامات استان یزد می‌گویند ماموران انتظامی در آن روز به «چند خودرو حامل اتباع غیرمجاز و مواد مخدر» دستور توقف داده اما سرنشینان خودرو به «دستور ایست پلیس و تیرهوایی» توجهی نکرده‌ و با سرعت زیاد به حرکت خود ادامه داده‌اند. معاون استاندار یزد به خبرگزاری ایرنا گفته است که «آتش‌سوزی خودرو هشت کیلومتر بعد از اصابت گلوله با لاستیک و به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد و جرقه‌های ناشی از حرکت خودرو بر روی رینگ حادث شده و هیچ ارتباطی با شلیک گلوله نداشته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان خواستار «تحقیقات جدی» ایران دربارۀ حادثۀ آتش گرفتن خودروی مهاجران شد

کمیسیون حقوق بشر: کودکان افغان نیز در رود مرزی هریرود غرق شده‌اند

دولت افغانستان: ایران اسناد غرق شدن مهاجران افغان در مرز را تأیید نکرد