Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افغانستان خواستار «تحقیقات جدی» ایران دربارۀ حادثۀ آتش گرفتن خودروی مهاجران شد

خبرگزاری صدای افغان
خبرگزاری صدای افغان Copyright 
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیر اول سفارت افغانستان دستبند زدن به زخمی‌های این حادثه در بیمارستان‌های ایران را تایید کرد و افزود که سفیر افغانستان ضمن غیرقانونی خواندن این کار پلیس ایران، خواستار باز شدن این دستبندها شده است.

آگهی

دولت افغانستان می‌گوید که همچنان پیگیر حادثۀ آتش گرفتن خودروی حامل مهاجران افغان در استان یزد است و از وزیر خارجه ایران خواسته شده تا در این باره اقدام به انجام «تحقیقات جدی» کند.

رادیو آزادی به نقل از فاطمه تالقانی، دبیر اول سفارت افغانستان در تهران نوشت که «تلاش‌ها برای شناسایی هویت سه پناهجویی که در آتش‌سوزی موتر (خودرو) در شهر یزد سوخته‌اند ادامه دارد. زخمیان این رویداد در شفاخانه بستری‌اند و مهاجرانی که زنده مانده‌اند نزد دولت ایران هستند».

خانم تالقانی همچنین دستبند زدن به زخمی‌های این حادثه در بیمارستان‌های ایران را تایید کرد و افزود که سفیر افغانستان ضمن غیرقانونی خواندن این کار پلیس ایران، خواستار باز شدن این دستبندها شده است.

دو روز پیش از این عبدالغفور لیوال،‌ سفیر افغانستان در ایران اعلام کرده بود که مسئولان جمهوری اسلامی، شلیک به خودروی مهاجران افغان در یزد را پذیرفته اند. او همچنین افزود که در جریان سفرش به استان یزد و گفتگو با مقامات استانداری اعلام شده است که از آن رو به این خودرو شلیک شده که متعلق به «قاچاقبران انسان» بوده است.

در واکنش به این سخنان سید رسول موسوی، مدیر کل غرب آسیا در وزارت خارجه ایران در پیامی توییری اعلام کرد: «اجازه دهید با کلمات بازی نکنیم. پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود. حمل ١٣ نفر در یک خودرو ٤ نفره (٣ نفر در صندوق عقب) اگر قاچاق نیست چه هست؟»

حادثه آتش گرفتن خودروی حامل ۱۳ سرنشین افغان و یک پاکستانی، روز پنج‌شنبه ۴ ژوئن روی داد و منجر به مرگ سه تن از سرنشینان و زخمی شدن دست‌کم ۸ تن دیگر شد. برخی از سرنشینان خودرو پس از وقوع این حادثه، از محل فرار کردند.

ایسنا به نقل از فرماندهی نیروی انتظامی استان یزد می‌نویسد که در این روز ماموران نیروی انتظامی به چند دستگاه خودروی مشکوک دستور ایست داده‌اند؛ در پی این دستور ۳ خودرو متوقف و شماری از اتباع بیگانه که ورود غیرمجاز به خاک ایران داشته‌اند دستگیر شده‌اند. اما یکی از خودروها به فرمان ایست پلیس و صدای تیرهوایی توجهی نکرده و با وجود پنچر شدن در پی تیراندازی، با سرعت زیاد از منطقه فرار کرده است.

گفته می شود این خودرو درنهایت پس از طی ۸ کیلومتر، به دلیل داغ شدن رینگ‌ها بر اثر اصطکاک آتش گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هدف سفر مقام‌های افغانستان به ایران؛ پیگیری وضعیت مهاجران یا گسترش همکاری‌ها؟

افغانستان از ایران خواست درباره اتهام غرق کردن مهاجران در رودخانه توضیح دهد

حملات داعش به «شیعیان کابل و کرمان»؛ طالبان: داعش در افغانستان منکوب و هدف آمریکا ایجاد بدگمانی است