Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هیات دیپلماتیک ایران برای بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغان وارد کابل شد

هیات دیپلماتیک ایران با سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار کرد
هیات دیپلماتیک ایران با سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار کرد Copyright وزارت خارجه افغانستان
Copyright وزارت خارجه افغانستان
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه افغانستان در گزارشی درباره این دیدار تاکید کرد که سرپرست این وزارت‌خانه خواهان توجه بیشتر دولت ایران به تحقیقات مشترک شده است.

آگهی

هیات دیپلماتیک ایران به سرپرستی محسن بهاروند، معاون وزیر امور خارجه به منظور بررسی حادثه غرق شدن اتباع افغان در مرز ایران و افغانستان وارد کابل شد و با محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این هیات علاوه بر معاون حقوقی وزیر خارجه ایران، رسول موسوی، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی ایران نیز حضور دارند.

وزارت خارجه افغانستان در گزارشی درباره این دیدار تاکید کرد که سرپرست این وزارت‌خانه خواهان توجه بیشتر دولت ایران به تحقیقات مشترک شده است.

شماری از شهروندان افغانستان که برای کار در تاریخ ۱۲ ثور/ اردیبهشت به ایران می‌رفتند، در رودخانه هریرود که یک رودخانه مرزی بین ایران و افغانستان است غرق شدند. برخی از شاهدان ماجرا و افراد نجات یافته می‌گویند که مرزبانان ایرانی با دشنام و شکنجه این افراد را وادار کرده‌اند تا به درون رودخانه بپرند.

محمد حمید طهماسبی، رئیس هیات تحقیق افغانستان درباره قربانیان این حادثه گفته است که ۱۲ نفر کشته شدند و ۱۷ نفر همچنان ناپدیده هستند و ۱۷ نفر دیگر نیز نجات یافته‌اند.

ایران از ماه گذشته که این اتفاق رخ داد، در چندین نوبت این روایت را تکذیب کرده است با این حال مقام‌های وزارت خارجه ایران قبول کردند که در تحقیقات طبق قانون همکاری کنند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پس از این حادثه گفته بود: «به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی چنان واقعه‌ای رخ نداده است. »

آقای اتمر در دیدار امروز خود با هیات ایرانی تاکید کرد که هدف از این تحقیقات دریافت حقایق، رسیدگی قانونی به آن و اتخاذ تدابیر لازم است تا در آینده چنین حوادثی تکرار نشود.

وزارت خارجه افغانستان
دیدار هیات ایرانی با مقام‌های افغانستان در کابلوزارت خارجه افغانستان

طبق گزارش وزارت خارجه افغانستان، در این دیدار آقای بهاروند نیز بر تعهد ایران برای بررسی حادثه با هیات افغانستان تا تامین عدالت تاکید کرده است.

وی تصریح کرد که اسناد و مدارک هیات تحقیق افغانستان را دریافت کرده‌اند و آن‌ها از مجاری دولتی ایران بررسی می‌کنند و نتایج را با طرف افغان درمیان خواهند گذاشت.

تحقیقات مشترک با استناد به موافقت‌نامه کمیساران سرحدی (مرزبانی) ایران و افغانستان امضا شده در سال ۱۳۳۵ انجام می‌شود. این توافق‌نامه به امضای دولت شاهنشاهی ایران و دولت پادشاهی افغانستان رسیده بود و شامل ۱۵ ماده است.

در ماده ۷ این توافق‌نامه آمده است: « در صورتی که بعضی از پیشامدهای سرحدی (‌مرزی) به توافق نظر بین کمیساران سرحدی (‌مرزبانان) حل و تسویه نشود از راه دیپلماسی(‌سیاسی) بین دولتین حل و تسویه خواهد شد.»

نخستین جلسه بررسی این حادثه طبق این توافق‌نامه در تاریخ ۲۵ ثور/ اردیبهشت ماه با حضور هیاتی متشکل از کارشناسان مرزبانی کشور افغانستان و ایران در محلی که گفته می‌شود حادثه در آنجا رخ داده است برگزار شد. طبق نوشته ایسنا، در این نشست دو طرف به نتیجه مورد نظر دست پیدا نکردند و قرار شد بعد از عید فطر در سطح سیاسی و دیپلماتیک هیات‌ها در این باره گفت وگو کنند.

طبق گفته شاهدان، اغلب این مهاجران پیش از این در ایران کار می‌کردند اما با شیوع ویروس کرونا مجبور شدند از این کشور خارج شوند اما با فروکش کردن شیوع این ویروس کارفرمایان از آن‌ها خواستند برای ادامه کار پروژه‌های مخصوصا ساختمانی به ایران برگردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض در کابل و هرات به غرق شدن مهاجران افغان در رودخانه مرزی با ایران

طالبان «به رودخانه افکندن افغان‌ها» را قساوت خواند؛ مرزبانی ایران تکذیب کرد

حملات داعش به «شیعیان کابل و کرمان»؛ طالبان: داعش در افغانستان منکوب و هدف آمریکا ایجاد بدگمانی است