کمیسیون حقوق بشر: کودکان افغان نیز در رود مرزی هریرود غرق شده‌اند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
The Minaret of Jam and Qasr Zarafshan, by the Hari Rud (river)
The Minaret of Jam and Qasr Zarafshan, by the Hari Rud (river)   -   کپی رایت  ویکی‌پدیا

کمیسیون حقوق بشر افغانستان روز پنج شبنه، ۸ خرداد/جوزا با انتشار گزارشی پیرامون غرق‌شدن پناهجویان افغان در رود «هریرود» در مرز با ایران، شمار افرادی که به « رودخانه انداخته شدند» را ۴۶ نفر اعلام کرد و افزود که کودکان زیر ۱۲ ساله نیز در این حادثه غرق شده و جان باخته‌اند.

«هریرود» از کوه‌های مرکزی هندوکش افغانستان سرچشمه می‌گیرد و با گذر از افغانستان و مرز مشترک این کشور با ایران به کشف‌رود می پیوندد و با نام رود تجن وارد شن‌زارهای کشور همسایه ایران و افغانستان، ترکمنستان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری افق به نقل از این کمیسیون، تعداد کودکانی که جان باخته‌اند دقیقا معلوم نیست و «از میان ۴۶ نفری که به رودخانه انداخته شده‌اند، تنها ۲۱ نفر نجات یافته‌اند و هیچ زنی بین آنان نبوده‌است.»

عکس از خبرگزاری ایرنا
هریرودعکس از خبرگزاری ایرنا

استناد این کمیسیون به گفته‌های مهاجرینی بوده است که بطور غیرقانونی می‌خواسته‌اند از مرز افغانستان وارد ایران شوند و به گفته آنها مرزبانان ایرانی بعد از ثبت مشخصات آنها را زندانی کرده‌ و یک روز بعد با «لت‌وکوب» آنها را «مجبور به جمع‌آوری علف‌‌های اطراف پاسگاه کرده‌اند».

کمیسیون حقوق بشر در گزارش خود آورده است که مرزبانان ایرانی به مهاجران افغان دستور داده‌اند‌ تا از رودخانه ‌«هریرود»‌ عبور کنند و وقتی شهروندان افغانستان مقاومت کرده‌اند تهدید کرده‌اند که اگر دستور را اطاعت نکنند به آنان تیراندازی می‌کنند.

مقامات، مرزبانان و وزارت خارجهٔ ایران هر گونه اعمال زور علیه شهروندان مهاجر افغان و دست داشتن در غرق شدن آنان را رد می‌کنند. وزارت خارجه ایران، «ناآشنا بودن با منطقه و عمق رودخانه» را دلیل غرق شدن مهاجران افغان خوانده و گفته است که ایران در چهار دهه پذیرای ۳ میلیون تبعهٔ افغان و مهمان‌نواز بوده است.

ایران همچنین عملکرد دولت افغانستان در حفاظت از مرز خود با ایران را ضعیف خوانده و گفته است تخلیه بیش از ۵۰ پاسگاه‌ مرزی افغانستان در سایه تهدیدات طالبان، این مناطق را به «جولانگاه گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان» تبدیل کرده است.