یخبندان در کمین ۳۰۰ هزار کودک افغان؛ «شب‌ها خنک است، صبح‌ها خنک است، چوب نداریم»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  Copyright  AP Photo

سازمان بشردوستانه «بچه‌ها را نجات دهید» در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ هزار کودک در افغانستان‌جنگ زده با خطر یخ زدگی در زمستان روبرو هستند که می‌تواند منجر به بیماری و مرگ آنها شود. کودکانی که در آستانه زمستان سخت افغانستان نه به لباس گرم دسترسی دارند و نه به گرمایش مناسب زمستانی.

در این گزارش همچنین آمده «برف نخستین در شمال افغانستان به‌ویژه بر کودکان تاثیر بسیار بدی گذاشته است.»

اردوگاهی در شمال کابل میزبان آوارگان

درگیری نظامی در سراسر افغانستان بسیاری از خانه‌ها را ویران کرده و موجب پناه گرفتن هزاران کودک و خانواده در این اردوگاه در شمال کابل شده است. اینجا بیش از هفتصد خانواده رانده شده از محل زندگی‌ خود سکونت دارند. آنها و دیگر خانواده‌ها با سوزاندن زباله‌ها گرم می‌شوند و آشپزی می‌کنند.

AP Photo
خانواده زیادالله در اردوگاه کابلAP Photo

این خانواده‌ها نه تنها با خطر گرسنگی و بیماری و ویروس کرونا که با خطر مرگ و میر ناشی از سرمای زمهریر این روزهای افغانستان روبه‌رو هستند.

مدرسه‌ها در جایی که دما منفی ۲۷ درجه می‌شود تعطیل می‌شوند

سازمان مدنی «بچه‌ها را نجات دهید» در این زمستان برای بیش از صد هزار خانواده در ۱۲ استان از ۳۴ استان افغانستان لباس گرم، بخاری، پتو و لباس‌های زمستانی تهیه کرده است.

همچنین به مدارس دستور داده شده تا مدرسه‌ها در سردترین مناطق تا ماه مارس تعطیل بمانند جایی که دما احتمال دارد به منفی۲۷ درجه سانتیگراد نیز برسد.