حوادث هریرود و یزد؛ تهران سفیر افغانستان را احضار کرد

پرچم افغانستان
پرچم افغانستان Copyright عکس از نهاد ریاست جمهوری افغانستانن
نگارش از Imani Kalesar Masoud
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهاجران افغان در دو ماه گذشته در دو حادثه و در میان آب و آتش در ایران گرفتار شدند

وزارت امورخارجه ایران روز شنبه ۲۴ خرداد/جوزا (۱۳ ژوئن) «عبدالغفور لیوال»، سفیر افغانستان در تهران را در پیوند با دو حادثه «هریرود» و «یزد» که در آن شماری از مهاجران افغانستان جان باختند، احضار کرد.

آگهی

«سید رسول موسوی» مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه در این دیدار پیرامون آنچه وی آن را «فعالیت برخی از گروه‌های معاند ایران در افغانستان» خواند، از آقای لیوال توضیح خواست و نسبت به «تعرض به سفارت و برخی از نمایندگی‌های ایران در افغانستان» و تاثیر آن بر روابط دو کشور ابراز نگرانی کرد.

آقای موسوی گروه‌های «معاندِ» ایران در افغانستان را کسانی خواند که «فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران داشته یا به صورت قاچاقی و غیر قانونی وارد ایران شده بودند» بهانه قرار داده و «اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض» می‌کنند.

اشاره وی به دو حادثه‌ای است که در رودخانه «هریرود» و شهر «یزد» برای اتباع افغانستان روی داد، حوادثی که احساسات شهروندان افغانستان را برانگیخته و در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته است. ایران اتهامات وارد به خود و هرگونه دست داشتن در حادثه هریرود را رد می‌کند و حادثه یزد را عمدی نمی‌داند.

حادثه هریرود: شماری از مهاجران و افغان‌هایی که منتقد سیاست‌های مهاجرتی ایران هستند می‌گویند مرزبانان ایران ۵٧ کارگر افغان را که در تاریخ ۱۲ اردیبهشت (ثور) عازم ایران بودند شکنجه کرده و به رودخانه مرزی هریرود انداخته‌اند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش خود شمار این مهاجران را ۴۶ نفر قید کرده است. به گزاررش این کمیسیون ١٠ نفر از آنان جان باخته‌اند، ١۵ نفر مفقود شده و ٢١ نفر خود را نجات داده‌اند.

گزارشی از طلوع نیوز افغانستان

حادثه یزد: در آتش‌سوزی یک خودروی حامل مهاجران افغان در شهر یزد ایران روز چهارشنبه ۱۴ خرداد (جوزا) سه نفر زنده زنده در آتش سوختند و ۱۱ نفر دیگر مجروح شدند. به گفته مرتضی خرمی، رایزن کنسولگری افغانستان در زاهدان این خودرو ۱۴ سرنشین داشته است که به جز یک پاکستانی، بقیه اتباع افغانستان بوده‌اند. شهروندان افغانستان که از این حادثه جان بدر برده‌اند می‌گویند نیروهای امنیتی ایران پس از تعقیب خودرو به سوی آن تیراندازی کرده‌اند.

مقامات استان یزد می‌گویند ماموران انتظامی در آن روز به «چند خودرو حامل اتباع غیرمجاز و مواد مخدر» دستور توقف داده اما سرنشینان خودرو به «دستور ایست پلیس و تیرهوایی» توجهی نکرده‌ و با سرعت زیاد به حرکت خود ادامه داده‌اند. معاون استاندار یزد به خبرگزاری ایرنا گفته است که «آتش‌سوزی خودرو هشت کیلومتر بعد از اصابت گلوله با لاستیک و به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد و جرقه‌های ناشی از حرکت خودرو بر روی رینگ حادث شده و هیچ ارتباطی با شلیک گلوله نداشته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه زن و یک مرد افغان در دریاچه سد زاینده‌رود غرق شدند

کرونا در ایران و جهان؛ ورود اتباع افغانستان از مرز دوغارون ممنوع شد

واکنش کابل به حادثه مرگ مهاجران افغان در یزد: پی‌گیری می‌کنیم