Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نرخ دلار به ۱۹ هزار تومان نزدیک‌تر شد؛ سکه به آستانه ۸ میلیون تومان رسید

 Window of an exchange shop in downtown Tehran, Iran
Window of an exchange shop in downtown Tehran, Iran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبور نرخ رسمی دلار از مرز ۱۸ هزار تومان، موجب شد تا بهای آزاد دلار روز پنج‌شنبه به سمت ۱۹ هزار تومان پیشروی کند.

آگهی

عبور نرخ رسمی دلار از مرز ۱۸ هزار تومان، موجب شد تا بهای آزاد دلار روز پنج‌شنبه به سمت ۱۹ هزار تومان پیشروی کند.

بانک مرکزی ایران روز پنج‌شنبه نیز همچون دو روز کار گذشته اقدام به افزایش نرخ رسمی عرضه ارز در شبکه صرافی‌های بانکی کرد. بر این اساس، نرخ رسمی فروش هر دلار آمریکا به نرخ بی‌سابقه ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسید که ۳۷۰ تومان بالاتر از قیمت روز کاری پیشین بود.

همزمان بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران با سرعتی کمتر و به میزان۲۰۰ تومان بالاتر رفت و به ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

عرضه یوروی ۲۰ هزار و ۳۵۰ تومانی توسط صرافی‌های تحت مدیریت بانک مرکزی ایران نیز قیمت بازار آزاد را حدود ۲۰۰ تومان بالا برد و به ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان رساند.

طی دور تازه جهش نرخ ارز در بازار ایران که از ۱۰ روز پیش آغاز شده، در حالی که بانک مرکزی ایران نرخ رسمی خود را ۸.۳ درصد افزایش داده، قیمت بازار آزاد ۶ درصد بالاتر رفته است. رخدادی که نشان دهنده اشتیاق بیشتر بانک مرکزی ایران به گران‌تر کردن ارز دارد و کشش پایین‌تر تقاضا در بازار آزاد تهران دارد.

ادامه صعود نرخ ارز در بازار ایران در شرایطی رخ داد که سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی ایران به عراق که با هدف آزادسازی بخشی از مطالبات ارزی مسدود شده ایران در این کشور صورت گرفته بود، به نتیجه نرسید. مطابق اعلام رسمی عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، مطالبات ارزی ایران از عراق که در چارچوب قرارداد فروش برق و گاز حاصل شده، به صورت مواد غذایی و دارو تسویه خواهد شد.

بر این اساس، به نظر می‌رسد طرف عراقی تحت تاثیر نگرانی از تبعات نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از تسویه ارزی بدهی خود خودداری کرده ولی پذیرفته که در چارچوب مبادلات معاف از تحریم‌های آمریکا اقدام کند.

آقای همتی هفته گذشته نیز کره جنوبی را به دلیل مسدود کردن بیش از ۶ میلیارد دلار از مطالبات ایران، تهدید به اقدام قضایی بین‌المللی کرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه شرایط ارزی کشور را بحرانی اعلام کرده بود. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز با صدور دستوری از مجموعه دولت و بانک مرکزی خواسته است تا حداکثر تلاش خود را برای آزادسازی ذخایر ارزی مسدود شده ایران انجام دهند.

این در حالی است که آقای همتی یک ماه پیش مدعی شده بود که ذخایر ارزی ایران به شکل اسکناس در بالاترین سطح تاریخی خود قرار دارد.

ادامه صعود نرخ دلار در بازار ایران با رشد ۱۰ دلاری قیمت جهانی طلا مواجه شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا روز پنج‌شنبه به ۷ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان برسد.

قیمت هر اونس طلا روز پنج‌شنبه در بازارهای جهانی به هزار و ۷۳۶ دلار افزایش یافت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبور دلار آمریکا از مرز ۱۸ هزارتومان؛ عامل التهاب بازار ارز ایران چیست؟

رشد ماهانه نرخ رسمی دلار از بهای آزاد پیشی گرفت

ادامه رکوردشکنی سکه طلا و دلار؛ چرا شتاب رشد قیمت‌ها افزایش یافت؟