Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عبور دلار آمریکا از مرز ۱۸ هزارتومان؛ عامل التهاب بازار ارز ایران چیست؟

US Dollar exchange
US Dollar exchange Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ثبت رکورد قیمتی ۱۷ هزار و ۷۵۰ تومانی فروش دلار آمریکا در شبکه صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی ایران، بهای دلار در معاملات روز پنج‌شنبه بازار آزاد تهران از مرز ۱۸ هزار تومان گذشت؛ نرخی که در ۶۲۷ روز گذشته بی‌سابقه بوده است.

آگهی

همزمان با ثبت رکورد قیمتی ۱۷ هزار و ۷۵۰ تومانی فروش رسمی دلار آمریکا در شبکه صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی ایران، بهای دلار در معاملات روز پنج‌شنبه بازار آزاد تهران از مرز ۱۸ هزار تومان گذشت؛ نرخی که در ۶۲۷ روز گذشته بی‌سابقه بوده است.

هر چند نرخ آزاد دلار روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸(۴ مهر ۱۳۹۷) با شکستن سد ۱۹ هزار تومانی به بالاترین حد تاریخی خود رسید ولی متوسط ماهانه بهای فروش آن از اسفندماه گذشته با شکستن رکوردهای پیاپی به ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان در اردیبهشت گذشته رسید. این نرخ در ۲۲ روز خرداد ماه جاری از ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان نیز فراتر رفته است، در حالی که تا آبان ماه گذشته همچنان در محدوده ۱۱ هزار تومان نوسان داشت.

البته در همین فاصله زمانی یعنی از ۲۲ آبان ماه گذشته تا کنون، بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه دلار در شبکه صرافی‌های بانکی را بیش از ۵۵ درصد افزایش داده است. این در حالی است که نرخ آزاد دلار طی این مدت تنها ۵۲ درصد افزایش یافته است. پس اشتیاق بانک مرکزی ایران برای گرانی ارز بیش از بازار آزاد ارز بوده است.

همزمان با کاهش ۴۳ درصدی قیمت نفت ایران از ابتدای آذرماه گذشته تا کنون، عدم تحقق درآمدهای ارزی کشور سیر صعودی به خود گرفته است. به طوری که مرکز پژوهش‌های مجلس اخیرا مدعی شد که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از درآمدهای پیش‌بینی شده دولت در قانون بودجه سال جاری خورشیدی محقق نخواهد شد. اما غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع‌تشخیص مصلحت نظام، این رقم را ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اریابی کرد. هر چند فرهاد دژپسند، وزیر اقتصادی دولت حسن روحانی، این برآوردها را بدبینانه دانسته ولی تصریح کرده که ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت در سال ۱۳۹۹ محقق نخواهد شد.

با این وجود، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، فرضیه تامین کسری بودجه دولت از طریق فروش گران‌تر ارز در بازار را منتفی اعلام کرده و طی یک ماه گذشته بارها تاکید کرده که ذخایر ارز ایران به شکل اسکناس در بالاترین سطح تاریخی خود قرار دارد و رشد قیمت دلار کوتاه‌مدت خواهد بود.

البته فعالان بازار ارز معتقدند التهاب روزهای اخیر نرخ دلار متاثر از رشد نرخ حواله درهم در بازار امارات عربی متحده بوده ولی بازارساز بانک مرکزی ایران با اتکاء به منابع اسکناس توانسته مانع از رشد بیشتر نرخ دلار شود.

با این حال، فشار رو به افزایش تحریم‌های آمریکا علیه تجارت نفت و مبادلات پولی ایران روز به روز دسترسی این کشور به منابع ارزی را دشوارتر کرده است. چنان که آقای همتی اخیرا فاش کرده که کره جنوبی بیش از ۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران را تحت فشار تحریم‌های ایالات متحده بلوکه کرده است. او همچنین اذعان کرده است که «شرایط فشار حداکثری و محدودیت‌های تحریمی بیش از حد تصور است.»

افزون بر چشم‌انداز روند نزولی قیمت نفت و تشدید تحریم‌های آمریکا، کارشناسان اقتصادی، صعود شتابان حجم نقدینگی را یک عامل بنیادین در ایجاد التهاب در بازارهای مالی ایران می‌دانند. چنان طی ۸ سال گذشته نقدینگی کشور ۶.۴ برابر شده است.

در چنین شرایطی، با ادامه روند صعودی نرخ دلار در بازار ارز ایران، هر یورو نیز روز پنج‌شنبه در بازار آزاد ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان مبادله شد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز به بالاترین حد خود یعنی ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار رسید. همچنین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار از ۷۴۲ هزار تومان عبور کرد.

رشد قیمت طلا در بازار داخلی ایران در شرایطی بود که بهای جهانی اونس طلا طی مبادلات روز پنج‌شنبه با ۱۶ دلار کاهش به هزار و ۷۲۴ دلار رسید.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ دلار به ۱۹ هزار تومان نزدیک‌تر شد؛ سکه به آستانه ۸ میلیون تومان رسید

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید