رشد ماهانه نرخ رسمی دلار از بهای آزاد پیشی گرفت

Currency exchange bureau worker, Tehran, Iran
Currency exchange bureau worker, Tehran, Iran   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

در حالی که طی یک ماه منتهی به یکشنبه(۱۱ خرداد) بهای عرضه دلار آمریکا در سامانه رسمی بانک مرکزی ایران ۱۰ درصد افزایش یافته، نرخ فروش دلار در بازار آزاد ایران تنها ۸ درصد بالا رفته است.

در حالی که طی یک ماه منتهی به یک‌شنبه(۱۱ خرداد) بهای عرضه دلار آمریکا در سامانه رسمی بانک مرکزی ایران ۱۰ درصد افزایش یافته، نرخ فروش دلار در بازار آزاد ایران تنها ۸ درصد بالا رفته است.

بانک مرکزی ایران روز یک‌شنبه و برای یازدهمین روز کاری متوالی بهای فروش دلار در سامانه رسمی صرافی‌های بانکی همچنان بالای ۱۷ هزارتومان حفظ کرد. بدین ترتیب طی یک ماه گذشته نرخ رسمی دلار با هزار و ۵۵۰ تومان افزایش از ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان به ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است. البته در این فاصله نرخ رسمی دلار تا رکورد ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان نیز جهش کرده است.

با این وجود در بازار آزاد ارز ایران، بهای فروش هر دلار آمریکا روز یک‌شنبه به ۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید که هزار و ۳۲۰ تومان بالاتر از قیمت یک ماه پیش آن بود.

نرخ رسمی و آزاد هر یورو نیز در معاملات روز یک‌شنبه بازار ارز ایران به ترتیب ۱۸ هزار و ۶۰۰ و ۱۹ هزار و ۵۵۰ تومان بود. 

با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران تحت تاثیر افت نسبی قیمت آزاد دلار، حدود ۶۰ هزار تومان پایین آمد ولی همچنان در مرز ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان معامله شد. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط