Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار دانشمندان: واکسن‌گریزان ممکن است مقابله با کرونا را دشوار کنند

تحقیق برای دستیابی به واکسن کرونا
تحقیق برای دستیابی به واکسن کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از پژوهشگران در دانشگاه جورج واشنگتن در آمریکا ضمن بررسی روش‌های تبلیغ مخالفان واکسن هشدار داده‌اند که واکسن‌گریزان ممکن است در صورت کشف واکسن بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» بر تلاش‌ها برای ریشه‌کنی این بیماری تاثیر منفی بگذارند.

آگهی

دانشمندان همزمان با تلاش ها برای دستیابی به واکسن بیماری «کووید ۱۹» از تاثیر احتمالی جنبش مخالفان واکسن بر ایجاد «ایمنی جمعی» در مقابل ویروس جدید کرونا ابراز نگرانی می کنند.

گروهی از پژوهشگران در دانشگاه جورج واشنگتن در آمریکا ضمن بررسی روش های تبلیغ مخالفان واکسن هشدار داده اند که واکسن گریزان ممکن است در صورت کشف واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» بر تلاش ها برای ریشه کنی این بیماری تاثیر منفی بگذارند. افزایش تردیدها در مورد ضرورت استفاده از واکسن در برخی کشورهای غربی باعث شده است که میزان مصونیت جمعی در برابر برخی از بیماری ها کاهش یابد.

نیل جانسون، استاد دانشگاه جورج واشنگتن بر این باور است که تبلیغات مخالفان واکسن ممکن است در صورت کشف واکسن بیماری «کووید ۱۹» طی ماه های آینده به مانعی برای ایجاد «ایمنی جمعی» در برابر این بیماری تبدیل شود. او در گفتگو با یورونیوز می گوید: «هر واکسنی برای کووید کشف شود این امکان [برای ما] وجود ندارد که بگوییم این واکسن ۱۰ سال است که استفاده می شود و [در نتیجه] جای نگرانی ندارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

واکسن ها اغلب بیشترین نتیجه ثمربخش را در میان کودکان و جوانان دارند زیرا آنها معمولا به طور گسترده واکسینه می شوند تا با ایجاد «ایمنی جمعی»، افراد آسیب پذیر مانند سالمندان، نوزادان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مصون بمانند. این در حالی است که کودکان و نوجوانان تاکنون کمترین آسیب را از شیوع ویروس جدید کرونا دیده اند. امری که ممکن است تردیدهایی در میان جوانان و والدین کودکان در مورد ضرورت تزریق واکسن «کووید ۱۹» پدید بیاورد.

آنها احتمالا در صورت کاهش میزان شیوع این بیماری همه گیر به این نتیجه خواهند رسید که خطرات احتمالی تزریق واکسن «کووید ۱۹» از عدم تزریق آن بیشتر است. تحقیق ها نشان می دهد که افراد اغلب تنها پس از آنکه یک واکسن به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است تن به تزریق آن می دهند.

دانش محدود پزشکان در مورد ویروس جدید کرونا به دلیل نوظهور بودن این ویروس احتمالا باعث خواهد شد تا مخالفان واکسن ضمن تاکید بر جنبه های ناشناخته این ویروس و بیماری «کووید ۱۹»، بیش از پیش افراد را به عدم تزریق واکسن تشویق کنند. نیل جانسون در این مورد می گوید: «متاسفانه یکی از استدلال های آنها به طور خیلی ساده این خواهد بود: اگر علم حتی نمی تواند مساله ای بسیار ساده مانند لزوم یا عدم لزوم استفاده از ماسک را حل کند چگونه ممکن است بتواند به مساله پیچیده ای مانند واکسن برای پیشگیری [از بیماری] پاسخ دهد؟»

AP Photo
تحقیق برای کشف واکسن کروناAP Photo

بحران عدم‌اعتماد به دولت‌ها عامل واکسن‌گریزی است؟

یکی دیگر از استدلال های واکسن گریزان اغلب به جنبه اقتصادی تولید واکسن بر می گردد. آنها بر این باور هستند که شرکت های داروسازی با تولید واکسن به دنبال کسب سود اقتصادی هستند. تعدادی از کشورها و شرکت های داروسازی تاکنون متعهد شده اند که زمینه دسترسی همگانی به واکسن بیماری «کووید ۱۹» را در آینده فراهم خواهند کرد.

این در حالی است که سازمان پزشکان بدون مرز تاکید کرده است که تعهد بیشتری برای توزیع واکسن بیماری «کووید ۱۹» به قیمت قابل قبول باید داده شود.

از سوی دیگر محققان بر این باور هستند که عملکرد رهبران کشورها در برابر شیوع ویروس جدید کرونا می تواند بر میزان پذیرش واکسن بیماری «کووید ۱۹» در آینده تاثیر بگذارد. هیدی لارسون، مدیر طرح «اعتماد به واکسن» در دانشکده بهداشت و پزشکی استوایی در لندن است. او سالها است که درباره واکسن گریزی شهروندان تحقیق می کند.

هیدی لارسون در مورد این پدیده اجتماعی واکسن گریزی می گوید: «معمولا به موضوعات مرتبط با اعتماد به دولت ها یا فروپاشی اعتماد عمومی به دولت ها وابسته است. مساله ای که اصلا به خود واکسن هم مربوط نمی شود.»

به گفته این پژوهشگر اگر افکار عمومی به این نتیجه برسد که دولت موضوعی را با شفافیت مطرح نکرده و اطلاعات کافی در اختیار افکار عمومی قرار نداده است تردیدها در مورد استفاده از واکسن هم افزایش پیدا می کند. هیدی لارسون بر لزوم اعتمادسازی از سوی دولت ها و ارائه اطلاعات کافی و شفاف در مورد نحوه تحقیق برای کشف واکسن و آزمایش آن تاکید می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد ۳/۵ درصدی مراجعه مبتلایانِ کرونا به بیمارستان‌های پایتخت ایران

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سطح امید به زندگی در اتحادیه اروپا به ۸۱.۵ سال رسید