Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا اساسا می‌توان به تولید واکسن برای کرونا امیدوار بود؟

آیا اساسا می‌توان به تولید واکسن برای کرونا امیدوار بود؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکنون هیچ گونه واکسنی برای انسان‌ها در برابر انواع مختلف ویروس‌های کرونا ساخته نشده است.

آگهی

بسیاری از کشورها همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا تحقیقات گسترده ای را برای دستیابی به واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» آغاز کرده اند.

تخمین زده می شود که دانشمندان در سراسر جهان هم اکنون بر روی تولید ۹۰ نوع واکسن برای این بیماری تحقیق می کنند. گروه پژوهشی دانشگاه آکسفورد اعلام کرده است که نتایج اولیه در مورد میزان کارایی واکسن تولیدشده از سوی این گروه تا اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) مشخص خواهد شد.

از سوی دیگر پایگاه اینترنتی بلومبرگ گزارش داده است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بودجه ای چند میلیارد دلاری به کاهش زمان مورد نیاز برای تولید واکسن ویروس جدید کرونا اختصاص داده است. بنا به این گزارش دولت ایالات متحده امیدوار است که بتواند تا پایان سال جاری میلادی ۳۰۰ میلیون نمونه واکسن را برای شهروندان این کشور تولید کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP

شرکت دارویی «سینوواک بیوتک» در چین نیز ادعا کرده است که واکسن نوع جدید ویروس کرونا را تولید کرده است. این شرکت در همین راستا تولید نمونه های این واکسن را برای عرضه به بازار آغاز کرده است. این در حالی است که آزمایش های بالینی در مورد میزان تاثیر این واکسن هنوز به پایان نرسیده است.

اما سوالی که این روزها مطرح می شود این است که آیا اساسا می توان به تولید واکسنی موثر برای بیماری «کووید ۱۹» امیدوار بود؟ این سوال از آنجا که تاکنون هیچ گونه واکسنی برای انسان ها در برابر انواع مختلف ویروس های کرونا ساخته نشده حائز اهمیت است.

سارس (SARS) و مرس (MERS) انواع دیگر ویروس کرونا هستند که پیش از این شیوع پیدا کرده بودند. با این حال تاکنون هیچ واکسنی برای این دو ویروس تولید نشده است. البته باید در نظر داشت که یکی از دلایل این امر می تواند عدم شیوع گسترده این دو ویروس باشد. کاهش میزان شیوع این دو ویروس در عمل باعث شد که تحقیقات برای تولید واکسن آنها به سرانجام نرسد.

از سوی دیگر دانشمندان پیش از این موفق به تولید واکسن برای حیوانات در مقابل برخی از انواع ویروس کرونا شده بودند. اما معیارهایی که در تولید واکسن برای حیوانات باید رعایت شود با استانداردهای ایمنی برای تولید واکسن انسانی متفاوت است.

دانشمندان تاکید می کنند که پروتئین موجود بر روی سطح ویروس جدید کرونا (SARS-CoV2) خاصیت ایمنی زایی دارد. این امر به این معنی است که این ویروس واکنش سیستم ایمنی بدن را بر می انگیزد. در نتیجه امکان تولید واکسن به صورت بالقوه وجود دارد.

در حال حاضر هفت گروه از دانشمندان در سراسر جهان از مرحله آزمایش واکسن نوع جدید ویروس کرونا بر روی حیوانات به مرحله آزمایش بالینی آن رسیده اند. با این حال هیچ تضمینی مبنی بر اینکه تاثیر مثبت یکی از این واکسن ها پیش از ایجاد «ایمنی گله ای» در جوامع به اثبات برسد وجود ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج واکسن تاکنون در چین برای درمان کووید-۱۹ روی انسان آزمایش شده است

همه‌گیری کرونا در جهان؛ ۳ سناریو احتمالی برای ماه‌های پیش‌رو چیست؟

سازمان جهانی بهداشت: راهبرد ایجاد ایمنی گله‌ای مقابل کرونا بدون واکسن خطرناک است