Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مقاله مربوط به تأثیر منفی هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی حذف شد

هیدروکسی کلروکین
هیدروکسی کلروکین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس ادعای نویسندگان مقاله لنست که اکنون خود آن را رد کرده‌اند، نتیجه این مطالعه نشان داده بود که داروی جنجالی هیدروکسی کلروکین که برای کرونا پیشنهاد شده، هیچ تأثیر مثبتی بر روی بیماران کرونایی نداشته و بلکه خطر نامنظمی ضربان قلب و حتی مرگ فرد بیمار را بالاتر می‌برد.

آگهی

مجله علمی «لنست» مقاله‌ای علمی را که در آن گفته شده بود داروی هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی اثر منفی دارد، حذف کرد.

این مقاله به درخواست سه نفر از دانشمندانی که نویسنده اصلی آن بودند حذف شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دلیل حذف مقاله چه بود؟

سه نویسنده اصلی از چهار نویسنده این مقاله یعنی مندیپ مهرا، استاد دانشگاه هاروارد که مدیریت این تحقیق را بر عهده داشته، فرانک راشیتزکا از بیمارستان دانشگاهی زوریخ و امیت پتل استاد دانشگاه یوتا، با انتشار بیانیه‌ای در توضیح دلیل پس گرفتن امضای خود از پای مقاله گفته‌اند که آنها برای بازبینی نتیجه تحقیق‌شان به دست یک نهاد ثالث، با سفارش دهنده تحقیق یعنی شرکت آمریکایی «سرجیفیر» به توافق نرسیده‌اند. سپان دسای، مدیر عامل شرکت سفارش‌دهنده، خود نفر چهارم در این تیم پژوهشی است.

تحقیقات این‌چنینی معمولا برای تأیید نهایی نیاز به بازبینی یک شخص یا نهاد علمی ثالث دارند.

پژوهشگران در بیانیه خود نوشته‌اند شرکت سفارش دهنده تحقیق، تمامی داده‌ها را که برای بررسی «مستقل» نتایج مورد نیاز است، در اختیار آنها قرار نداده و بنابراین آنها قادر به «راستی‌آزمایی منابع اولیه داده‌ها» نیستند. به این ترتیب نتایج به دست آمده از این پژوهش به دلایل روش‌شناختی زیر سؤال رفت.

نتیجه تحقیق چه بود؟

در مقاله مورد بحث که با استناد به نتیجه تحقیق این دانشمندان روز ۲۲ مه (۲ خرداد) در مجله علمی لنست منتشر شد، گفته شده بود که این تحقیق روی حدود ۹۶ هزار بیمار کرونا بستری شده بین دسامبر تا آوریل گذشته در ۶۷۱ بیمارستان در سراسر جهان انجام شده است. از این تعداد فرد مبتلا به کووید ۱۹، به ۱۵ هزار نفر دوز هیدروکسی کلروکین یا مشتقات آن همچون کلروکین را به تنهایی یا در ترکیب با داروهای آنتی بیوتیک داده بودند.

بر اساس ادعای نویسندگان مقاله لنست، نتیجه این مطالعه نشان داده بود که داروی جنجالی هیدروکسی کلروکین که برای کرونا پیشنهاد شده، هیچ تأثیر مثبتی بر روی بیماران کرونایی نداشته و بلکه خطر نامنظمی ضربان قلب و حتی مرگ فرد بیمار را بالاتر می‌برد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هیدروکسی کلروکین دارویی است که از آن غالبا برای درمان مالاریا استفاده می‌شود.

تأثیر انتشار نتایج تحقیق

انتشار این مقاله علمی تأثیرات چشمگیری در سراسر جهان داشت.

مهم‌ترین پیامد انتشار این مقاله آن بود که سازمان جهانی بهداشت آزمایش‌های بالینی در مورد تأثیر هیدروکسی کلروکین بر افراد مبتلا به کووید ۱۹ را متوقف کرد. این سازمان اکنون پس از ابطال نتایج تحقیق قبلی، خبر از سرگیری آزمایش‌های بالینی را داده است.

پژوهشگران دیگری در جهان از جمله پروفسور دیدیه رائولت در فرانسه نیز تا کنون از نتایج مثبت هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا سخن گفته‌اند. ادعای رائولت در فرانسه و اروپا جنجال زیادی بر پا کرده است.

در میان مقام‌های سیاسی جهان نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تا کنون نسبت به فواید این مولکول سخن گفته و فاش کرده که خود او نیز به منظور پیش‌گیری از کرونا از این دارو استفاده می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست روحانی همزمان با افزایش مبتلایان به کرونا: عروسی و عزا را کنار بگذارید

سازمان جهانی بهداشت درباره استفاده از داروی مالاریا برای مبارزه با کرونا هشدار داد

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند