Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران آتش‌سوزی جنگلی در خائیز کهگیلویه؛ جان محیط‌‌‌بانان در خطر است

خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایرنا Copyright 
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عباس‌نژاد: « پیش از این وزارت دفاع هلیکوپترهای اطفای حریق را تأمین می‌کرد ولی به دلیل آنکه دولت اعتباری برای این کار در اختیار آنان قرار نداده دو سال است که با سازمان جنگل‌ها در زمینه همکاری نمی‌کنند.»

آگهی

آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده خا‌ئیز که از روز پنجشنبه آغاز شده، همچنان در حال گسترش است و معاون فرماندار شهرستان کهگیلویه وضعیت را «فوق‌العاده بحرانی» ارزیابی کرده است.

محمد علی آروس، معاون فرماندار کهگیلویه روز جمعه ۹ خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت تعدادی از نیروهایی که برای خاموش کردن آتش به منطقه اعزام شده‌اند در محاصره آتش قرار گرفته اند.

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از سانحه برای علی آتش ‌دان، محیط بان منطقه حائیز است که در جریان خاموش کردن آتش از کوه پرت شده است با این حال وی بطور معجزه‌آسایی از مرگ نجات یافته است.

آروس با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ هکتار از این منطقه حفاظت شده تاکنون در آتش سوخته، افزوده است: « با شرایط موجود امکان مهار تا ۴۸ ساعت دیگر وجود ندارد، دو ساعت دیگر باد شروع به وزیدن خواهد کرد و دیگر امکان مهار آن وجود نخواهد داشت.»

وی همچنین از مدیریت بحران کشور خواسته است که برای کنترل این آتش سوزی وارد عمل شود.

از سوی دیگر روز جمعه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفته است که یک بالگرد شرکت نفت گچساران برای کمک به مهار آتش به منطقه اعزام شده است.

علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز به ایسنا گفته است که سه روز است در این منطقه آتش‌سوزی است و روز پنجشنبه یکی از نیروهای مردمی فعال در اطفای حریق در منطقه حفاظت شده پاوه جان خود را از دست داده است.

عباس‌نژاد گفت: «به دلیل گسترش آتش به ارتفاعات، برای خاموش کردن آتش نیاز به بالگرد داریم اما هنوز بالگردی برای خاموش کردن آتش به منطقه اعزام نشده است.»

او افزوده است که یک بالگرد به منطقه اعزام شده اما به دلیل «نقص فنی» نتوانسته کمکی به نیروهای مستقر در منطقه بکند. به نظر می‌رسد اشاره عباس‌نژاد به بالگرد شرکت نفت گچساران باشد.

عباس‌نژاد درباره فرایند ارسال بالگرد به منطقه نیز گفته است: «پیش از این وزارت دفاع هلیکوپترهای اطفای حریق را تأمین می‌کرد ولی به دلیل آنکه دولت اعتباری برای این کار در اختیار آنان قرار نداده دو سال است که با سازمان جنگل‌ها در زمینه همکاری نمی‌کنند.»

سید مصطفی خادمی، روزنامه‌نگار به نقل از محمدی تبار، مدیر کل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد نوشته است که از طریق وزارت دفاع پیگیر ارسال دو بالگرد برای کمک به خاموش کردن آتش در خائیز هستند.

منطقه حفاظت شده حائیز، منطقه‌ای کوهستانی با گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است که در حد فاصل بهبهان و دهدشت واقع است و گسترش آتش سوزی می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری این منطقه وارد کند.

به گزارش ایرنا، پوشش گیاهی منطقه بلوط (گونه غالب) بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

فقدان سرمایه‌گذاری برای اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع ایران در دهه‌های گذشته باعث شده است که ایران همچنان از امکانات اولیه برای خاموش کردن آتش برخوردار نباشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش آتش نشانان فرانسوی برای مهار حریق جنگلی در جزیره کرس

آتش‌سوزی استرالیا؛ بارش نجات بخش باران برای جنگل‌های شعله‌ور

آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون؛ ارتش برزیل به یاری آتش‌نشانان می‌شتابد