Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مجلس فرانسه طرح لغو تدریجی قرنطینه را تصویب کرد

مجلس فرانسه طرح لغو تدریجی قرنطینه را تصویب کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادوارد فیلیپ روز سه شنبه از پیش‌بینی بازگشایی «داوطلبانه» مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی از ۱۱ مه خبر داد. بر اساس طرح دولت بخشی از کُلژهای فرانسه نیز بسته به شرایط مهار کرونا از ۱۸ مه آغاز به کار خواهند کرد.

آگهی

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه روز سه‌ شنبه ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) لایحه پیشنهادی دولت برای لغو تدریجی قرنطینه کرونا، موسوم به «توقف کووید» را به مجلس ملی این کشور ارائه کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این گفته بود روند گام به گام لغو قرنطینه از تاریخ ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) آغاز می‌شود.

نخست وزیر فرانسه در سخنرانی خود برای رونمایی از طرح لغو قرنطینه در مجلس ملی با یادآوری «کند شدن تدریجی» و «منظم» آمار قربانیان و مبتلایان کرونا و با یادآوری تأثیر مثبت قرنطینه، گفت با این حال کشور نمی‌تواند «برای مدت طولانی» در قرنطینه بماند زیرا ادامه این وضع ممکن است به «ورشکستگی» بینجامد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ادوارد فیلیپ در تشریح لایحه پیشنهادی کابینه از پیش‌بینی بازگشایی «داوطلبانه» مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی از ۱۱ مه سخن گفت. بر اساس طرح دولت، بخشی از کُلژهای فرانسه نیز بسته به شرایط مهار کرونا از ۱۸ مه آغاز به کار خواهند کرد. مقطع کُلژ در نظام آموزشی فرانسه معادل مقطع راهنمایی قدیم در ایران است. به گفته فیلیپ، به تمام دانش‌آموزان ماسک داده خواهد شد.

بر اساس این طرح، تعطیلی دبیرستان‌های سراسر فرانسه تا آخر ماه مه تمدید شده اما بازگشایی آنها در آن تاریخ باز هم بستگی به شرایط شیوع کرونا در کشور خواهد داشت.

در لایحه دولت همچنین گفته شده است که از تاریخ ۱۱ مه فروشگاه‌های مواد غذایی و دیگر فروشگاه‌های کوچک با نظر شهردار هر شهر و به شرط رعایت موازین بهداشتی اجازه بازگشایی خواهند داشت اما رستوران‌ها و کافه‌ها همچنان بسته خواهند ماند. تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی رستوران‌ها و کافه‌ها به آخر ماه مه موکول شده است.

نخست وزیر فرانسه در معرفی طرح دولت گفت که این طرح بر اساس سه محور «حفاظت، تست و جداسازی» نوشته شده است. وی با یادآوری خطر «جدی» بازگشت موج دوم کرونا وعده داد که از تاریخ ۱۱ مه دست کم ۷۰۰ هزار تست کرونا در فرانسه انجام خواهد شد. به گفته وی، سیستم کار از راه دور برای کارکنان بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی دست کم تا سه هفته دیگر ادامه خواهد داشت.

بر اساس طرح دولتی لغو قرنطینه در فرانسه، سینماها، موزه‌های بزرگ و مراکز تجاری بزرگ بعد از ۱۱ مه همچنان تعطیل خواهند بود و رویدادهای ورزشی و فرهنگی تا ماه سپتامبر برگزار نخواهند شد. فصل جاری لیگ فوتبال فرانسه نیز پایان‌یافته تلقی شده است. بر عکس، مراکز مذهبی به شرط برگزار نکردن مراسم جمعی تا ۲ ژوئن (۱۳ خرداد)، بازگشایی خواهند شد. حرکت وسایل نقلیه عمومی در شهرها بیشتر شده اما ماسک زدن هنگام استفاده از این وسایل اجباری خواهد بود.

آسوشیتدپرس
ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسهآسوشیتدپرس

دولت فرانسه با این حال در طرح خود گفته است که با توجه به شرایط روز شیوع کرونا در تاریخ ۷ مه در مورد طرح خود یک بار دیگر نظر خواهد داد و اگر وضعیت مساعد نباشد، تاریخ لغو قرنطینه به تعویق خواهد افتاد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

لایحه دولت فرانسه برای حذف قرنطینه در پایان نشست روز سه شنبه و پس از سخنان نمایندگان به رأی گذاشته شد و در نهایت با ۳۶۸ رأی مثبت در برابر ۱۰۰ رأی منفی به تصویب رسید. نمایندگان اپوزیسیون راست افراطی گفته بودند که به این طرح رأی نمی‌دهند و برخی نمایندگان از احزاب دست چپی نیز شیوه مدیریت کرونا به دست حزب حاکم را نقد کردند.

ویروس کرونا تا کنون در فرانسه بیش از ۱۶۵ هزار نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۲۳ هزار نفر را ستانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه بدلیل شیوع کرونا ۳ ماه بر اعتبار ویزاهای خارجی‌ها در این کشور افزود

سند ۳۰۰ ساله قرنطینه عمومی در فرانسه کشف شد

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟