Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سند ۳۰۰ ساله قرنطینه عمومی در فرانسه کشف شد

سند ۳۰۰ ساله قرنطینه عمومی در فرانسه کشف شد
Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طاعون مارسی در آن سال به مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این شهر انجامید.

آگهی

شاید فکر کنید چون همه‌گیری کرونا در جهان بی‌همانند است، مقررات قرنطینه بهداشتی عمومی نیز تا کنون در تاریخ بشریت اتفاق نیفتاده، اما این گمان درستی نیست.

پر کردن برگه‌های خوداظهاری یا فرم‌های ویژه به عنوان مجوز خروج از منزل در دوران قرنطینه کرونا، امروز در فرانسه مانند بسیاری کشورهای دیگر به یک امر عادی بدل شده و به صورت آنلاین هم انجام می‌شود. اما یک تاریخ‌دان فرانسوی به نام ژرمی فرر بارتومو با همرسان کردن سندی تاریخی در توییتر نشان داده که نظیر چنین مجوزی برای خروج از منزل در شرایط قرنطینه بهداشتی عمومی دست کم در سه قرن پیش هم وجود داشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این سند که تاریخ ۴ نوامبر ۱۷۲۰ روی آن نقش بسته یک مجوز خروج به نام الکساندر کلمب، جوانی ۲۸ ساله است که قصد داشته از منزلش در شهر رمولن در جنوب فرانسه به جایی در حدود ۲۰ کیلومتری خانه‌اش برود. این مجوز که مورخ فرانسوی آن را در یک کتابفروشی در پاریس پیدا کرده، در زمانی صادر شده که مقررات قرنطینه عمومی به دلیل شیوع گسترده طاعون بزرگ در مارسی وضع شده بود. طاعون مارسی در آن سال به مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این شهر انجامید.

به گفته مورخان، مقررات قرنطینه در سده های پیشین در فرانسه بسیار سخت‌گیرانه‌تر از امروز بوده و متخلفان حتی با خطر اعدام روبرو بوده‌اند. فرر بارتومو در این زمینه به پایگاه اطلاع‌رسانی هافینگتون‌پست گفته است: «امکانات و دانش پزشکی در آن زمان ضعیف بوده و چاره‌ای جز ممنوعیت جابجایی وجود نداشته است.»

برخی ار کاربران زیر پست توییتری فرر بارتومو، تصویر اسناد قدیمی دیگری مربوط به قرنطینه یا مجوز خروج در سده‌های پیشین را همرسان کرده‌اند.

امروز تخلف از مقررات قرنطینه در فرانسه با مجازات بسیار سبک‌تری همراه است و فرد متخلف تنها ۱۳۵ یورو جریمه نقدی می‌شود، جریمه‌ای که در صورت پرداخت نکردن یا تکرار تخلف، افزایش می‌یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرنطینه در اروپا از ۱۱ هزار مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا پیشگیری کرده است

نخست وزیر فرانسه: زندگی در دوران پسا‌قرنطینه با قبل از آن شباهتی ندارد

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند