Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تحریم‌ تسلیحاتی یمن در شورای امنیت تمدید شد؛ روسیه بریتانیا را بر سر نام ایران عقب نشاند

حوثی‌های یمن
حوثی‌های یمن Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده روسیه در شورای امنیت تهدید کرده بود که صورت هرگونه اشاره حتی ضمنی به نام ایران در این نظام تحریمی قطعنامه مورد نظر برای تمدید تحریم‌ها را به صورت دو فاکتو وتو خواهد کرد.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد نظام تحریم‌های در نظر گرفته شده علیه یمن را تا فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی تمدید کرد. اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی بر سر تمدید این تحریم‌ها به توافق رسیدند که در خلال بحث‌ و گفتگو میان اعضا اختلاف شدیدی میان لندن و مسکو بر سر هرگونه نام بردن از ایران حتی به طور ضمنی به وجود آمد.

نماینده روسیه در شورای امنیت تهدید کرده بود که در صورت هرگونه اشاره حتی ضمنی به نام ایران در این نظام تحریمی، قطعنامه مورد نظر برای تمدید تحریم‌ها را به صورت دو فاکتو وتو خواهد کرد.

این قطعنامه که از سوی بریتانیا پیشنهاد شده بود در نهایت با تایید ۱۳ کشور عضو به تصویب رسید. روسیه و چین، دو عضو دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

در نظام تحریم‌‌های یمن که روز چهارشنبه موعد آن به سر می‌رسید و بار دیگر تمدید شد، تداوم ماموریت کارشناسان سازمان ملل متحد برای نظارت برتحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ضد یمن در سال ۲۰۱۵ و نیز امکان توقیف اموال و ممنوعیت سفر برای نقض کنندگان این تحریم‌ها پیش بینی شده است.

رایزنی برای تصویب این قطعنامه از یک هفته پیش با دشواری‌هایی روبرو شده بود به نحوی که روسیه روز دوشنبه ضمن مخالفت با متن پیشنهادی بریتانیا و طرح یک پیشنهاد متقابل تهدید کرده بود که در صورت تامین نشدن خواسته‌اش از حق وتو استفاده خواهد کرد.

به گفته منابع نزدیک به شورای امنیت سازمان ملل متحد مسکو به خصوص با گنجانده شدن نام ایران به هر شکل حتی به صورت ضمنی در متن این قطعنامه به شدت مخالف بود. این در حالیست که در گزارش پیشین کارشناسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد، به نام ایران به عنوان حامی شبه نظامیان حوثی و کشوری که به نظر می‌آید تجهیزات نظامی در اختیار جنبش انصارالله قرار می‌دهد، اشاره شده بود.

گزارش کارشناسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد که اواخر ماه ژانویه ارائه شد همچنین تصریح می‌کرد که حوثی‌ها از سال ۲۰۱۹ به تسلیحاتی جدید شامل پهپاد و موشک‌های کروز دست پیدا کرده بودند که برخی از آنها از نظر فنی شباهت‌های زیادی با سلاح‌های ساخت ایران داشت.

ایران که از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند و در این کشور درگیر جنگی نیابتی با عربستان است، هرگونه تلاش برای تجهیز تسلیحاتی شبه نظامیان یمن را رد می‌کند. 

به گفته منابع دیپلماتیک، در جریان مذاکرات اعضای شورای امنیت برای تصویب قطعنامه تمدید نظام تحریم‌های یمن، بریتانیا پس از جمع بندی نظر کارشناسان ابتدا ملغی کردن هرگونه کد دادن به ایران در متن قطعنامه را پذیرفت و سپس در پی رایزنی ‌های فشرده و میانجی گری فرانسه و بلژیک قبول کرد که هرگونه اشاره به شباهت سلاح‌های حوثی‌ها با تسلیحات ساخت منطقه را از متن حذف کند.

مناقشه داخلی یمن از سال ۲۰۱۵ پس از مداخله ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی وارد مرحله تازه‌ای شد و بواسطه حمایت ایران از حوثی‌ها به یک جنگ نیابتی میان تهران و ریاض تغییر شکل داد. این جنگ تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و فجیع‌ترین بحران انسانی را در یمن رقم زده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش کشور عربی برای رسیدگی به نفتکش زنگ زده در یمن به شورای امنیت متوسل شدند

«حوثی‌ها با موشک» مراسم رژه جدایی‌طلبان را در یمن هدف گرفتند

عادل جبیر: احتمال آرام کردن اوضاع در یمن و رسیدن به راه حلی سیاسی افزایش یافته است