Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارشناسان سازمان ملل: حمله به تاسیسات نفتی عربستان کار حوثی ها نبوده است

شرکت نفتی آرامکو
شرکت نفتی آرامکو Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد اوایل دسامبر گذشته اعلام کرده بود که در حال حاضر در مرحله‌ای نیست که بتواند دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات آرامکو، شرکت نفتی عربستان سعودی در روز ۲۳ شهریور گذشته را تأیید کند.

آگهی

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه که رویترز از جزئیات آن خبر داده اعلام کرده اند که حمله ماه سپتامبر گذشته به تاسیسات نفتی عربستان کار شبه نظامیان حوثی در یمن نبوده است.

این گزارش در صورت تایید می‌تواند اتهام‌های مطرح شده از سوی واشنگتن و عربستان سعودی مبنی بر دست داشتن ایران در این حمله را تقویت کند.

ایالات متحده آمریکا، قدرت‌های اروپایی و عربستان سعودی پس از حملات پهپادی ۱۴ سپتامبر به تاسیسات شرکت نفتی عربستان،‌ آرامکو در «بقیق» و «خریص» که حوثی‌ها بلافاصله مسئولیت آنرا پذیرفتند انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه رفتند و اعلام کردند که این حملات با سلاح‌های ساخت ایران انجام شده است؛ اتهامی که تهران قاطعانه آنرا رد کرد.

گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد که به کمیته تحریم‌ها و مجازات‌های شورای امنیت ارائه شده تصریح می‌کند: «حوثی‌ها برغم اظهارات ضد و نقیض نقشی در حملات ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ به بقیق و خریص نداشته‌اند.»

محتوای این گزارش در حالی منتشر می‌شود که تنش میان تهران و واشنگتن در منطقه پس از کشته شدن قاسم سلیمانی بدست نیرو‌های نظامی ارتش آمریکا در عراق به شدت تشدید شده است. ایران در واکنش به این اقدام ارتش آمریکا که آنرا «عملی تروریستی» می‌داند دو پایگاه نیروهای آمریکایی در استان انبار و نیز اقلیم کردستان عراق را با ۲۲ موشک هدف قرار داد و دونالد ترامپ نیز که پیشتر تهدید کرده بود کشورش واکنش انتقامی ایران را قاطعانه پاسخ می‌دهد پس از این حمله به اعمال تحریم‌های جدید بر ضد تهران بسنده کرد.

در گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین آمده است: «پنل تحقیقاتی یادآور می شود که حمله به بقیق و خریص به ترتیب از سمت شمال/شمال غرب و شمال/شمال شرق انجام شده است و نه از جنوب و سمت یمن [که حوثی‌ها در آن مستقر هستند].»

این کارشناسان که بر تحریم‌های وضع شده علیه یمن نظارت دارند همچنین اعلام کرده‌اند که باور نمی‌کنند سلاح‌های نسبتا پیشرفته‌ای که در حملات یاد شده مورد استفاده قرار گرفته در یمن تولید و ساخته شده باشند.

سازمان ملل متحد اوایل دسامبر گذشته اعلام کرده بود که در حال حاضر در مرحله‌ای نیست که بتواند دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات آرامکو، شرکت نفتی عربستان سعودی در روز ۲۳ شهریور گذشته را تأیید کند.

رویترز نوامبر گذشته در گزارشی به نقل از منابع مطلع اعلام کرده بود که علی خامنه‌ای، رهبر ایران حمله به تاسیسات نفتی عربستان را به شرطی که در آن به غیرنظامیان و یا نیروهای آمریکایی صدمه‌ای وارد نشود مورد تایید قرار داده بود. ایران این ادعا را که از سوی چهار فرد مختلف برای رویترز روایت شده بود، رد کرده است.

گفتنی است که کارشناسان مامور به تحقیق در این پرونده برای شناسایی مسئول حملات انجام شده به تاسیسات نفتی عربستان مسئولیتی نداشته اند.

حمله به تاسیسات نفتی عربستان در بقیق و خریص ضمن برجای گذاشتن خساراتی به این تاسیسات سبب بالارفتن بهای نفت و متوقف شدن بیش از ۵ درصد از تولیدات جهانی نفت در جهان شد. این حملات همچنین سبب شد تا ۵۰ درصد ظرفیت تولید نفت عربستان در مقطعی کاهش یابد.

عادل الجبیر،‌ وزیر مشاور در امور خارجه عربستان ماه سپتامبر گفته بود که ریاض قبل از اعلام هرگونه واکنشی از سوی کشورش در انتظار نتیجه تحقیقات سازمان ملل متحد می‌ماند.

بخشی از کارشناسان سازمان ملل متحد که بر تحریم‌های این سازمان بر ضد ایران و یمن نظارت دارند چند روز پس از انجام این حملات در ماه سپتامبر برای تحقیقات در باره این پرونده عازم عربستان شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌ها: به تاسیسات نفتی آرامکو و چند هدف استراتژیک عربستان حمله کردیم

رسانه‌های آمریکا: همزمان با سلیمانی به فرمانده دیگر سپاه در یمن حمله شد

حمله آرامکو؛ سازمان ملل فعلا ایرانی بودن سلاح‌ها را تأیید نمی‌کند