عادل جبیر: احتمال آرام کردن اوضاع در یمن و رسیدن به راه حلی سیاسی افزایش یافته است

عادل جبیر: احتمال آرام کردن اوضاع در یمن و رسیدن به راه حلی سیاسی افزایش یافته است
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مقام عالی‌رتبه سعودی گفت که در چهارچوب این راه حل سیاسی، همۀ یمنی‌ها از جمله حوثی‌ها در تشکیل دولت و آیندۀ این کشور نقش خواهند داشت.

آگهی

عادل جبیر، وزیر پیشین امور خارجه عربستان سعودی که برای شرکت در کنفرانس صلح مدیترانه به رم سفر کرده است، اعلام کرد که احتمال آرام کردن اوضاع در یمن و در پی آن رسیدن به راه حلی سیاسی برای حل و فصل اختلافات چهارساله در این کشور افزایش یافته است.

این مقام عالی‌رتبه سعودی گفت که در چهارچوب این راه حل سیاسی، همۀ یمنی‌ها از جمله حوثی‌ها در تشکیل دولت و آیندۀ این کشور نقش خواهند داشت. 

عربستان سعودی پیش از این در ماه نوامبر شمار قابل توجهی از یمنی‌های زندانی را که عمدتا از اعضای شبه‌نظامیان حوثی بودند آزاد کرد. این کار از سوی بسیاری از تحلیلگران، گامی مثبت در راه پایان دادن به جنگی چهار ساله که تا کنون دهها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته، توصیف شد.

عادل جبیر همچنین در سخنان خود گفت که این «حوثی‌ها» بودند که به عربستان سعودی حمله کردند و عربستان ناگزیر از خود دفاع کرد. او مداخله ایران در امور یمن ویرانگر خواند و افزود که باید در مقابل جاه طلبی‌های حکومت ایران در منطقه ایستاد.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ میلادی در جنگ یمن درگیر است؛ جنگی که در اثر نابسامانی‌های ناشی از آن، میلیون‌ها یمنی با قحطی و فقر گسترده دست و پنجه نرم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات در یمن؛ شورای انتقالی جنوب اعلام خودمختاری کرد

تحریم‌ تسلیحاتی یمن در شورای امنیت تمدید شد؛ روسیه بریتانیا را بر سر نام ایران عقب نشاند

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند