کمک ۲۱ میلیون یورویی اروپا به ایران و پاکستان برای یاری مهاجران افغان

مهاجران افغان در حال خروج ایران و بازگشت به افغانستان
مهاجران افغان در حال خروج ایران و بازگشت به افغانستان   -  Copyright  عکس از ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی

«اتحادیهٔ اروپا با مردم افغانستان همراه است،‌ از جمله آنهایی که به کشورهای همسایه گریخته‌اند. من از ایران و پاکستان برای پذیرش میلیون‌ها پناهجو قدردانی می‌کنم.»

کمیسیون اروپا اعلام کرد که برای حمایت از مهاجران و پناهجویان افغان ساکن ایران و پاکستان در مجموع ۲۱ میلیون یورو به این دو کشور کمک می‌کند. این خبر در گردهمایی بین‌المللی ۴۰ سال میزبانی از مهاجران افغان در پاکستان اعلام شد.

یانِز لِنارچیچ، کمیسر ویژه مدیریت بحران در کمیسیون اروپا با اعلام این خبر گفت: «اتحادیهٔ اروپا با مردم افغانستان همراه است،‌ از جمله آنهایی که به کشورهای همسایه گریخته‌اند. من از ایران و پاکستان برای پذیرش میلیون‌ها پناهجو قدردانی می‌کنم.»

وی افزود که این کمک‌ها می‌تواند برای تأمین نیازهای اوّلیهٔ مهاجران «از جمله آب، بهداشت و آموزش» صرف شود. این عضو کمیسیون اروپا نگفت دقیقا چه میزانی از این کمک‌ها به کدام کشور تعلق خواهد گرفت.

کمک‌های ضروری اتحادیه اروپا همچنین بناست خانواده‌های مهاجری را یاری کند که در جریان تغییرات آب و هوایی استان‌های بلوچستان و کشمیر پاکستان و نیز در جریان سیل سال گذشته جنوب ایران آسیب دیده‌اند.

با در نظر گرفتن مبلغ اخیر، کمک مالی اتحادیهٔ اروپا در این زمینه به افغانستان، ایران و پاکستان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ به ۳۰۰ میلیون یورو می‌رسد.

چندین دهه جنگ و کشمکش داخلی در افغانستان جان ده‌ها هزار تن را گرفته و میلیون‌ها تن را آواره کرده است. ایران و پاکستان بزرگترین میزبان پناهندگان افغان در سراسر جهان به شمار می‌روند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط