بحران مهاجران؛ مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا در راه ترکیه و یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Greece Turkey Migrants
Greece Turkey Migrants   -   کپی رایت  Dimitris Papamitsos/AP

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۳ مارس (۱۳ اسفند) همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره ورود موج جدید مهاجران به کشورهای اروپایی پس از تصمیم آنکارا برای باز کردن مرزهایش، مقام‌های ارشد خود را به‌طور اضطراری به ترکیه و یونان اعزام کرد.

پس از آنکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دستور باز شدن مرزهای این کشور را صادر کرد، ده‌ها هزار نفر به سمت یونان حرکت کردند که برای اروپا یادآور بحران مهاجران در سال ۲۰۱۵ بود.

اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا، داوید ساسولی رئیس پارلمان اروپا و شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا قرار است عصر امروز عازم یونان و در نزدیکی مرز ترکیه شوند.

همزمان، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یانش لنارچیچ کمیسر مدیریت بحران اروپا در سفری دو روزه برای انجام گفت‌وگوهایی در سطوح بالا درباره سوریه، به آنکارا سفر می‌کنند.

بسیاری از ناظران معتقدند که ترکیه به‌دنبال فشار به اروپا برای دریافت حمایت بیشتر در سوریه است. نزدیک به یک میلیون آواره در مرزهای سوریه تجمع کرده‌اند و آنکارا در حال جنگ با رژیم بشار اسد است.

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش روز سه‌شنبه با انتقاد از «حمله به اتحادیه اروپا و یونان» تاکید کرد که ترکیه از مردم برای اعمال فشار به اروپا استفاده می‌کند.

اوضاع در مرز یونان و ترکیه در روزها اخیر به شدت متزلزل گزارش شده است به‌طوریکه درگیری‌های پی در پی بین نیروهای امنیتی یونان و مهاجران رخ می‌دهد. پلیس یونان برای متفرق کردن مهاجران از گاز اشک آور استفاده می‌کند و مهاجران نیز با پرتاب سنگ پاسخ می‌دهند.