Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفیر ایران در سازمان ملل: چهارصد هزار افغان در ایران تحصیل می‌کنند

سفیر ایران در سازمان ملل: چهارصد هزار افغان در ایران تحصیل می‌کنند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

غلامحسین دهقانی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نشست مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی وضعیت افغانستان برگزار شد گفت چهارصد هزار دانش آموز و دانشجوی افغانستانی در ایران تحصیل می‌کنند.

به گزارش وب‌سایت شبکه خبر صدا و سیما، آقای دهقانی با دفاع از عملکرد جمهوری اسلامی در قبال مهاجران افغان گفت که ایران به آوارگان افغان، خدمات مختلفی در حوزه‌های آموزشی و پزشکی ارائه می‌دهد. وی افزود: «در سال جاری حدود چهارصد هزار دانش آموز و دانشجوی افغانستانی، در مدارس و دانشگاه های ایران به تحصیل مشغول‌اند و حتی در برخی مناطق، تعداد افغان‌های دریافت کننده خدمات پزشکی از ایرانیان بیشتر است.»


غلامحسین دهقانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل

اوایل سال جاری نیز علی اصغر فانی وزیر سابق آموزش و پرورش ایران با اشاره به کمک ۲۰ میلیون دلاری کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به ایران، گفته بود: صدها هزار مهاجر افغان در جمهوری اسلامی مشغول به تحصیل هستند و ایران سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای آموزش دانش آموزان اتباع خارجی هزینه می‌کند.»

اظهارات مقامات ایران در باره کمک به تحصیل مهاجران و پناهنده‌های افغان در شرایطی است که اردیبهشت ماه سال جاری سازمان سنجش و آموزش کشور کشور در اطلاعیه‌ای اقامت مهاجران افغان که متقاضی ورود به دانشگاه‌های ایران هستند را در سطح ۱۹ استان ممنوع اعلام کرده بود. دانشجویان افغان همچنین اجازه ندارند که در رشته‌های مرتبط با فیزیک و هواپیما و علوم نظامی در ایران تحصیل کنند.

غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در سازمان ملل، در ادامه سخنان خود با اشاره به حضور ایران در کمیسیون سه‌جانبه بازگشت پناهندگان گفت که کشورش در این کمیسیون برای «تسهیل بازگشت داوطلبانه، تدریجی، توام با امنیت و با احترام» مهاجران به کشورشان اقدام می‌کند. کمیسیون سه‌جانبه «برنامه مشترک بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان» شامل ایران، افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان است.

از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی در دهه ۸۰ میلادی و نیز به دنبال گسترش جنگ داخلى در این کشور، شمار زیادى از شهروندان افغانستان به ایران پناهنده شده‌اند. این مهاجران معمولا در کارهاى سخت و بدنی، بویژه در بخش ساختمان‌ سازى مشغول به کارند و از پوشش خدمات اجتماعى و درمانى بى‌بهره هستند. براساس گزارش‌ها در ایران نزدیک به سه میلیون تبعه افغانستان زندگی می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک ۲۱ میلیون یورویی اروپا به ایران و پاکستان برای یاری مهاجران افغان

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟