انتخاب دوبارهٔ اشرف غنی؛ تبریک اروپا و موضع نامعلوم ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخاب دوبارهٔ اشرف غنی؛ تبریک اروپا و موضع نامعلوم ایران
کپی رایت  عکس از ای پی

پس از گذشت چند روز از اعلام خبر نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان واکنش‌های متفاوت به نتایج این انتخابات در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ادامه یافت.

شامگاه چهارشنبه، جوزپ بورل، کمیسر روابط خارجی اتحادیهٔ اروپا در تماسی تلفنی پیروزی در انتخابات را به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تبریک گفت.

وبسایت نمایندگی اتحادیهٔ اروپا در امور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای نوشت آقای بورل از این بابت که «چند ماه فرآیند فشردهٔ بررسی آرا با حضور نمایندگان احزاب مختلف» به سرانجام رسید، خشنود است.

جوزب بورل همچنین اعلام کرد که از «تعهد و تلاش اشرف غنی برای تشکیل یک دولت منسجم که نمایندهٔ تمامی مردم افغانستان باشد» استقبال می‌کند و افزود که اولویت اروپا اکنون پشتیبانی از فرآيند صلح در افغانستان است.

موضع‌گیری اروپا در حالی است که ایران می‌گوید هنوز دربارهٔ انتخابات افغانستان اعلام موضع نکرده است.

سفارت ایران در کابل؛ هنوز موضعی اتخاذ نشده

منابع ایرانی نوشتند در روزهای گذشته، برخی رسانه‌های افغان اعلام کردند که ایران از نتایج انتخابات افغانستان استقبال کرده و خواستار تشکیل کابینه‌ای فراگیر» شده است.

سفارت ایران در کابل،‌ در واکنش به این خبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور در این خصوص «هیچگونه موضعی اتخاذ نکرده» است. در این بیانیه همچنین آمده است آنچه دربارهٔ نتایج انتخابات از قول بهادر امینیان،‌ سفیر ایران در افغانستان آمده «به‌طور گزینشی و با تفاسیر مختلف منتشر شده» و صحت ندارد.

از سوی دیگر هند و پاکستان نیز هر یک به سهم خود پیروزی اشرف غنی را درانتخابات ریاست جمهوری افغانستان به وی تبریک گفتند.

این درحالی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند در روزهای گذشته، طرفداران عبدالله عبدالله در شماری از ولایت‌های افغانستان عکس اشرف غنی را از دیوار ادارات یا اماکن عمومی پایین آوردند و نیز هواداران اشرف غنی نیز با تصویر عبدالله عبدالله چنین کردند.

نتایج انتخابات افغانستان سرانجام پنج ماه پس از رأی‌گیری، و سپری کردن فرآیند طولانی بازشماری آرا، سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه اعلام شد.

در پی اعلام پیروزی اشرف غنی در انتخابات افغانستان عبدالله عبدالله رقیب اصلی وی با رد این نتایج، مدعی شد در انتخابات تخلف صورت گرفته و گفت :«ما پیروزیم و دولت دیگری تشکیل می‌دهیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید