Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعلام نتایج اولیه انتخابات افغانستان؛عبدالله از تقلب گسترده سخن می‌گوید

اعلام نتایج اولیه انتخابات افغانستان؛عبدالله از تقلب گسترده سخن می‌گوید
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد. اشرف غنی با ۵۰.۶۴ نفر اول و عبدالله عبدالله با ۳۹.۵۲ درصد آراء نفر دوم است.

آگهی

در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که حاکی از پیروزی مجدد رئیس جمهوری فعلی این کشور است، اشرف غنی اعلام نتایج را «پیروزی ملت» افغانستان دانست.

موضع گیری رئیس جمهوری افغانستان درباره نتایج اولیه انتخابات در حالی صورت خواهد گرفت که عبدالله عبدالله رقیب وی نتایج اولیه را نپذیرفته و از تقلب در انتخابات سخن گفته است.

اشرف غنی روز یکشنبه در سخنانی گفت: «امروز جمهوریت تامین شد! جمهوریت پابرجاست، جمهوریت دوام دار است. و محور جمهوریت شهروندان است و این روز جشن شهروندان است. شهروندان افغانستان این موفقیت را به‌ وجود آوردند.»

رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان عبدالله عبدالله نیز اظهار داشت: «اکنون زمان آن است که همه اصول بازی را بپذیریم و در روزهای آینده که کمیسیون محترم شکایات فیصله می‌کند، باز هم تیم ما قانونمند رفتار خواهد کرد و دیگران هم باید قانونمند رفتار کنند.»

کارزار انتخاباتی محمد اشرف غنی که با عنوان « تیم دولت ساز» شناخته می شود پیش از این در پی انتشار نتایج اولیه انتخابات، این نتایج را به مردم افغانستان تبریک گفته بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در پیامی فیسبوکی برای هوادارانش با اشاره به اینکه «نگرانی و تشویش شما را درک می کنم» نوشته است:‌ «در انتخابات‌های گذشته و در ۶ میزان سال روان مردم سهم خود را ادا کرده و منتظر اعلان نتیجه‌ رأی پاک خود بودند که با تاسف آنانی‌که به حق انتخاب مردم و مردم‌سالاری اعتقاد ندارند، با تقلب گسترده و سازمان یافته، شفافیت انتخابات را خدشه دار ساخته و به اعلان نتایج ابتدایى تقلبی انتخابات پرداختند.»

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس نتایج اولیه بعد از اشرف غنی قرار گرفته به حامیانش اطمینان داده است که «مبارزه آنها برای تحکیم مردم‌سالاری دوام دارد و به هر قیمت از آرای پاک‌شان دفاع می کند.»

رهبر تیم ثبات و همگرایی همچنین در پیامی فیسبوکی از خبرنگاران خواسته است که در کنفرانس مطبوعاتی وی در ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه عصر روز یکشنبه به وقت محلی شرکت کنند.

محمد محقق، معاون دوم عبدالله عبدالله نیز گفته است که اگر آرای تقلبی انتخابات کنار گذاشته شود آرای اشرف غنی به زیر ۴۰ درصد سقوط می کند و کاندیدای «ثبات و همگرایی» پیروز خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان صبح روز یکشنبه نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر این کشور را اعلام کرد.

بر اساس این نتایج اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی افغانستان با ۵۰.۶۴ درصد (بیشتر از ۹۲۳ هزار رای) نفر اول و رقیب اصلی وی، عبدالله عبدالله با ۳۹.۵۲ درصد آراء (بیشتر از ۷۲۰ هزار رای) در جایگاه دوم است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تعداد آرای معتبر در این انتخابات را یک میلیون و هشتصد و بیست و چهار هزار و چهارصد و یک رای اعلام کرده است. به گفته این کمیسیون میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است.

این کمیسیون گفته است که نتایج اعلام شده مقدماتی است و نتیجه نهایی پس از رسیدگی به شکایات اعلام خواهد شد.

کارزار «ثبات و همگرایی» عبدالله عبدالله: نتیجه نخستین انتخابات برآمده از آرای تقلبی است

کارزار «ثبات و همگرایی»‌ به رهبری عبدالله عبدالله، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان پس از انتشار نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه‌ای این نتایج را برآمده از آرای تقلبی ارزیابی کرد و گفت که این نتایج مشروعیت ندارد.

آگهی

کارزار عبدالله عبدالله با متهم کردن کمیسیون مستقل انتخابات به «جانبداری از اشرف غنی» گفته است: «نتیجه‌ تقلبی اعلان شده از سوی کمیسیون انتخابات بدون تصفیه آرای پاک از ناپاک مشروعیت ندارد.»

«ثبات و همگرایی» به هوادارانش اعلام کرده است: «می‌خواهیم به صراحت و روشنی یک بار دیگر به شهروندان عزیز کشور، حامیان ثبات و همگرایی، کمیسیون‌های انتخاباتی و متحدان بین‌المللی افغانستان اعلان نماییم که ثبات و همگرایی نتیجه‌ استوار بر تقلب را بدون رسیدگی به خواست‌ها و تقاضاهای قانونی این جریان هرگز قبول نمی‌کند.»

این گروه همچنین با اشاره به اینکه از تمامی ابزار و وسایل قانونی برای دفاع از آرای پاک مردم استفاده خواهد کرد افزوده است که «حکومت برخاسته از تقلب و آرای تقلبی را هرگز قبول ندارد.»

نتایج اولیه در حالی اعلام می شود که عبدالله عبدالله که کارزار «ثبات و همگرایی» را در انتخابات ریاست جمهوری رهبری می کرد خواستار ابطال ۳۰۰ هزار رای شده است که به گفته این کاندیدا یا در خارج از وقت رای دهی جمع آوری شده‌اند و یا فاقد اطلاعات بیومتریکی هستند.

آگهی

هر دو کاندیدای اصلی این انتخابات پیش از این مدعی پیروزی در انتخابات شده بودند.

استقبال سازمان ملل متحد از نتایج اولیه انتخابات افغانستان

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد با استقبال از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست که کمیسیون باید بطور شفاف و دقیق به شکایت رسیدگی کند.

از سوی دیگر جان بس، سفیر آمریکا در کابل نیز با تشکر از کمیسیون مستقل انتخابات گفت که نتیجه اعلام شده نتایج اولیه است و برای روشن شدن نتیجه نهایی گام‌های زیادی باقی مانده است.

آرای دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

بر اساس نتایج اولیه اعلام شده، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی با ۳.۸۵ درصد آراء (بیشتر از ۷۰ هزار رای) در جایگاه سوم و رحمت الله نبیل، سیاستمدار پشتون با ۱.۸۶ درصد آراء (بیشتر از ۳۳ هزار رای) در جایگاه چهارم قرار گرفته است.

آگهی

دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کمتر از یک درصد آراء را کسب کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخاب دوبارهٔ اشرف غنی؛ تبریک اروپا و موضع نامعلوم ایران

نتیجه یک نظرسنجی: نیمی از افغان‌ها موافق خروج آمریکا پس از توافق با طالبان هستند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی