نتیجه یک نظرسنجی: نیمی از افغان‌ها موافق خروج آمریکا پس از توافق با طالبان هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نتیجه یک نظرسنجی: نیمی از افغان‌ها موافق خروج آمریکا پس از توافق با طالبان هستند
Copyright  Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.   -   Matt Rourke

نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از افغان‌ها معتقدند، نیروهای آمریکایی پس از صلح با گروه طالبان باید افغانستان را ترک کنند.

بنا به این نظرسنجی که توسط موسسه مطالعات جنگ و صلح آمریکا وابسته به دانشگاه کلمبیا انجام شده حدود ۴۶ درصد مردم افغانستان خواهان خروج نیروهای آمریکایی و ناتو بعد از صلح احتمالی با طالبان هستند. همچنین بیش از ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که تنها راه حل پایان دادن به جنگ در افغانستان، مذاکره و راه حل‌های سیاسی است.

این در حالی است که از زمان حضور نیروهای خارجی و آمریکایی ۱۸ سال می‌گذرد و هنوز سایه جنگ و ناآرامی و خشونت بر این کشور سنگینی می‌کند.

طبق نظرسنجی انجام شده ۳۳ درصد مردم افغانستان بر این باورند که بهتر است نیروهای آمریکایی حتی بعد از توافق با طالبان هم در این کشور باقی بمانند. این گروه معتقدند حضور نیروهای آمریکایی می‌تواند ضامن اجرای توافق صلح با طالبان باشد.

این نظرسنجی که با مشارکت بیش از ۵ هزار افغان انجام شده در ۳۴ ولایت و از تاریخ ۲۳ نوامبر تا ۲۰ دسامبر (دوم تا ۲۹ آذر/قوس) صورت گرفته است.

از سوی دیگر شرکت کنندگان در این نظرسنجی نظرات مختلفی در خصوص حضور زلمی خلیلزاد به عنوان مذاکره کننده ارشد آمریکا با گروه طالبان دارند. از یکسو ۴۱ درصد از انتصاب او پشتیبانی کرده‌اند اما از طرف دیگر ۳۹ درصد مخالف حضور زلمی خلیلزاد در این مذاکرات هستند. همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد ۲۰ درصد هم هیچ نظری در این مورد ندارند.

از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (شهریور/مهر سال ۱۳۹۷ شمسی) که واشنگتن زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه خود در امور صلح افغانستان منصوب کرد، آمریکا به صورت مستقیم با طالبان وارد گفتگو شده است. این مذاکرات با هدف دستیابی به توافقی برای پایان دادن به حضور آمریکا در افغانستان صورت می‌گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید