Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«لژیونر‌های مسیح» از تجاوز کشیش‌ها به ۱۷۵ نوجوان در مکزیک پرده برداشتند

کلیسایی در مکزیک
کلیسایی در مکزیک Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان سفر اخیر خود به شیلی از رسوایی سوء استفاده جنسی در کلیسای کاتولیک به عنوان «درد و شرم» یاد کرده بود.

آگهی

تعدادی از اعضای بلند پایه یک انجمن مذهبی کاتولیک در مکزیک موسوم به «لژیونر‌های مسیح» طی سالهای ۱۹۴۱ تا ۲۰۱۹ به دست کم ۱۷۵ فرد زیر سال قانونی تجاوز جنسی کرده‌اند. درگزارش داخلی این انجمن قدرت‌مند و پرنفوذ کاتولیک که روز دوشنبه منتشر شد ضمن افشای موارد متعدد تخلفات اخلاقی کشیش‌های کاتولیک در مکزیک تصریح شده است که عامل اصلی در شمار قابل توجهی از این تخلفات مارسیال ماسیل، بنیانگذار انجمن بوده است.

این گزارش که به بررسی فعالیت انجمن «لژیونرهای مسیح» از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۴۱ تا شانزدهم دسامبر ۲۰۱۹ اختصاص دارد پای دست کم ۳۳ کشیش و یا شَمّاس (از خادمان کلیسا که جایگاهی پایین‌تر از کشیش دارد) را به میان کشیده و تصریح می کند که دست کم شصت تن از قربانیان از سوی مارسیال ماسیل، بنیانگذار این انجمن مورد سوء استفاده و آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

این گزارش توسط کمیسیون ویژه‌‌ای تهیه شده که ماه ژوئن از سوی مقامات عالی رتبه کلیسای کاتولیک در مکزیک منصوب شده بود. افشای سوءاستفاده‌های جنسی و تخلفات اخلاقی کشیش‌ها در مکزیک حکایت از آن دارد که کلیسای کاتولیک در این کشور حدود هشتاد سال بر این موارد سرپوش گذاشته است.

افشای موارد متعدد تخلف اخلاقی کشیش‌ها در مکزیک همزمان با تاکید اخیر رهبر کاتولیک‌های جهان به مبارزه جدی با این نوع تخلفات در کلیسا صورت می‌گیرد. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین روز سه شنبه گذشته با صدور دو فرمان الزام به رازداری در کلیسا درباره پرونده‌های آزار جنسی را ملغی کرد.

واتیکان از سال‌ها پیش بواسطه افشاگری‌های متعدد در خصوص رسوایی جنسی برخی کشیش‌ها و آزاد کودکان طی ده‌های گذشته به شدت دچار بحران شده و انتقاد‌های زیادی را به سوی خود جلب کرده‌ است. این رسوایی‌ها پیش‌تر در بسیاری از مواقع در کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا،‌ شیلی و یا آلمان توسط رهبران کلیسا و مقامات بالادست کشیش‌های متخلف سرپوش گذاشته شده است.

بر اساس گزارشی که از سواستفاده‌های جنسی کشیش‌ها و مقامات عالی رتبه انجمن‌های مذهبی کاتولیک در مکزیک منتشر شده عمده قربانیان متخلفان در کلیسا را نوجوانان یازده تا شانزده سال تشکیل می‌دهند.

در این گزارش همچنین بر قربانی شدن چهارده تن از متجاوزان تاکید و از یک «زنجیره تجاوز» پرده‌برداری شده است؛ به این نحو که از ۳۳ فرد مرتکب تخلف ۱۸ تن عضو انجمن «لژیونرهای مسیح» بوده و و از این هجده تن ۱۴ نفر خود از سوی دیگر اعضا مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

گفتنی است که رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان سفر اخیر خود به شیلی از رسوایی سوء استفاده جنسی در کلیسای کاتولیک به عنوان «درد و شرم» یاد کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیقات گسترده اف‌بی‌آی در باره آزار جنسی کشیشان نیواورلئان آغاز شد

دادگاه رومانی متهمان به قاچاق کودک را تبرئه کرد

بیش از ۴۰ سال زندان برای دو کشیش آرژانتینی متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان