دادگاه رومانی متهمان به قاچاق کودک را تبرئه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
کودکان سوار بر قطار در بخارست، پایتخت رومانی
کودکان سوار بر قطار در بخارست، پایتخت رومانی   -  Copyright  عکس از ای پی

حکم دادگاهی در رومانی مبنی بر تبرئه و آزادی متهمان به قاچاق کودک موجی از اعتراض را در میان کنشگران حقوق کودک و حقوق بشر برانگیخت.

دادگاه شهر مورِس در مرکز رومانی روز دوشنبه ۲۵ تن را که به قاچاق ۱۶۸ کودک از این کشور به بریتانیا متهم شده بودند تبرئه کرد.

دادستانان این پروندهٔ‌ جنجال‌برانگیز نزدیک به یک دهه تلاش کردند تا جرائم این افراد را در زمینه‌ٔ قاچاق کودک، پول‌شویی، تشکیل باند مجرمانه، و استفادهٔ غیرقانونی از سلاح اثبات کنند اما قاضی دادگاه تجدید نظر، ادعای آنان را وارد ندانست و به برائت متهمان رأی داد.

یکی از دادستانان پرونده اعلام کرد از «انکار واقعیت» به‌وسیلهٔ قاضی پرونده شگفت‌زده است زیرا آنها برای توجیه حکم تلاشی نکرده و شواهد و مدارک را به «داستان‌پردازی» تقلیل داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تمامی ۲۵ مرد مظنون در سال ۲۰۱۰ در لندن بازداشت شده بودند. در آن سال بیش از ۳۰۰ نیروی پلیس بریتانیا و رومانی همزمان عملیات مشترکی را آغاز کردند که هدف آن انهدام یک شبکهٔ قاچاق کودک بود که هستهٔ آن در شهر رومانیاییِ «تاندارِی» جای داشت.

بنا به گفتهٔ مقامات پلیس، اعضای این گروه کودکان ۷ تا ۱۵ ساله را از رومانی بریتانیا می‌آورده و سپس آنها را به دزدی و گدایی برای این گروه وا می‌داشته‌اند.

در ماه فوریه امسال که دادگاه بدوی به تبرئه این مجرمان رأی داده بود حدود ۲۰ سازمان غیرانتفاعی با نوشتن نامه‌ای به کمیسیون و شورای اروپا خواستار آن شدند که در زمینهٔ قاچاق انسان «مسئولیت رومانی را به مقامات این کشور یادآوری» نماید.