قهرمان بریتانیایی دو استقامت از تجربه «تلخ» دوران کودکی خود پرده برداشت

مو فرح، دونده برجسته بریتانیایی فاش کرد که قربانی قاچاق کودکان بوده است
مو فرح، دونده برجسته بریتانیایی فاش کرد که قربانی قاچاق کودکان بوده است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مو فرح، دونده دوی استقامت سومالیایی‌تبار اهل بریتانیا گفت که در کودکی و زمانی که ۹ سال داشته به بریتانیا قاچاق شده است تا به عنوان خدمتکار کار کند.

آگهی

مو فرح، دونده دوی استقامت بریتانیایی سومالیایی‌تبار گفت که در کودکی و زمانی که ۹ سال داشته به بریتانیا قاچاق شده است تا به عنوان خدمتکار در این کشور کار کند.

او به شبکه بی‌بی‌سی گفت که نام اصلی‌اش «حسین عبدی کاهین» است اما یک زن هنگامی‌که او را از جیبوتی به بریتانیا منتقل می‌کرد، نام «محمد فرح» را برایش انتخاب کرد.

به گفته مو فرح، این زن هنگامی‌که آن‌ها وارد بریتانیا می‌شوند، او را به آپارتمانی در منطقه هونسولو در غرب لندن می‌برد و کاغذی را که شماره تماس اقوامش روی آن نوشته شده بود، پاره می‌کند. این زن به مو فرح می‌گوید که اگر می‌خواهد خانواده خود را دوباره ببیند، نباید حرفی بزند.

مو فرح ۳۹ ساله هدف از تعریف داستان زندگی خود را به چالش‌کشاندن تصور عمومی از «قاچاق انسان» و «برداه‌داری» عنوان کرد.

او در مستندی که بی‌بی‌سی از زندگی‌اش تهیه کرده و قرار است به زودی پخش شود، گفت که در «سومالی‌لند» به دنیا آمده است و خانواده‌اش هیچوقت در بریتانیا ساکن نبوده‌اند. او در ادامه گفت که مادر و دو برادرش در «سومالی‌لند» زندگی می‌کنند و پدرش هم زمانی‌که او ۴ سال داشته در جنگ داخلی سومالی کشته شده است.

مو فرح در ادامه با بیان اینکه در نخستین سال‌های ورود به بریتانیا بیشتر خود را در حمام حبس و گریه می‌کرده، گفت که تا ۱۲ سالگی اجازه مدرسه رفتن نداشته است.

مو فرح که برای برون رفت از این وضعیت به دنبال راهی بوده است با آلن واتکینسون، معلم ورزش خود درباره هویت واقعی‌اش صحبت می‌کند. آقای واتکینسون با شنیدن صحبت‌های مو فرح با خدمات اجتماعی بریتانیا تماس می‌گیرد و به او کمک می‌کند تا یک خانواده سومالیایی سرپرستی موقتش را بپذیرند.

مو فرح با بیان اینکه هنوز دلتنگ خانواده واقعی خود است، گفت: «احساس می‌کردم بار زیادی از روی دوشم برداشته شده است و خودم شده‌ام. آن زمان بود که مو متولد شد، موی واقعی.» ‌این ستاره المپیک در ادامه گفت که دویدن تنها نجات‌دهنده‌اش از این وضعیت بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به گزارش بی‌بی‌سی، مو فرح در سال ۲۰۰۰ و پس از درخواست شهروندی بریتانیا، شهروند این کشور شد. او همچنین در سال ۲۰۱۳ نشان «CBE»، سومین رتبهٔ عالی شوالیه‌گری را از ملکه بریتانیا دریافت کرد.

مو فرح گفت که حضور فرزندانش او را ترغیب کرده‌اند تا گذشته خود را فاش کند. پیشتر او گفته بود که با خانواده‌اش به‌ عنوان پناهجو به بریتانیا آمده است.

برنده چهار طلای المپیک و چند عنوان جهانی همچنین گفت که سرنوشت آن محمد فرح که مدارک و صندلی‌اش را در هواپیما گرفته، ذهن او را مشغول کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشکسالی و قحطی بی‌سابقه در سومالی تحت‌الشعاع بحران‌ اوکراین

دادگاه رومانی متهمان به قاچاق کودک را تبرئه کرد

از تجاوز تا قاچاق انسان؛ چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی