خشکسالی و قحطی بی‌سابقه در سومالی تحت‌الشعاع بحران‌ اوکراین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زنان سومالیایی در انتظار سهم آب و غذا
زنان سومالیایی در انتظار سهم آب و غذا   -   کپی رایت  Farah Abdi Warsameh/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

سازمان ملل اعلام کرد که برای مقابله با خشکسالی بی سابقه در سومالی با کمبود شدید منابع مالی مواجه است.

این نهاد می گوید «خشکسالی مرگبار و ویرانگر سومالی تحت‌الشعاع بحران‌های انسانی از جمله جنگ در اوکراین» قرار گرفته است.

عدم بارش باران در سه فصل متوالی در این کشور جان بیش از ۴.۵ میلیون نفر، تقریبا ۳۰ درصد ازجمعیت این کشور جنگ زده،‌ را تهدید می کند.

آدام عبدالمولا، نماینده کمیساریای کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد در سومالی در یک نشست مطبوعاتی چهارشنبه گفت که «سازمان ملل تاکنون تنها موفق شده ۳ درصد از ۱.۴۶ میلیارد دلار مورد نیاز برای کمک به قربانیان خشکسالی را تامین کند.»

او در این نشست مطبوعاتی تاکید کرد که وضعیت در سومالی وخیم است و به سرعت در حال بدترشدن است.

مسئول کمک های بشردوستانه سازمان ملل در سومالی با ابراز نگرانی تاکید کرد که «پیش از شروع بحران اوکراین، خشکسالی سومالی تحت الشعاع بحران در یمن و افغانستان بود و حالا با آغاز جنگ در اوکراین تمام تمرکز جامعه جهانی به این بحران معطوف شده است.»

براساس گزارش سازمان ملل متحد تا امروز بیش از ۶۷۱ هزار نفر در سومالی در جستجوی آب، غذا یا چراگاه برای دام های خود مجبور به ترک خانه های خود شده اند که بیش از دو برابر ۲۴۵ هزار نفری است که در ماه دسامبر آواره شدند.

سومالی که سالها درگیر جنگ داخلی و تروریسم بوده حال با خشکسالی بی سابقه روبرو شده است.

نماینده کمیساری کمک های بشردوستانه سازمان ملل در این کشور می گوید جامعه جهانی «حساسیت های خود را نسبت به بحران و بلایای طبیعی» در آفریقا از دست داده است. 

 آدام عبدالمولا در این نشست گفت که «اگر امسال در ماه آوریل، ماه بارش باران در سومالی، کمتر ازحد متوسط باشد امکان دارد در یک بحران بشری بزرگ در این کشور قرار بگیریم.»

سازمان ملل موفق شده بود در سال ۲۰۱۷ با کمک هایش، از یک قحطی سراسری در سومالی جلوگیری کند.

این کشور در سال ۲۰۱۱ بزرگترین بحران خشکسالی و قحطی ناشی از آن را تجربه کرد که در پی آن ۲۶۰ هزار نفر که نیمی از آنها را کودکان تشکیل می دادند بدلیل گرسنگی جان دادند.