پاپ فرانسیس قاعده رازداری را برای پرونده‌های آزار جنسی ملغی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پاپ فرانسیس قاعده رازداری را برای پرونده‌های آزار جنسی ملغی کرد
کپی رایت  AP

پاپ فرانسیس، پیشوای کاتولیک‌های جهان روز سه‌شنبه با صدور دو فرمان الزام به رازداری در کلیسا درباره پرونده‌های آزار جنسی را ملغی کرد.

در سال‌های اخیر ملزم بودن کلیسای کاتولیک و به‌ویژه کشیش‌های عالی‌رتبه به رازداری در بسیاری از پرونده‌های مربوط به آزار و اذیت جنسی جنجالی شده بود. احتمالا پرونده محکومیت کیفری کاردینال بَربَرن (Barbarin)، اسقف اعظم کلیسای لیون پر سر و صدا ترین مورد از این دست بوده است. کاردینال بربرن باوجود آگاهی از سوءاستفاده جنسی گسترده از کودکان پیشاهنگ توسط یکی از کشیش‌های تحت امرش، از افشای آن خودداری کرده بود.

کشیش‌های کلیسای کاتولیک ت اکنون و براساس قاعده عمومی به رازداری درباره گناهان مومنان و علنی نکردن آن ملزم بودند.

با این تصمیم، از این پس کشیش‌هایی که در جریان بروز سوء استفاده یا آزار و اذیت جنسی در جامعه مذهبی خود بوده اند، باید با ماموران پلیس و مقام‌های قضایی همکاری کنند.

بنا به اعلام واتیکان، پاپ همچنین الزام به سکوت کارکنان کلیسا که درباره موارد آزار و اذیت جنسی اطلاع دارند را نیز ممنوع کرده است.

الغای قاعده رازداری درباره موارد آزار و اذیت و سوءاستفاده جنسی، یکی از خواست‌های جدی کلیساهای کاتولیک از واتیکان در کنفرانسی ویژه برای رسیدگی به این گناه در ماه فوریه بود.

هر دو فرمان صادر شده از سوی پاپ فرانسیس دستورهایی هستند که پیشوای کلیسای کاتولیک جهان می‌تواند با استفاده از حدود گسترده اختیارات خود صادر و به مجموعه حقوق مذهبی اضافه کند.

آزار و اذیت جنسی و به‌ویژه سوءاستفاده از کودکان یکی از رفتارهای تاریخی و جریان ساز کلیسای کاتولیک به شمار می‌رود.

به توییتر یورونیوز بپیوندید