کاردینال محکوم در پرونده کودک‌آزاری استعفای خود را تسلیم پاپ می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیلیپ بربرن کاردینال فرانسوی
فیلیپ بربرن کاردینال فرانسوی   -  Copyright  رویترز

پاپ فرانسیس بالاترین مقام کلیسای کاتولیک روز دوشنبه، ۱۸ مارس، کاردینال فیلیپ بربرین اسقف اعظم فرانسوی را به حضور می‌پذیرد. قرار است در این دیدار کاردینال استعفای خود را تسلیم پاپ کند.

دادگاهی در فرانسه مدتی پیش فیلیپ بربرن را به اتهام سکوت در برابر اذیت و آزار جنسی کودکان توسط یکی از کشیش‌های زیردستش مجرم شناخت و به ۶ ماه حبس محکوم کرد.

بنا بر حکم دادگاه، فیلیپ بربرن بین ماه ژوئیه سال ۲۰۱۴ تا ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی دست به پنهان‌کاری در پرونده اذیت و آزار جنسی یک کودک پسر توسط کشیش «برنار پرنا» زده بوده است.

فیلیپ بربرن عالی‌ترین مقام کلیسای کاتولیک در فرانسه و نماینده مستقیم پاپ فرانسیس است.

پاپ فرانسیس از زمان طرح این پرونده به دفعات از آقای بربرن دفاع کرده بود و یک بار نیز در سال ۲۰۱۶ استعفای وی قبل از برگزاری دادگاه را «بی احتیاطی و سوءتعبیر» خوانده بود.

کاردینال بربرن پس از دریافت حکم با قربانیان ابراز همدردی کرده بود

بیشتر بخوانید:

هرچند پاپ فرانسیس در فوریه امسال در جمع کنفرانس ویژه در خصوص آزار جنسی کودکان که با حضور ۱۱۴ اسقف کلیسای کاتولیک برگزار می‌شد گفت: «هیچ آزاری، چنانچه تا الان رسم بوده، نباید سرپوش گذاشته شود و ناچیز قلمداد گردد.»

پذیرش یا عدم پذیرش استعفا ممکن است چندین هفته به طول بیانجامد.

پاپ فرانسیس در ماه اکتبر سال گذشته سه هفته پس از آن که کشیش ۷۷ ساله آمریکایی، دونالد ووئرل، استعفای خود را تسلیم کرد آن را پذیرفت. آقای ووئرل در دادگاه محکوم به سرپوش گذاشتن بر آزار جنسی کودکان در ایالت پنسیلوانیا شده بود.

پرونده اختفا و پنهان‌کاری کودک‌آزاری در فرانسه از سال ۲۰۱۵ و با شکایت یکی از قربانیان گشوده شد.

سازمان غیردولتی موسوم به «صداهای رها شده» پیگیر شکایت چندین قربانی است که در سال‌های کودکی و در زمانی که عضو گروه پیشاهنگی وابسته به کلیسای کاتولیک بودند، مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید