Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس: گشت ارشاد موفق نبوده است

تصویر از ویدیوی اسوشیتدپرس
تصویر از ویدیوی اسوشیتدپرس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حجاب در ایران بر اساس قانون اجباری است. این مساله واکنش‌هایی از سوی نسل جوان جامعه به دنبال دارد. آنها خواهان سبک زندگی جدیدی هستند و در این میان گاهی برخی تنبیه‌ها از جمله گشت ارشاد یا توقیف ماشین به دلیل بدحجابی در انتظار آنها است.

آگهی

مساله حجاب در ایران از زوایه دوربین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گفت‌وگو با گروهی از جوانان و یک نماینده مجلس بررسی شده است.

حجاب در ایران بر اساس قانون اجباری است، نه تنها برای شهروندان مسلمان و غیرمسلمانی که داخل ایران زندگی می‌کنند بلکه گردشگران و چهره‌های سیاسی که به ایران می‌آیند نیز باید حجاب بگذارند. علاوه بر این سال‌ها است که در ایران پلیس ویژه نظارت بر پوشش زنان با عنوان «گشت ارشاد» راه افتاده است. برخورد این پلیس با نسل جوان با انتقادهایی از سوی جامعه و گاه سیاستمداران مواجه شده است.

«شاید من هم حجابم را بردارم»

گفت‌وگوها نشان از آن دارد که سیاست‌های حجاب از جمله گشت ارشاد در سال‌های گذشته کارآمد نبوده است.

نیکی قاسم‌پور ۱۸ ساله و دانش‌آموز دبیرستان می‌گوید: «اگر بپذیرند حجاب کاملا از بین رفته و دیدگاه خوبی نسبت به افرادی که حجاب ندارند وجود داشته باشد شاید من هم حجابم را بردارم اما در غیراینصورت نه.»

«به خاطر اینکه پول بگیرند انگ بی‌حجابی می‌زنند»

پریناز معصومی ۲۰ ساله و دانش‌آموز است. او نیز از اینکه به بهانه پایین افتادن روسری‌اش دو هفته است که ماشین‌شان توقیف شده گله دارد و می‌گوید: «می دانم شالم پایین نیفتاده اما به خاطر اینکه پول بگیرند به همه انگ بی‌حجابی می‌زنند.»

پروانه سلحشوری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس می‌گوید: «گشت ارشاد در اینکه بتواند حجاب را برای زنان نهادینه کند، موفق نبوده است. همیشه سوال من از سیاستمداران این است که آیا سیاستگذاری‌ها موفق بوده؟ چرا که می‌بینید گشت ارشاد جواب نداده است.»

حجاب خط قرمز است

خانم سلحشوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره تغییر قوانین حجاب در ایران می‌گوید: «درباره تغییر قانون باید بگویم در مجلس و در جاهای دیگر کار به تنهایی پیش نمی‌رود. حجاب از خط قرمزها است، من به حجاب معتقد هستم اما بر این باورم آنچه در ایران می‌بینیم حجاب اسلامی نیست.»

هانیه مقدسی، ۲۵ ساله و خانه دار است. او می‌گوید: «الان یا خیلی شور است و یا خیلی بی نمک. می‌خواهند با زور با آن برخورد کنند تا شبیه آن چیزی شود که خودشان هم نمی‌خواهند بشود اما فکر می‌کنند که درست است.»

مساله حجاب اجباری در ایران در سایه فعالیت‌های گشت‌ارشاد گاه‌وبیگاه خبرساز می‌شود. به ویژه اینکه چندی پیش تصاویری از برخورد با چند دختر به دلیل پوششی که نامناسب خوانده شده در شبکه‌های اجتماعی حساسیت برانگیز شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برخورد «خشونت‌بار» گشت ارشاد ایران با دختر جوان؛ «مهسا هم رفت»

جام‌جهانی زنان؛ اخراج دو تماشاگری که مدافع حضور زنان ایرانی در استادیوم‌ها بودند

فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: با حجاب اجباری مخالفم