Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جام‌جهانی زنان؛ اخراج دو تماشاگری که مدافع حضور زنان ایرانی در استادیوم‌ها بودند

نشان فیفا در مسابقات جام جهانی زنان
نشان فیفا در مسابقات جام جهانی زنان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه فدراسیون جهانی فوتبال ضمن نادرست خواندن اقدام مسئولان فرانسوی در بیرون کردن تماشاگران حامی حق زنان ایرانی آمده است: «فیفا معتقد است حمایت از حق زنان ایرانی برای ورود به استادیوم های فوتبال یک مسئله اجتماعی است و نه سیاسی. بر این اساس پیام درج شده بر روی پیراهن دو هوادار اخراج شده مغایر با

آگهی

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا اقدام مسئولان برگزاری یکی از مسابقات جام جهانی زنان در بیرون کردن تماشاگرانی که خواهان ورود زنان ایرانی به استادیوم های ورزشی کشورشان شده بودند را نادرست و اشتباه خواند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دو تماشاگر رقابت های جام جهانی زنان در فرانسه روز شنبه با تی شرت هایی که بر روی آنها شعارهایی در حمایت از حق زنان ایرانی برای ورود به استادیوم های ورزشی نوشته شده بود به تماشای مسابقه میان دو تیم کانادا و نیوزیلند نشسته بودند.

به گزارش رویترز دو فرد یاد شده که بر روی پیراهنشان شعاری در ارتباط با حجاب زنان در ایران نیز درج شده بود با درخواست مسئولان برگزاری بازیها از استادیوم محل انجام مسابقه به بیرون هدایت شدند.

بر اساس قوانین وضع شده در ایران زنان ایرانی حق ورود به استادیوم هایی که یک مسابقه ورزشی میان مردان در آن برگزار می شود را ندارند. این قانون در حال حاضر بیشتر در استادیوم های محل برگزاری مسابقات فوتبال مردان مصداق دارد، به نحوی که در مواردی متعدد مشاهده شده است که زنان و دختران علاقمند به تماشای فوتبال برای دور زدن این قانون اقدام به پوشیدن لباس مبدل و گریم مردانه کرده اند.

این قانون همچنین در برخی مسابقات نظیر فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا میان پرسپولیس تهران و کاشیما آنتلرز ژاپن و نیز مسابقات لیگ جهانی والیبال که به تازگی در شهر ارومیه برگزار شد با استثناهایی همراه شده بود.

بیشتر بخوانید:

در بیانیه فدراسیون جهانی فوتبال ضمن نادرست خواندن اقدام مسئولان فرانسوی در بیرون کردن تماشاگران حامی حق زنان ایرانی آمده است: «فیفا معتقد است حمایت از حق زنان ایرانی برای ورود به استادیوم های فوتبال یک مسئله اجتماعی است و نه سیاسی. بر این اساس پیام درج شده بر روی پیراهن دو هوادار اخراج شده مغایر با قوانین فیفا نبوده است.»

در این گزارش مشخص نشده است که افرادی یاد شده از چه ملیتی بوده و یا پس از اخراج چه واکنشی نشان داده اند. فیفا در این بیانیه تاکید کرده است که «مسئولان امنیت ورزشگاه گرونوبل نباید تماشاگرانی که این پیراهن ها را به تن داشتند از استادیوم اخراج می کردند حتی اگر در پشت پیراهن های آنها نیز پیام های دیگری درج شده بود.»

گفتنی است که جانی اینفانتینو رئيس فیفا از کسانی است که مدام پیگیر آزاد کردن حق و ورود زنان ایرانی به استادیوم‌های ورزشی بوده و برای این موضوع حتی با حسن روحانی رئيس جمهوری ایران هم رایزنی کرده است. گفته می‌شود فیفا فشار زیادی بر ایران وارد می‌کند تا حق ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال را کسب کند.

بیشتر بخوانید:

رقابت های جام جهانی زنان در کشور فرانسه در جریان است و فینال این رقابت ها قرار است روز هفتم ژوئیه در شهر لیون برگزار شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس: گشت ارشاد موفق نبوده است

گزارش تصویری: زنان ایرانی به استادیوم سرپوشیده آزادی رفتند

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند