Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: با حجاب اجباری مخالفم

فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: با حجاب اجباری مخالفم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

او در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید که محمود احمدی نژاد «۸۰ سال کشور را به قهقرا برد» و احمد جنتی «شورای نگهبان را قبضه كرده و نمی‌گذارد هیچ تحول و تحرک و پیشرفتی در این عرصه اتفاق بیافتد.»

آگهی

فائزه هاشمی بهرمانی دومین دختر اکبر هاشمی، متولد سال ۱۳۴۱ خورشیدی است. وی در پنجمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از تهران نامزد شد و توانست به مجلس راه یابد .علاوه بر این خانم هاشمی سابقه مدیر مسئولی روزنامه زن و ریاست بر فدراسیون اسلامی ورزش بانوان را در كارنامه خود دارد. روزنامه‌ای كه در سال ۷۸ توقیف و فدراسیونی كه در سال ۱۳۹۰ بدلیل عدم تخصیص بودجه در دولت محمود احمدی نژاد منحل شد.

وی هم اكنون به عنوان یك فعال سیاسی، فعال در حوزه بانوان و عضو حزب كارگزاران سازندگی مشغول به فعالیت است.

نوزدهم دی ماه امسال مصادف بود با نخستین سالگرد درگذشت پدر فائزه هاشمی، اكبر هاشمی رفسنجانی؛ چهره شناخته شده‌ای كه از او به عنوان یكی از پرنفوذترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران یاد می‌شود.

به همین بهانه خبرنگار یورونیوز در تهران به سراغ خانم هاشمی رفته تا در گفت‌و‌گویی اختصاصی از وی در خصوص مسایل مرتبط با حوزه بانوان و همچنین خانواده هاشمی پس از درگذشت پدرش سوال كند.

«از ابتدای انقلاب تا به امروز تحولات عظیمی اتفاق افتاده»

فائزه هاشمی در پاسخ به این سوال كه چرا حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی علیرغم حساسیت‌های جامعه محقق نشده و سدهای موجود در این راه چگونه باید شكسته شوند می گوید: «اعتقاد ندارد كه اتفاقاتی نیافتاده» است.

وی با اشاره به موضوع حضور فعلی زنان در عرصه‌های ورزشی و سیاسی می‌گوید: «در ورزش یا در عرصه اجتماعی و سیاسی از ابتدای انقلاب تا به امروز تحولات عظیمی اتفاق افتاده است. در دوره اقای احمدی نژاد وزیر زن داشتیم یا مدیران زن در حد معاون وزیر و نمایندگان مجلس وجود دارند اما این تعداد كم است.»

«حضور جدی بانوان در عرصه های مختلف نیازمند سهمیه است»

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ایران عدم تخصیص سهمیه برای حضور بانوان در عرصه‌های مختلف به ویژه انتخابات، را از دلایل عدم توفیق بانوان در انتخابات می‌داند و با اشاره به تجربه غرب در این خصوص می گوید: «ما سهمیه نداریم، كشورهای غربی و توسعه یافته ابتدا با سهمیه شروع كردند و بعد از عادی شدن حضور زنان سهمیه برداشته شد.»

«موضوعات مربوط به زنان را سیاسی می‌بینم»

مدیر مسئول سابق روزنامه زن با اشاره به اینكه مسائل مربوط به زنان در برخی برهه‌ها حساسیت زا می‌شود می‌گوید: «من موضوعات زنان را سیاسی می‌بینم، چون ارتباط مستقیم با موضوع حقوق بشر دارد و حقوق بشر نیز مقوله سیاسی به حساب می‌آید. هرچه یک جامعه سنتی و مذهبی باشد، مسایل زنان سخت‌تر است. زمانی كه من موضوع دوچرخه سواری زنان را مطرح كردم حساسیتی نبود اما با حضور من در عرصه سیاسی و برای انتخابات مجلس به عنوان ضد تبلیغ و برای تخریب من از آن استفاده شد. حضور زنان در استادیوم‌ها در زمان آقای احمدی نژاد انجام می‌شد اما در دوره آقای روحانی سختگیری شد و مانع این قضیه شدند.»

خانم هاشمی با تاكید بر اینكه فضای مجازی در گسترش مطالبات زنان كمک كرده می‌افزاید: «امروز زنان مطالباتشان را مطرح می‌كنند، برای مطالبات می‌جنگند و مبارزه مدنی دارند و در حال گرفتن نتیجه هستند.»

برای آگاهی از اخبار جهان نسخه iOS یا اندروید اپلیکیشن یورونیوز را دریافت کنید. (زبان برنامه را در منوی تنظیمات به فارسی تغییر دهید)

«حسن روحانی همیشه اصولگرا بوده»

وی از بخشنامه رئیس جمهوری در الزام وزیران به اختصاص ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی كشور به زنان تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه به عنوان مهمترین نمود پیگیری مطالبات زنان اشاره می‌كند، هرچند با انتقاد از عملكرد دولت آقای روحانی در حوزه زنان اینطور می‌گوید: «انتظار ما بیشتر از این بود و شرایط محقق كردن این انتظارات هم بود. آقای روحانی همیشه اصولگرا بوده‌اند، اما پایگاه رای ایشان نزد اصلاح طلبان بود. طبیعی است كه به مطالبات اصلاح طلبان توجه بیشتری شود. حتی اصولگرایان هم به آقای روحانی معترض بودند كه چرا وزیر زن ندارد. البته می‌دانیم موانع و فشارها بر آقای روحانی از كجاست.»

این فعال سیاسی با بر شمردن دو راه حل برای دستیابی زنان به جایگاهشان در تشریح این دو راهكار می‌گوید: «یک راه حل حضور زنان در جایگاه‌های مدیریتی است، اعتقاد دارم اگر زن‌ها در تصمیم گیری‌ها، سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌ها در سطح كلان مشاركت جدی داشته باشند به سمتی خواهند رفت كه جامعه هم زنان را می‌بیند، حقوق زنان را هم می‌بینید و این مشاركت و ورود نگاه زنانه به مدیریت كشور، خودش سرمنشا حل مشكلات زنان خواهد شد.

مساله دوم نیز قوانین ما است. به نظر من ما قوانین تبعیض آمیز زیادی بین زن و مرد و به ویژه در خانواده داریم. اگر از منظر حقوقی دولت یا نمایندگان مجلس كه خوشبختانه از اصلاح طلبان هستند بروند به سمت برداشتن تبعیض ها از قوانین، قدم بزرگی برداشته خواهد شد.»

عدم حضور در فضای مجازی

فائزه هاشمی اگرچه یك فعال سیاسی و فعال در حوزه بانوان است اما از در فضای مجازی هیچگونه حضوری ندارد ، او حتی تلفن همران نیز ندارد، وی در توجیه ندشتن تلفن همراه دلیل آن را آزار دهنده بودن آن و لزوم پاسخگویی همیشگی به دلیل تماس های بالا عنوان می كند، اما در خصوص عدم حضور در فضای مجازی به نكته ای جالب اشاره دارد :

متاسفانه من نه موبایل دارم ،نه در فضای مجازی هستم و به شدت از تكنولوژی دورم . با اینكه در فضای مجازی نیستم و كم حرف می زنم اما دائم در دادگاه هستم، حال اگر در فضای مجازی هم بودم حتما دائم پرونده برایم درست می شد. به صلاحم است كه در فضای مجازی نباشم و كمتر حرف بزنم .

آگهی

بیشتر بخوانید:محکومیت جدید فائزه رفسنجانی

«ممنوع الخروجی پابرجاست»

فائزه هاشمی در خصوص ممنوع الخروجی خودش از كشور می گوید : فكر می كنم كه هنوز ممنوع الخروج باشم. هنوز چك نكرده ام، نماینده دادستان در یكی از جلسات دادگاه به منم گفت فكر می كنم ممنوع الخروجی شما را تمدید كرده‌ایم.

وی در پاسخ به اینكه از خانواده آقای هاشمی چند نفر ممنوع الخروج هستند با خنده می گوید: بچه ها به من گفته اند كه چیزی از ما نگو، در كل شش نفر ممنوع الخروج هستند، فرزند من، فرزند محسن، فرزند مهدی، خود مهدی و یاسر ممنوع الخروج هستند.

بیشتر بخوانید: فائزه هاشمی: پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌ الخروج شده‌اند

آگهی

وصیتنامه‌ای كه پیدا نشد

پس از درگذشت اكبر هاشمی رفسنجانی یكی از موضوعات مهمی كه مورد توجه قرار گرفت موضوع وصیتنامه او بود، یاسر هاشمی كوچک ترین فرزند او پیش از این در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود: «هنوز نتوانسته‌ایم وصیتنامه اصلی ایشان را که خبر داریم نوشته و در جایی گذاشته بود، پیدا کنیم.»

فائزه هاشمی در خصوص سرنوشت وصیتنامه اصلی پدرش اینطور پاسخ می دهد: «من در مورد وصیت نامه دیگر پدرم صحبت نكردم. فاطی و یاسر این را گفته بودند. ولی نمی‌توان فكر كرد كه چنین شخصیتی وصیت نامه نداشته باشد. البته ایشان یک وصیت نامه داشتند كه خیلی قدیمی است و آن موجود است اما احتمالا فاطی كه چنین صحبتی كرده خیلی مطمئن بوده كه وصیتنامه دیگری وجود داشته است.»

«برای ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارم»

فائزه هاشمی با تاكید بر اینكه هیچ گاه برای حضور خودش در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد فكر و برنامه‌ای نداشته می‌گوید: «البته اینكه زنان بتوانند رئیس جمهور شوند، خیلی علاقمند هستم و فكر می كنم خانم‌هایی را داریم كه این توانایی را دارند. بحث‌هایی هم بود در مورد واژه رجل سیاسی كه در قانون آمده است و متاسفانه شورای نگهبان به غلط آن را صرفا مرد تفسیر می كند.»

«اگر رئیس جمهور بودم شایسته سالاری و توسعه اولویت‌های اول من بود»

خانم هاشمی در پاسخ به این سوال خبرنگار یورونیوز كه اگرشما امروز رئیس جمهور بودید، چه اولویتی را در دستور كار خود داشتید می‌گوید: «اولویت كلی من توسعه است. كشور به آبادانی برسد، مردم در رفاه باشند، برابری باشد، تبعیض نباشد، آزادی باشد. هم توسعه سیاسی و هم اقتصادی، در همه زمینه‌ها باید توسعه اتفاق بیافتد اما پایه توسعه را حكمرانی خوب یا دموكراسی می‌دانم.»

آگهی

وی ادامه می‌دهد: «از همه چیز مهمتر و اولویت نخست من چرخش نخبگان، شایسته سالاری و مدیریت درست است. یكی از مشكلات فعلی ما كه فكر می كنم به آن بی توجه هستیم سوء مدیریت است.»

دختر هاشمی بودن عامل موثر در موفقیت‌ها

رئیس سابق فدراسیون اسلامی ورزش بانوان شناخته شدنش با ورود به عرصه ورزش بوده است تاكید می‌كند كه بخش عمده كارهایی را كه موفق به انجام آنها گشته به خاطر دختر آقای هاشمی بودن بوده است، او می‌گوید: «افراد تحویل می‌گرفتند من را، و گوش می‌دادند به حرف من و می‌توانستم تاثیرگذار باشم و مطالبات زنان ورزشكار را دنبال كنم و به نتیجه برسانم. دختر آقای هاشمی بودن خیلی عامل موثری بوده در موفقیت‌های من، البته اگر موفقیتی داشته‌ام. البته عملكرد خودم نیز بوده است چون بسیاری را داریم كه دختر یا فرزند شخصیتی بوده‌اند و عملكرد یا فعالیتی نداشته‌‌اند.»

«رانت داشتم اما نه برای خودم»

خانم هاشمی در پاسخ به این سوال كه آیا این حمایت‌ها و نام پدر رانتی را برای او فراهم ساخته می‌گوید: «بله، اما از این رانت برای خدمت استفاده كردم، خودم كه استفاده‌ای نبردم بلكه دائم هزینه دادم‌، فحش خوردم زندان رفتم، مدت‌هاست كه هیچ پستی به من نمی‌دهند از رانت آبروی خودم و خانواده‌ام استفاده كرده‌ام و مایه گذاشته‌ام برای اینكه بتوانم مشكلی را از جامعه به ویژه در حوزه زنان حل كنم.»

فائزه هاشمی در پاسخ به این سوال كه در مسایل مختلف و موضع‌گیری‌های او تشویق یا تنبیه از سوی پدرش چگونه بود گفت: «تشویق به این صورت كه به ایشان برای انجام كاری مراجعه می‌شد، اگر حمایت می‌كردند، این تعبیر می‌شد كه موافق هستند كه كمک می‌كنند، در مواردی هم كه مخالف بودند به دلیل اینكه خیلی ایشان را قبول داشتم و دارم، در كلیات حرف‌های ایشان را قبول داشتم و تبعیت می‌كردم.»

آگهی

«دیدار جنجالی با خانواده بهائیان»

وی در پاسخ به این سوال كه چطور بر خلاف نظر پدرش در خصوص دیدار با خانواه بهائیان موضع گرفت و مجددا نیز دیداری از این دست داشت می‌گوید: «رسانه‌ها شیطنتی كردند من قبل از واكنش ایشان كار خودم را تایید كرده بودم اما رسانه‌ها شیطنت كردند و بعد از اعلام نظر پدر اینطور منعكس كردند كه آقای هاشمی گفته‌اند فائزه اشتباه كرده و من هم گفته‌ام كه هیچ اشتباهی نكرده‌ام. به هرحال آنها در زندان هم بندی‌های من بوده‌اند و دوستی و رابطه عاطفی ایجاد شده بود، بابا به من نگفت كه چرا رفتی، تنها وقتی كه من را بعد از این جریان دید گفت: دیدی چه جنجالی شد. همین. به من نگفت چرا رفتی یا اشتباه كردی كه رفتی.»

بیشتر بخوانید: فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: خلافی نکرده‌ام و پشیمان نیستم

دومین دختر هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این پرسش كه آیا پدرش از مشورت فرزندان استفاده می كرد می‌گوید: «این طور نبود كه ایشان بیایند و با ما مشورت كنند. ممكن بود در موضوعی كه ما می‌دانستیم از ما سوال می كردند كه جریان از چه قرار بوده برای مثال جریانی برای اتوبوس نویسندگان پیش آمد و آقای بهنود آن را تعریف كردند. آقای بهنود آن زمان در روزنامه زن همكار ما بودند. این ماجرا را ایشان برای من تعریف كرد من هم برای بابا تعریف كردم. بابا با آقای بهنود تماس گرفتند و از ایشان ماجرا را جویا شدند. (مسعود بهنود در تماسی كه از سوی خبرنگار یورونیوز با او برقرار شد این ماجرا را تایید كرد.) اینطوری ما اطلاعات به بابا می دادیم و حتما موثر هم واقع می شده. اما اینكه از ما مشورت بگبرد یا اینكه می گفتند بچه ها برای اقای هاشمی تعیین تكلیف می كنند ، نه اصلا چنین چیزی نبوده.»

«با حجاب اجباری مخالفم»

آگهی

این فعال حوزه زنان با اشاره به اینكه با حجاب است و حجابش سنتی است، می‌گوید: «خانواده من مسلمان بودند و با حجاب بودند و من هم با حجاب هستم و ناراضی هم نیستم از این قضیه و اعتقاد دارم به حجاب. اما با حجاب اجباری مخالفم و معتقدم حجاب یا هر موضوع دیگری چیزی است كه انسان ها باید خودشان انتخاب كنند. چون نتیجه‌اش آن چیزی كه دلمان می‌خواهد نمی‌شود.»

«من خودم را فمینیست اسلامی می‌دانم»

فائزه هاشمی به صراحت خود را یک فمنیست می‌داند. او در توضیح چنین می‌گوید: «من خودم را فمینیست اسلامی می‌دانم. از منظر من فمینیسم یعنی برابری حقوق زن و مرد و به این معنی من دنبال برابری حقوق زن و مرد هستم. اعتقاد دارم اسلام هم همین شرایط را دارد، مواردی هم كه به اسلام استناد می‌شود كه نابرابری و تبعیض وجود دارد و می‌گویند كه اسلام گفته، من آن را اسلام نمی‌دانم بلكه برداشت ناصحیح از اسلام می‌دانم.»

رئیس سابق فدراسیون اسلامی ورزش بانوان با ابراز خرسندی از تحولات صورت گرفته در حوزه زنان در عربستان سعودی می‌گوید به نظرم خیلی هم دیر است و باید زودتر این اتفاقات در عربستان می‌افتاد البته، حس می‌كنم كه تا حدودی این اتفاقات نمایشی است، اما عیبی ندارد حتی اگر نمایشی هم باشد این خودش پایه می‌شود و عمق پیدا می‌كند و جایگاه خودش را پیدا خواهد كرد یعنی حتی نمایشی بودنش هم از ارزشش نمی‌كاهد.»

در پایان این گفت و گو از خانم فائزه هاشمی بهرمانی خواسته شد در یك كلمه یا حداكثر یك جمله نظرش را در مورد اسامی زیر بیان كند.

آگهی
  • زندان اوین: در بخش زندانیان سیاسی جای بزرگان جای فرهیختگان
  • حسن روحانی: زیادی محافظه كار
  • محمود احمدی نژاد: ۸۰ سال كشور را به قهقرا برد
  • **حصر: **بدتر از زندان انفرادی
  • برادران لاریجانی: نظری ندارم حساسیتی هم ندارد
  • **احمد جنتی: **ایشان شورای نگهبان را قبضه كرده و نمی گذارد هیچ تحول و تحرك و پیشرفتی در این عرصه اتفاق بیافتد
  • **پوتین: **شخصیت ایشان به دلم نمی نشیند. به نوعی ایشان را دیكتاتور می‌بینم
  • سوریه: قربانی اهداف همسایگان
  • **سید محمد خاتمی: **مردی بود كه ایستاد و برای آرمان‌هایش هزینه داد 

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس: گشت ارشاد موفق نبوده است

خشونت پلیس علیه دختری جوان؛ وزیر کشور ایران: بررسی می‌کنیم

محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد