تنش‌ بین اوکراین و روسیه؛ جت‌های جنگی روسیه در کریمه به زمین نشستند

 تنش‌ بین اوکراین و روسیه؛ جت‌های جنگی روسیه در کریمه به زمین نشستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جت های جنگی روسیه در حالی وارد کریمه شدند که که روز گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز تلویحا خبر گسترش پایگاه نظامی روسیه در کریمه را تحریکات کارزار انتخاباتی پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین خوانده بود.

آگهی

بیش از ۱۲ جت جنگی SU-27 و SU-30 روسیه با هدف تقویت نیروهای این کشور روز شنبه در جزیره کریمه بر زمین نشستند.

شاهدی به رویترز گفته است که این جت ها در پایگاه هوایی بیلبک کریمه فرود آمده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلویحا خبر گسترش پایگاه نظامی روسیه در کریمه را تحریکات کارزار انتخاباتی پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین خوانده بود.

خبرنگار یورونیوز روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی از پوتین پرسیده بود که شنیده می شود روسیه در حال انتقال تدارکات نظامی به کریمه است، آیا مقامات روسیه می خواهند پایگاه نظامی در آنجا بسازند؟ آیا روسیه می خواهد کریمه را بطور کامل به حوزه دریایی خودش ملحق کند؟

رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به این پرسش خبرنگار یورونیوز گفت: «این ادعاها تحریکات حساب شده‌ای است که بخشی از کارزار انتخاباتی آقای پوروشنکو (رئیس جمهوری اوکراین) است.»

**بیشتر بخوانید: **

جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ تحت اشغال روسیه درآمد و پس از برگزاری رفراندوم در این جزیره، اکثریت به الحاق کریمه به روسیه رای دادند.

الحاق کریمه به روسیه پس از آن رخ داد که تظاهرات خیابانی در کی‌یف منجر به فرار ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری وقت اوکراین به روسیه شد. از این زمان بود که تنش میان مسکو و کی‌یف روز به روز افزایش یافت و با آغاز درگیری های خشن میان نیروهای ارتش اوکراین و جدایی طلبان شرق اوکراین که مورد حمایت روسیه هستند، این تنش ها به شکل بی سابقه ای گسترش یافت.

در ماه گذشته نیز سه کشتی نیروی دریایی اوکراین و خدمه‌هایش از سوی نیروی دریایی روسیه توقیف شدند که این موضوع باعث افزایش تنش های نظامی شده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه مقامات اوکراین را متهم کرده است که در حال آماده سازی تحریکاتی در نزدیکی کریمه قبل از پایان سال جاری میلادی هستند و احتمالا افزایش فعالیت نظامی روسیه در کریمه را باید مرتبط با این ادعا ارزیابی کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوختگیری جت‌های روسی در آسمان

مخالفان و موافقان الحاق کریمه به روسیه در جشنواره بهاری

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟