Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اختلاف نظر کشورهای اروپایی درباره الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه

اختلاف نظر کشورهای اروپایی درباره الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نشست رهبران اروپایی که روز یکشنبه برگزار شد اختلاف نظر رهبران کشورهای اروپایی برسر الحاق آلبانی و مقدونیه به اتحادیه اروپا محسوس بود و به نظر می رسد برخلاف اراده کمیسیون مبنی بر عملی شدن الحاق این کشورها راه طولانی برای این خواسته وجود دارد.

آگهی

رهبران اتحادیه اروپا اختلاف نظر جدی درباره الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه اروپا دارند. مقدونیه و آلبانی در میان اولین نامزدهای پیوستن به اروپا تا سال ۲۰۲۰ میلادی هستند.

اختلاف ها بیشتر بخاطر سیاست های ضدمهاجرتی و فساد دولتی این کشورها است. فرانسه، هلند و دانمارک اصلی ترین مخالفان الحاق زودهنگام این دو کشور هستند. رهبران سه کشور اروپایی غربی در آخرین نشست رهبران اروپایی روز یکشنبه گفتند تنها در صورت اجرای اصلاحات بنیادین در کشورهای آلبانی و مقدونیه حاضر خواهند شد این کشورها را در میان دیگر اعضای اتحادیه اروپا به عضویت درآورند.

این در حالی است که کمیسیون اروپا و سفیر سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی در ماه های اخیر تلاش های فراوانی برای الحاق آلبانی و مقدونیه به اتحادیه اروپا انجام داده اند. همزمان رهبران مقدونیه بتازگی با مداخله کمیسیون اروپایی به تنش های یک دهه ای با یونان پایان داده اند.

درباره موضوع الحاق این دو کشور عضو منطقه بالکان به اتحادیه اروپا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به خبرنگاران گفت که تا زمانی که اصلاحات ساختاری در زمینه قضایی و دولتی در این کشورها اجرایی نشود پیوستن آنها به اتحادیه اروپا بعید است در دو سال آینده عملی شود.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، در ماه مارس از کشورهای منطقه بالکان از جمله آلبانی، بونسی، کوزوو و مقدونیه و مونته نگرو دیدار کرد و بارها در گفتگو با رهبران این کشورها تاکید کرد که سیاست و استراتژی اتحادیه اروپا گسترش اتحادیه از ۲۸ کشور به بیشتر از ۳۲ کشور به خصوص کشورهای عضو منطقه بالکان خواهد بود.

یکی از مهم ترین دلایل اتحادیه اروپا به گسترش اعضا در شرق اروپا بی تردید کاهش نفوذ روسیه در این منطقه است. در همین راستا حضور کشورهایی چون صربستان و آلبانی در صحن اتحادیه اروپا برای کمیسیون پراهمیت است.

همزمانینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو یکشنبه اعلام کرد که با پایان تنش ها میان مقدونیه و یونان، درهای این سازمان دفاعی به روی این کشور منطقه بالکان باز خواهد شد. البته برای الحاق به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نظر دبیرکل تنها نمادین است و نظر کشورهای عضو از جمله ایالات متحده اهمیت فراوانی دارد. با این حال آقای استولتنبرگ دوشنبه گفت توافق تاریخی میان مقدونیه و یونان کمک زیادی به حضور این کشور در ناتو خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوهای دشوار آنگلا مرکل با رهبران ۶ کشور منطقه بالکان

آلبانی،‌ گام به گام تا عضویت در اتحادیه اروپا

انتخابات پارلمانی آلبانی؛ ارزیابی اراده مردم برای پیوستن به اتحادیه اروپا