Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلبانی،‌ گام به گام تا عضویت در اتحادیه اروپا

آلبانی،‌ گام به گام تا عضویت در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر آلبانی: «یکی از مشکلات این است که رسانه‌ها در عصر ما خیلی دروغ می‌گویند. من به همبستگی‌ای که بین رسانه ها و خبرنگاران بدون مرز وجود دارد،‌ احترام می گذارم. آنها کار خود را انجام می دهند، من هم کار خودم انجام می دهم.»

آگهی

بروکسل قصد دارد پنجره جدیدی را برای عضویت شش کشور بالکان غربی بگشاید. قرار است این کشورها تا سال ۲۰۲۵ میلادی به عضویت اتحادیه اروپا در بیایند.

آلبانی یکی از کشورهای بالکان غربی است که چراغ سبز اتحادیه اروپا را برای شروع مذاکرات عضویت در اتحادیه دریافت کرده است. 

آلبانی روز پنجشنبه ۱۷ ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی،‌ و در حاشیه نشست کشورهای حوزه بالکان در صوفیه،‌ پایتخت بلغارستان درباره فرایند الحاقش به اتحادیه اروپا با رهبران اتحادیه گفتگو کنند.

یورونیوز در روز نهم ماه مه و همزمان با روز اروپا (سالزور نطق تاریخی وزیر خارجه فرانسه روبر شومان در سال ۱۹۵۰ میلادی که در آن ساختار جدیدی از همکاری سیاسی برای اروپا را ارائه کرد) با ادی راما،‌ نخست وزیر آلبانی در ترایانا، پایتخت این کشور گفتگو کرده است.

یورونیوز: مونته‌نگرو و صربستان در اول صف شش کشور دیگر حوزه بالکان هستند که قرار است تا سال ۲۰۲۵ به عضویت به اتحادیه اروپا دربیایند. آيا انتظار دارید که آلبانی دنبال رو این دو کشور باشد؟‌

ادی راما، نخست وزیر آلبانی:‌‌ «مونته‌نگرو و صربستان در حال حاضر مشغول مذاکره با اتحادیه اروپا هستند،‌ به همین دلیل در این روند از بقیه جلوترند. اما اگر ما سخت کار کنیم و وظایفمان و اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا را به درستی انجام بدهیم، تا سال ۲۰۲۵ خواهیم توانست به عضویت اتحادیه دربیایم.»

یورونیوز : اما از نظر اتحادیه اروپا کشور شما با چالش‌های دیگری هم روبروست. رئیس کمیسیون اروپا آقای یونکر اخیرا گفته است که در کشور شما همچنان جنایت سازمان‌یافته وجود دارد و اتحادیه اروپا نمی‌خواهد این گونه مشکلات را به داخل خود راه بدهد.»

ادی راما، نخست وزیر آلبانی: «ابتدا باید بگویم که ما منتظر ننشسته نبودیم که آقای یونکر یا هر کس دیگری خارج از کشور به یادآوری کند که باید با جنایات سازمان‌یافته، یا با فساد در آلبانی به‌شدت مبارزه کنیم. قضیه واضح است: ما برای آغاز مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا،‌ تکالیفمان را انجام داده ‌ایم. کمیسیون اروپا نیز با کارشناسانی که تمرکزشان روی واقعیت‌هاست و نه اخبار جعلی،‌ توصیه‌های مثبتی به ما کرده اند. دسته‌بندی کشورها به کشورهایی که در آن جنایت سازمان‌یافته وجود دارد و کشورهایی که در آن جنایات سازمان‌یافته وجود ندارد، اغراق‌‌آمیز است. اگر جنایت سازمان یافته در اروپا وجود دارد‌، همه ما باید باهم با آن مبارزه کنیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خودسانسوری مطبوعات در آلبانی

یورونیوز: درباره چالش‌های داخلی آلبانی صحبت کنیم. یکی از مسائلی که از نظر اتحادیه اروپا مهم است،‌ مسئله آزادی مطبوعات در آلبانی است. سازمان گزارشگران بدون مرز اخیرا گزارشی درباره وضعیت خبرنگاران در کشور شما منتشر کرده است:‌ ۸۰ درصد از خبرنگارانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند گفته‌اند که نسبت به‌ آينده خود احساس ناامنی می‌کنند و از اینکه در «معرض آزار و اذیت» قرار بگیرند،‌ نگرانند. طبق این گزارش خود شما روزنامه نگاران را «زباله، مسموم و دشمن مردم»‌ خوانده‌اید. درباره روزنامه‌نگاران چنین نظری دارید؟‌

ادی راما:‌ «من عادت ندارم مستقیما مطالبی را که در رسانه های عنوان می‌شود، رد کنم. اما منظورم از «سطل زباله» اخبار جعلی است. به نظرم حرفهایم به درستی ترجمه نشده است. من شخصا هیچوقت به خبرنگاران توهین نمی‌کنم. نظرم را درباره رسانه‌هایی گفتم که اخبار جعلی منتشر می کنند و امروزه از این قبیل رسانه‌ها در سراسر جهان فراوان وجود دارد. اگر این رسانه‌ها به خودشان اجازه می‌دهند نظرشان را بگویند،‌ من هم حق اظهار نظر دارم.»

یورونیوز:‌ اما طبق همین گزارش «استاندارهای نظارت بر مطبوعات» در آلبانی به نفع دولت دستکاری می شود.

ادی راما‌،‌ نخست وزیر آلبانی: «این حرف کاملا بی‌معناست و من اصلا مایل نیستم درباره حرف بزنم. یکی از مشکلات این است که رسانه‌ها در عصر ما خیلی دروغ می‌گویند. من  به همبستگی‌ای که بین رسانه‌ها و گزارشگران بدون مرز وجود دارد،‌ احترام می گذارم. آنها کار خود را انجام می دهند، من هم کار خودم انجام می دهم.»

یورونیوز: آیا شما خودتان را رهبر تمام آلبانیایی‌ها می دانید؟ رهبر اقلیتهای آلبانیایی تبار که در خارج از کشور و در یکی از کشورهای حوزه بالکان (کوزوو) به سر می‌برند؟

ادی راما‌،‌ نخست وزیر آلبانی:‌ «طبق قانون اساسی ما باید از آلبانیایی‌های خارج از کشور- فارغ از این که در کجا زندگی می‌کنند، حمایت کنیم‌. اما همزمان معتقدم امروز شرایط آلبانیایی‌ها هر جا که باشند،‌ از هر زمان دیگری بهتر است. در کوزوو دولت خودشان را دارند؛ امیدوارم شرایط زندگی‌شان در جنوب صربستان بهتر بشود.»

گسترش اتحادیه اروپا مبارزه با نفوذ روسیه؟

یورونیوز:‌ گفته می‌شود که پروژه گسترش اتحادیه اروپا به خاطر حضور بیش از حد روسیه،‌ ترکیه و چین در منطقه احیا شد. به نظرتان آیا این کشورها از این منطقه برای بی‌ثبات کردن اتحادیه اروپا بهره خواهند برد؟

ادی راما،‌نخست وزیر آلبانی: «بله فضایی وجود دارد که باید پر شود. چون این فضا متعلق به اروپا و اتحادیه اروپاست. به همین دلیل هم از نظر استراتژیک مسئولیت آن برعهده اتحادیه اروپاست، زیرا اگر خلائی وجود داشته باشد، کشورهای دیگر سعی می‌کنند آن را پر کنند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف نظر کشورهای اروپایی درباره الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟

چند کشور اروپایی به دنبال بازگرداندن پناهندگان سوریه و افغانستان به کشورهایشان هستند