Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوهای دشوار آنگلا مرکل با رهبران ۶ کشور منطقه بالکان

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدر اعظم آلمان میزبان رهبران کشورهای صربستان، مونته‌نگرو، بوسنی و هرزگووین، مقدونیه شمالی، آلبانی و کوزوو است تا در خصوص فرآیند پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر کند.

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز دوشنبه ۵ ژوئيه در نشستی میزبان ۶ کشور منطقه بالکان است تا در خصوص همکاری‌های بیشتر و همچنین روند پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا بحث و گفتگو کند.

کشورهای آلبانی، صربستان، کوزوو، مقدونیه، بوسنی و مونته‌نگرو در این نشست حضور دارند.

این نشست در حال برگزاری می‌شود که اتحادیه اروپا در ماه مارس ۲۰۲۰ اعلام کرد آلبانی که یکی از اعضای ناتو است می‌تواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز کند. با این حال این کشور هنوز تاریخی برای آغاز رسمی مذاکرات دریافت نکرده چرا که اتحادیه اروپا این موضوع را به مسئله پیشرفت مذاکرات با مقدونیه و همچنین درگیری‌ها با بلغارستان پیوند زده است.

مقدونیه شمالی، مانند آلبانی موافقت دولت‌های اتحادیه اروپا را برای شروع مذاکرات در مارس ۲۰۲۰ به دست آورد. این کشور بعد از چالش‌های بسیار با یونان بر سر نام این کشور، بالاخره پذیرفت که «جمهوری مقدونیه شمالی» نامیده شود. با این حال مقدونیه یک مخالف جدی بر سر راه عضویت در اتحادیه اروپا دارد و آن‌هم بلغارستان است. کشوری که خود یکی از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود . صوفیه تاکنون مانع آغاز گفتگوهای رسمی برای پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا شده است.

بوسنی و هرزگووین که از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ در جنگ بوده هنوز سایه نظارت صلح‌بانان اتحادیه اروپا را در کشور خود مشاهده می‌کند. این کشور هم درخواست کرده که به اتحادیه بپیوندد اما هنوز این درخواست پذیرفته نشده و کار برای این کشور جداشده از یوگسلاوی سابق دشواری‌های بیشتری دارد.

کوزوو که در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد، دیگر کشوری است که می‌خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد اما با این کار فاصله زیادی دارد. این کشور باید ابتدا روابط خود را با صربستان از طریق گفتگوهای میانجیگری اتحادیه اروپا که از سوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه اداره می‌شود، اصلاح کند. مشکل دیگر کوزوو این است که ۵ کشو اسلواکی، اسپانیا، یونان، قبرس و رومانی استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسند.

مونته‌نگرو دیگر کشوری که در مذاکرات با مرکل حضور دارد که در سال ۲۰۱۷ به پیمان ناتو پیوست. این کشور در حال مذاکره برای پیوستن به اتحادیه اروپا نیز است.

صربستان بزرگترین کشور این منطقه که عضو اتحادیه اروپا نیست با حدود ۷ میلیون نفر جمعیت امیدوار است مذاکرات خوبی را با کشورهای عضو این اتحادیه برای پیوستن به این مجموعه در پیش داشته باشد. کمیسیون اروپا پیشتر در فوریه سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که صربستان می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به این اتحادیه بپیوندد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل ناتو روسیه را به مداخله در امور داخلی کشورهای حوزه بالکان متهم کرد

اختلاف نظر کشورهای اروپایی درباره الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟