Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عملیات اطلاعاتی ترکیه؛ وزیر کشور و رئیس اطلاعات کوزوو برکنار شدند

مدرسه‌ای در شهر پریشتینا، کوزوو
مدرسه‌ای در شهر پریشتینا، کوزوو Copyright By Shkumbin Saneja (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Copyright By Shkumbin Saneja (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این شش نفر طی عملیاتی هماهنگ ‌شده توسط سازمان اطلاعات ملی ترکیه «میت» و با همکاری سرویس اطلاعات کوزوو دستگیر و با یک هواپیمای خصوصی به ترکیه منتقل شدند.

آگهی

راموش هارادینای، رئیس جمهوری کوزوو بدلیل این که عملیات نیروهای اطلاعاتی ترکیه با پلیس کوزوو به وی اطلاع داده نشده است، وزیر کشور و رئیس اطلاعات خود را برکنار کرد.

آقای هارادینای این تصمیم را روز جمعه و پس از آن اتخاذ کرد که سازمان اطلاعات ملی ترکیه «میت» پنجشنبه ۲۹ مارس/ ۹ فروردین اعلام کرد شش نفر بازداشتی را از کشور کوزوو استرداد کرده است. 

این شش نفر به اتهام پیوند با فتح الله گولن، واعظ و روحانی ترک ساکن آمریکا دستگیر شدند. ترکیه از فتح الله گولن بعنوان مرد پشت پرده کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ نام می‌برد.

بر اساس خبرگزاری آناتولی این شش نفر طی عملیاتی هماهنگ ‌شده توسط سازمان اطلاعات ملی ترکیه «میت» و با همکاری سرویس اطلاعات کوزوو دستگیر و با یک هواپیمای خصوصی به ترکیه منتقل شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما پیش از این وزارت کشور کوزوو از دستگیری تنها پنج معلم ترک در مدرسه‌ای وابسته به فتح الله گولن در پایتخت این کشور، شهر پریشتینا، خبر داد. وزارت کشور در بیانه‌ای اذعان داشت کارت اقامت این معلمان به دلایل «امنیت ملی» باطل شده است.

این در حالی‌ است که نخست وزیر کوزوو، راموش هارادیناج در حساب توئیتری خود نوشت: «عملیاتی که منجر به دستگیری ۶ شهروند ترکیه شد با همکاری سرویس اطلاعاتی کوزوو و بدون اطلاع من صورت گرفته است. بنابراین به عنوان نخست وزیر این کشور با در نظر گرفتن وظایف قانونی خود وارد عمل خواهم شد».

خانواده معلمان به خبرگزاری فرانسه گفتند که مدیر و چهار معلمِ مدرسه «محمد عاکف» در مسیر مدرسه دستگیر شدند. از هویت نفر شش‌ام اطلاعاتی در دسترس نیست.

فتح الله گولن ۷۹ ساله رهبر تبعیدی اپوزیسیون ترکیه، از متحدان و یاران سابق آقای اردوغان است که از سال ۱۹۹۹ میلادی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می برد. این واعظ مخالف سرپرستی شبکه‌ای از مدارس و سازمان‌های مردم نهاد را بر عهده دارد. در دهه اخیر تعداد مدارس در بالکان، آفریقا و آسیای مرکزی به شدت افزایش یافته است.

پس از کودتای نافرجام پانزدهم ژوئیه ۲۰۱۶، آزادی بیان در ترکیه تحت عنوان مبارزه با تروریسم تا حد زیادی محدود شده است. دولت این کشور هزاران شهروند از جمله معلمان، روزنامه‌نگاران، کارمندان دولت و سربازان ارتش را با این اتهام بازداشت کرده است. علاوه بر این اعتراض و انتقاد نیز تحت عنوان ارتباط با گروه‌های تروریستی با برخورد شدید روبرو می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه؛ صدور حکم بازداشت ۷۹ معلم به اتهام ارتباط با گروه گولن

پیشنهاد ۱۵ میلیون دلاری ترکیه به مشاور کاخ سفید برای ربودن فتح‌الله گولن

ترکیه فهرست تازه‌ای از طرفداران گولن را به آلمان فرستاد